Vakar į Šiaulių miesto trišalės tarybos posėdį kviesti ne tik profesinių sąjungų atstovai, bet ir darbdaviai, ne tik politikai, bet ir politikų sprendimų vykdytojai. Bene pasyviausiai į kvietimą reagavo darbdaviai, nors jų balsas šiandien, kai žmonės jaučiasi nepagrįstai skurdinami ir alinami, labai svarbus. Miesto organizacijų profesinių sąjungų atstovai ragina visus prisidėti prie akcijos „Gana skurdinti žmones!..“ bei išsakyti savo nuomonę dėl augančio nedarbo, didėjančių kainų, mažinamų atlyginimų ir neleisti nerti kilpos tiems, kurie prisidengdami krize lobsta ir skurdina dirbančiuosius.
Skurdas auga šuoliais
Sunkmetis, akivaizdu, gramzdina žmones į skurdą. Tai puikiai iliustruoja eilės Socialinės paramos skyriuje. Skyriaus vedėja Rita Blauzdavičienė vakar miesto Trišalės tarybos posėdyje sakė, kad šiais metais socialinės pašalpos jau prašė net 38 tūkstančiai šiauliečių, nors pernai tokių buvo tik 5 tūkstančiai. Skyriaus darbuotojai baiminasi naujų antplūdžių, nes jau pradeda į skyrių rinktis tėvai dėl nemokamo vaikų maitinimo, baiminasi ir prašančiųjų kompensacijos už šildymą antplūdžio.
Kalbėti apie suvaldytą sunkmetį, pasak Trišalės tarybos pirmininkės Ritos Jasmontienės, būtų beprasmiška, kai platinami pranešimai apie augančias kainas, apie nemažėjantį nedarbą. Miesto profesinių sąjungų atstovams labiausiai nerimą kelia tai, ar bus papildytas mokos fondas. Neramu kultūros įstaigų atstovams, ypač bibliotekininkams, kurie jau šiandien abejoja, ar gaus atlyginimus už paskutiniuosius metų mėnesius, ar metus baigti be atlygio.
Iki rugsėjo 29 dienos Europos profesinės sąjungos ragina visus dalyvauti tarptautinėje protesto demonstracijoje „Gana skurdinti žmones! Svarbiausia – darbo vietų kūrimas ir ekonomikos augimas!“
Nors akcija prasidėjo jau rugsėjo 22 dieną ir tęsis iki rugsėjo 29 dienos, žmonės raginami vykti mitinguoti į Vilnių, arčiau valdžios, arčiau tų, kurie sprendimai labiausiai skurdina žmones. Tačiau aktyviausi protesto demonstracijos rėmėjai iki šiol lieka ugniagesiai gelbėtojai, rengiantys bado akciją Vilniaus savivaldybės aikštėje. Pirmieji į akciją vyko keturi šiauliečiai ugniagesiai gelbėtojai. Tiesa, po pirmosios bado dienos vyrai susirgo, sukilo temperatūra.
Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Algis Lisauskas sako, jog kitos išeities jau nebuvę, nes ugniagesiai gelbėtojai seniai pateikė Vyriausybei reikalavimus, deja niekas į juos neatsižvelgė. Juolab kad išeitį rado patys gelbėtojai. Jie atsisakė išmokos už važiavimą ir praranda po 100 litų tam, kad nebūtų varomi nemokamų atostogų.
Pasak A. Lisausko, neišgirstas ir jų prašymas spręsti pensininkų veteranų sumažintos pensijos problemas, nes žmonės netenka daug, o sprendimo jokio. Tad akivaizdu, kad ugniagesiai gelbėtojai gina ne tik savo, bet ir daugelio interesus, tad ir jungiasi prie bado akcijų ir muitininkai, ir sienos apsaugos darbuotojai, ir Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai – taigi visi, kurie turėtų rūpintis mūsų saugumu, šiandien badauja ir ragina valdžią stabdyti žmonių skurdinimą, nes jo galo jau nesimato. Sekmadienį į bado akciją vėl važiavo šiauliečiai – aktyvūs kovotojai už visų mūsų geresnį gyvenimą.
Skurdinimas – dirbtinis
Daugelis šiandien žino, jog gyventume geriau, jei daugelis darbdavių nesinaudotų krizės vardu ir dirbtinai neblogintų situacijos. Juk net ir pelno turintis darbdavys mažina atlyginimus krizės vardu. Prieš tai šiandien kyla žmonės ir šalyje, pasak miesto Trišalės tarybos narių, tai jau gresia ne mitingais, ne vien Europos Sąjungos profesinių organizacijų rengiamomis protesto demonstracijomis, bet ir streikais. Nes turtinti darbdavio, o patiems skursti – ne tas pašaukimas, vardan kurio žmonės kuria savo ir savo šeimos ateitį.
Neramiai bruzda švietimo profsąjungos, nes mano, kad švietimo darbuotojams sumažinti atlyginimai aplenkia vadovus. Pasak R. Jasmontienės, jau girdima kalbų, kad mokos fonde lėšų daugėja ir kai kurie mokyklų vadovai jau prašo maksimalių atlyginimų.
Anot pirmininkės, mažėja mokytojų darbo krūviai, nes mažėja mokinių skaičius mokyklose ir daug mažiau mokinio krepšelių atkeliauja į ugdymo įstaigą. Tad natūralu, kad mažėja pedagogų atlyginimai, mokyklos neįperka kanceliarinių prekių, vadovėlių, nebeskiriama lėšų leidinių prenumeratai – mokyklose ubagystė gilėja.
Neseniai įsikūrė ir miesto socialinės apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga, kuriai vadovauja Vida Šalnienė. Šioje profesinėje sąjungoje bene labiausiai skurdinami ir alinami jaučiasi Socialinių paslaugų skyriaus darbuotojai, kurių išsakyti reikalavimai po posėdžio specialia peticija bus perduoti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.
Pasak pirmininkės, kuriai pritarė ir posėdyje dalyvavusi Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Rita Blauzdavičienė, skyriuje susidarė ekstremali situacija, nes paramos prašančiųjų armija didėja, o darbuotojų skaičius lieka tas pats ir dar tie patys raginami eiti nemokamų atostogų. Nors vienam pasitraukus iš darbo likusiųjų krūviai tampa nepakeliami – žmonių eilės užgula kabinetų duris, už kurių dirbantys apie pietų pertrauką jau užmiršo.
Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Birutė Elsonienė tikino, jog atstovauja ir medikams, kurie šiandien dirba vergovės sąlygomis ir už sumažintus atlyginimus. Pirmininkė įsitikinusi, jog net ir viduriniajai klasei priklausanti visuomenės dalis jau nesugebės susimokėtų artėjančiu šaltuoju metų laiku didėjančių mokesčių už patarnavimus, nes daugeliui gyventi tenka iš minimumo, o kyla ne tik maisto.
Išsakė savo kolektyvo nerimą ir Lietuvos elektros energetikos profesinės sąjungos tarybos narys Gytis Pleskūnas. Energetikus į neviltį veja nežinia. Valdžia slepia nuo darbuotojų realią situaciją dėl struktūroje vykdomos reorganizacijos. Visi žino, kad po jos dar didės elektros kaina, o Darbo biržoje dar nutįs bedarbių eilė, kurioje bus ir energetikų atstovų. „Mums veržiama kilpa ant kaklo“, – sako darbo žmonių gynėjas, tačiau pats jaučiasi bejėgis, nes maitinamas tik gandais – niekas realios situacijos nepasako. Baisiausia žmonėms gandas, kad esantys trys Lietuvos energijos tiekėjai skils į devynis ir vietoje trijų direktorių, pasak G. Pleskūno, jau bus devyni...
Trišalės tarybos posėdžio narius baugina gausėjančios bedarbių armijos situacija. Kas spręs šių žmonių problemas, kai iki šiol vienintelis sprendimo kelias – palikti namus, kuriuose ne tik badas ir skurdas, bet, pasak R. Jasmontienės, sunki psichologinė situacija darbo kolektyve, nepasitikėjimas vienų kitais, susipriešinimas. Ir, deja, darbuotojų išnaudojimui abejingos profsąjungos. Ir tai, pasak aktyvisčių, todėl, kad joms priklauso tik po kelis kolektyvo žmones. Profsąjungoms šiandien turėtų priklausyti 80 poc. kolektyvo narių, tada darbdavio galimybės sugrąžinti šešėlinę ekonomiką, kuri vėl drąsiai kelia galvą, būtų mažesnės.
Zita KATKIENĖ