REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva kas ketverius metus patvirtina vis naujas kovos su korupcija programas, tačiau nuo to korupcija nemažėja. Mat programos tvirtinamos ne tam, kad padėtų kovoti su kyšininkavimu, o tam, kad valdininkai galėtų pasidėti pliusą. Teisingumo ministras Remigijus Šimašius politikus organizuoja šiemet patvirtinti normalią programą.

REKLAMA
REKLAMA

Korupciją gali pašalinti tik sisteminiai pakeitimai, tikslo duoti kyšį panaikinimas. Taip pareiškė teisingumo ministras, vakar surengęs konferenciją apie fiasko kovoje su korupcija ir pristatęs idėjas, kaip gerinti situaciją.

REKLAMA

„Kas ketverius metus patvirtinama vis nauja kovos su korupcija programa. Pavasarį Seimas tvirtins naują. Tačiau niekada programos nebūna orientuotos į realius pasiekimus, į korupcijos išgyvendinimą“, – dėstė R.Šimašius.

Ministras pažadėjo siekti, kad naujoje programoje požiūris būtų naujas ir orientuotas į realius rezultatus. „Nėra prioritetų. Su korupcija kovojama ne ten, kur ji pasireiškia, o apskritai. O kai su korupcija kovojama apskritai, tai ir rezultatas išeina apskritas“, – sakė R.Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA

Ministro nuomone, reikia kreipti dėmesį į 6 sritis, labiausiai kamuojamas korupcijos: į valdžios sprendimų priėmimą, viešuosius pirkimus, teritorijų planavimą, sveikatos apsaugą, teisėsaugą ir verslo priežiūrą. R.Šimašius įsitikinęs, kad programoje turi būti ne lozungai, o problemos, kartu įvardijami jų sprendimo būdai. Pavyzdžiui, jis siūlo, kad viešuosiuose pirkimuose būtų taikomi lyginamieji variantai: kai perka valstybinė įstaiga, reikia viešai pateikti, kokia kaina tokia pat paslauga perkama privačiame sektoriuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras priminė, kad būta ir sėkmingų sprendimų kovoje su korupcija. Pavyzdžiui, anksčiau klestėjo kyšininkavimas vertinant abitūros egzaminus. Tačiau atsiejus vertintoją nuo vertinamojo, nebeliko tikslo duoti kyšį, ir viskas išsisprendė. Pasak politiko, taip pat galima pasielgti kai kuriose kitose srityse. „Sveikatos apsaugos srityje korupcija yra gana specifinė, nes kas penktas Lietuvos gyventojas per metus yra davęs kokią nors dovaną ar kyšį sveikatos sistemoje. Būtina pasiekti, kad nei pacientas, nei gydytojas nesijaustų taip, kad smulkus kyšininkavimas yra normalu“, – sakė R.Šimašius.

REKLAMA

Ministro nuomone, korupciją medicinos srityje galima išgyvendinti imant pavyzdį iš bendrosios medicinos praktikos srities, kur medikų algos priklauso nuo pas juos prisirašiusių pacientų skaičiaus. Žmogus, žinodamas, kad gydytojas už jo gydymą daugiau gauna iš valstybės, nesijaus skolingas ir neduos kyšio. Kodėl iki šiol kovos su korupcija programos yra deklaratyvios ir neambicingos?

„Visą laiką žmonės, kurdami programas, žino, kad vėliau pagal jas bus vertinami. Todėl jie įrašo daug lengvesnes priemones, kad galėtų pasakyti: programą įvykdėme“, – teigė R.Šimašius.

REKLAMA

Kova su korupcija – formali

Agnė BILOTAITĖ, Parlamentarų grupėsUž piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijospirmininkė:

Kovos su korupcijos programos iki šiol kuriamos nekonkrečios, neiškeliant aktualių problemų. Į jas prirašyta daug nelabai reikšmingų klausimų, kuriuos galima lengvai išspręsti. O reikšmingi dalykai neįtraukiami, nes juos sunku spręsti. Kova su korupcija vyksta formaliai. Nors Lietuvoje visos programos, strategijos yra formalios. Iš sričių, kurios reikalauja daugiausia dėmesio, išskirčiau viešuosius pirkimus, lobistinės veiklos reglamentavimą, bausmių neadekvatumą.

Danas NAGELĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų