Skvernelis ir Linkevičius sureagavo į Latvijos sprendimą dėl Astravo elektros: tai sveikintinas žingsnis

Latvijos sprendimas stabdyti elektros prekybą su Baltarusija, pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei (AE), yra Baltijos šalių solidarumo pavyzdys, sako premjeras Saulius Skvernelis. 

„Latvijos vyriausybės sprendimas dėl elektros energijos nepirkimo iš Baltarusijos yra akivaizdus ir tiesioginis Baltijos valstybių solidarumo bei bekompromisio europinių vertybių paisymo pavyzdys. Turiu pagrindo manyti, kad įtakos rezultatui turėjo ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos premjerų susitikimas, prieš kelias savaites vykęs Tartu“, – feisbuke trečiadienį rašė S. Skvernelis. 

Jis padėkojo Latvijos premjerui Krišjaniui Kariniui už antradienį paskelbtą Rygos sprendimą

„Labai vertinu Latvijos ir Estijos vyriausybių solidarumą šiuo klausimu. Tikėjome, kad bus tokie sprendimai. Priešingu atveju, savo piliečių lėšomis mokėdami už nesaugią elektros energiją iš Baltarusijos, tiesiogiai remtume šios valstybės valdžios ambicijas brutaliais būdais neigti savo piliečių nuomonę dėl šalies ateities, taip pat mėginimus didinti įtampą regione imituojant menamą priešą – Baltijos valstybes“, – sako S. Skvernelis. 

Latvijos premjeras K. Karinis antradienį pareiškė, kad Latvija sustabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei pradės veikti Astravo AE. Latvių premjeras sakė, kad tokiu atveju Latvija gali pradėti prekybą elektra per Latvijos ir Rusijos jungtį.

Vis dėlto, anot jo, kol kas neaišku, kaip vyks prekyba su trečiosiomis šalimis, tačiau šį klausimą Latvija spręs kartu su Lietuvos, Estijos ir Europos Komisijos atstovais.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad netoli Lietuvos sienos Astravo atominė elektrinė pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Lietuva yra priėmusi įstatymą, kad Astravo elektra negali patekti į šalies rinką, ir ragina kaimynines šalis boikotuojant jėgainės elektrą. 

Linkevičius: Latvijos sprendimas dėl Astravo elektros – sveikintinas žingsnis

Šalys turės toliau derėtis, kaip vyks prekyba elektra su trečiosiomis šalimis, sako Linas Linkevičius.  

„Kaip žinoma, mes tikrai ilgą laiką derėjomės dėl elektros pirkimo iš trečiųjų šalių, dėl metodikos, ir kitais klausimais, ir čia buvo tam tikrų galbūt nuomonių skirtumų, tai manau, šis Latvijos vyriausybės sprendimas tikrai labai sveikintinas ir logiškas“, – BNS trečiadienį teigė L. Linkevičius. 

REKLAMA

Pasak jo, latvių sprendimas yra svarbus ir Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa. 

„Juo labiau, kad jis ne tiktai atliepia į tuos mūsų techninius ir kitus bendradarbiavimo reikalavimus, bet ir geopolitiškai labai teisingas, nes visa tai, ką mes vykdome, ruošiantis desinchronizacijai su Rytais ir sinchronizacijai su Vakarais, tai šis sprendimas yra kaip sudėtinė dalis, tam tikras etapas. Tikrai sveikiname tą sprendimą ir dirbsime toliau, kartu, ruošiamės toliau sinchronizuoti savo elektros tinklus su Vakarų Europa, kaip ir nutarę esame iki 2025 metų“, – kalbėjo L. Linkevičius. 

Paklaustas, ar tokiu atveju Astravo elektra nepateks iš Rusijos per Latviją į Lietuvą, Lietuvos diplomatijos vadovas teigė, kad klausimai dėl prekybos elektra su trečiosiomis šalimis bus sprendžiami ir toliau. 

„Visi klausimai toliau bus sprendžiami, tačiau šis štai konkretus klausimas ir konkretus nepirkimas, kai pradės veikti elektrinė, iš Baltarusijos, buvo tikrai toks gana principinis. Šiame etape sprendimas yra priimtas teisingas, o toliau, manau, mūsų energetikai ir taip pat kitos atitinkamos institucijos dirbs, kalbės, derėsis. Žinoma, visada bus visokių klausimų, visada praktikoje jie iškyla, bet šiame etape tai yra labai pozityvus sprendimas“, – kalbėjo L. Linkevičius. 

Ministras sakė, kad Rygos apsisprendimą galėjo lemti veiksnių visuma. 

„Nenoriu dabar taip samprotauti. Lėmė daug kas. Be abejo, mūsų pastangos buvo atkaklios ir nuoseklios. Turėjo argumentų ir latviai, ir mes sakėme, kad gerbiame tuos argumentus, tačiau manome, kad mūsų taip pat argumentai yra stiprūs. Aišku, ir ta situacija, kuri šiuo metu susiklostė. Kaip visada, kai kažkas įvyksta, tai lemia suma visų veiksnių. Tai aš manau, kad ir šiuo atveju reiktų tą patį pasakyti“, – sakė L. Linkevičius, paklaustas, ar Latvijos sprendimą galėjo lemti ir dabartinė Baltarusijos politinė krizė.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2020-08-26 09:11:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pribaltika eilini karta pirks Rusiska elektra is Skandinavijos.
Lietuva perta Rusiska dujas is Norvegijos
Atsakyti
-1

K
Kada Lietuva nustos pirkti biokura is di
2020-08-26 09:46:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Zalias
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų