Šiugždinienė apie „Tūkstantmečio mokyklas“: kalbame apie vaikų galimybes, o ne apie mokyklų statybas

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu su ekspertais, baigia parengti Vyriausybės įgyvendinimo programoje numatytą „Tūkstantmečio mokyklų“ programą, kuri gali tapti didžiulių pokyčių mūsų ugdymo sistemoje pradžia.

Ministerija pranešime nurodo, kad supranta, kad šis projektas kelia didžiulį susidomėjimą, nes iki šiol nieko panašaus Lietuvoje nebuvo. Programa dar derinama su Europos Komisija.

„Nekalbame apie naujų mokyklų statybas, o kalbame apie naujas galimybes vaikams. Galbūt programai kai kuriose savivaldybėse reikės ir plytų bei cemento, bet tai nebus statybų programa“, – teigia ministerija.

Programa „Tūkstantmečio mokyklos“ bus pradedama įgyvendinti dar šiais metais. Jau dabar reguliariai tariamasi su savivaldybių atstovais – merais, švietimo skyrių, mokyklų vadovais, analizuojama, kokia švietimo situacija yra konkrečioje savivaldybėje.

Programoje galės dalyvauti įvairaus tipo bendrojo ugdymo mokyklos: pradinės, progimnazijos, pagrindinės, gimnazijos.

Pagrindinis programos tikslas – mažinti atskirtį ir mokymosi galimybių netolygumus, kurie vis dar labai ryškūs mūsų šalyje.

„Sieksime, kad „Tūkstantmečio mokyklų“ programa būtų įgyvendinama nemažiau kaip 80 proc. Lietuvos savivaldybių. Per ateinančius ketverius metus realūs pokyčiai turėtų pasiekti apie 150 bendrojo ugdymo mokyklų visoje šalyje.

Šių mokyklų fizinė aplinka bus pritaikyta specialiųjų ugdymo(si) poreikių turintiems mokiniams, įrengtos STEM laboratorijos, bibliotekos, sporto aikštynai, individualaus mokymosi, poilsio erdvės ir kt.

Taikomi šiuolaikinės pedagogikos elementai, užtikrinama savalaikė ir kokybiška švietimo pagalba. Tai bus ir visos dienos mokykla, kurioje gyvenimas ir ugdymas susilieja“, – teigia ministerija.

Mokyklos infrastruktūra ir intelektiniai resursai bus prieinami ne tik mokyklos bendruomenės nariams, bet ir gretimų mokyklų mokiniams bei mokytojams.

Šios mokyklos neorganizuos mokinių atrankos.

„Tūkstantmečio mokyklos taps švietimo pokyčių katalizatoriais, geros mokyklos standartu,  kurio ilgainiui turės siekti kiekviena Lietuvos mokykla.

Konkursui paraiškas teiks savivaldybės, jose turės būti pateikta savivaldybės vystomo Tūkstantmečio mokyklų tinklo vizija, nurodoma, kokių išteklių trūksta šiai vizijai pasiekti, kokiais būdais, žingsniais ir etapais, ketinama tai įgyvendinti.

Paraiškas taip pat galės teikti ir kelios savivaldybės kartu, pvz. didmiesčio ir žiedinė savivaldybė, kelios greta esančios nedidelės savivaldybės ir pan., t. y. skatinama mokyklų tinklaveika neapsiribojant vienos savivaldybės teritorija“, – teigia ministerija.

„Tūkstantmečio mokyklų“ pažangos programos įgyvendinimui numatyta skirti 210 mln. eurų  investicijų iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) 2021–2026 metų laikotarpiui, tad ir lėšos skiriamos programos įgyvendinimui savivaldybes pasieks etapiškai, pagal jų konkursui pateiktus projektus.

REKLAMA

Numatyta, kad lėšos gali būti skiriamos:

jau esančių mokyklų fizinei aplinkai gerinti (sporto aikštynai, laboratorijos, mokomieji kabinetai, individualaus mokymosi ir poilsio erdvės ir pan.);

specialiųjų poreikių turinčių vaikų integruotam ugdymui pritaikyti (siekiant švietimo įtraukties principo įgyvendinimo);

mokyklų vadovų ir pedagoginių darbuotojų kvalifikacijai  tobulinti;

mokymosi priemonėms įsigyti (įskaitant skaitmenines ar specialiąsias priemones);

pavėžėjimo paslaugoms užtikrinti (įskaitant ir mokyklinių autobusų įsigijimą).

Pasak ministerijos, pagrindinis šios programos tikslas – suteikti visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų gyvenamos vietos ir šeimos socialinės padėties, vienodas galimybes mokytis šiuolaikiškoje, viskuo aprūpintoje mokykloje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų