REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šių metų spalis buvo karščiausias per visą istoriją – 1,7 laipsnio Celsijaus šiltesnis už ikiindustrinį mėnesio vidurkį. Spalis yra penktas iš eilės mėnuo, tapęs šilčiausiu kada nors užfiksuotu per istoriją.

Šių metų spalis buvo karščiausias per visą istoriją – 1,7 laipsnio Celsijaus šiltesnis už ikiindustrinį mėnesio vidurkį. Spalis yra penktas iš eilės mėnuo, tapęs šilčiausiu kada nors užfiksuotu per istoriją.

REKLAMA

Spalis buvo 0,4 laipsnio Celsijaus šiltesnis už ankstesnį 2019 m. mėnesio rekordą, skelbia „Associated Press News“. Žiūrint į ankstesnius skaičiavimus, tai yra daug. 

„Tai, kiek mes mušame rekordus, yra šokiruojantis dalykas“, – sakė „Copernicus“ klimato kaitos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Samantha Burgess. 

Jungtinės Karalystės meteorologas Scottas Duncanas feisbuke skelbė, kad 2023 m. taps karščiausiais metai pasaulyje per visą istoriją.

Tai patvirtina ir „Copernicus“duomenys – po bendro pastarųjų kelių mėnesių atšilimo beveik neabejojama, kad 2023 m. bus karščiausi metai per visą istoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo „Associated Press News“, šie metai buvo tokie išskirtinai karšti iš dalies dėl to, kad šiltėja vandenynai, o tai reiškia, kad jie mažiau nei anksčiau neutralizuoja pasaulinį atšilimą. Istoriškai vandenynas sugerdavo net 90 % dėl klimato kaitos susidariusio šilumos pertekliaus. Tačiau artimiausiais mėnesiais klimato specialistai įspėja tikėtis dar didesnio atšilimo, nes vyksta „El Nino“ – natūralus klimato ciklas, dėl kurio laikinai sušyla vandenynai ir visame pasaulyje keičiasi orai. 

REKLAMA

JAV Arizonos valstijos universiteto Pasaulinės ateities laboratorijos viceprezidentas ir prorektorius Peteris Schlosseris teigė, kad pasaulyje dėl klimato atšilimo bus sumušta daugiau rekordų, tačiau kyla klausimas, ar jie bus sumušti mažesniais žingsniais. Jis pridūrė, kad planeta jau viršija 1,5 laipsnio pagal Celsijų atšilimo nuo priešindustrinių laikų ribą, nepaisant to, kad planeta dar nepajuto viso šio atšilimo poveikio.

Ilgalaikė prognozė lapkričiui

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) skelbia ilgalaikę orų prognozę lapkričiui.

REKLAMA
REKLAMA

„Remiantis naujausiais ECMWF modelio skaičiavimais, prognozuojama, kad lapkritis (standartinė klimato norma: SKN: +2,6 °C ir 57 mm) bus apie 1,5–2,0 °C šiltesnis, o mėnesio kritulių kiekis apie 20–30 % didesnis nei daugiametė norma.

Panašius skaičiavimų rezultatus pateikia ir kitas (CFSv2) ilgalaikių prognozių modelis: lapkričio mėn., skaičiuojama, turėtų būti maždaug 1–2 laipsniais šiltesnis, o kritulių kiekis – iki 5–10 % didesnis nei norma. Pažymėtina, kad pastaruoju metu CFSv2 modelio prognozės krypsta į šaltesnę ir sausesnę pusę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apibendrinus, vienuoliktas metų mėnuo turėtų būti šiltesnis ir drėgnesnis už daugiametę normą. Primename, jog pastarųjų keleto metų lapkričiai pasitaikė šilti (dalis – net labai šilti; 2022 m. pusė lapkričio buvo labai šilta, kita – šalta), o kritulių kiekis daugelyje rajonų įprastai būdavo truputį mažesnis už normą, o vakariniuose rajonuose – didesnis“, – socialiniame tinkle rašo LHMT.

Šiemet, kaip ir pernai, pirmosios lapkričio dienos buvo šiltesnės už normą. Skaičiuojama, jog ši tendencija ir toliau tęsis bent jau iki savaitės pabaigos.

REKLAMA

Vis dėlto tai yra eksperimentinės prognozės, jų patikimumas nėra labai aukštas. Svarbūs sprendimai, remiantis jomis, neturėtų būti priimami. Pateikta ilgalaikė prognozė nereiškia, kad visai nepasitaikys labai šaltų ir/ar sausų dienų. 

Rugsėjis buvo karščiausias mėnuo visame pasaulyje

2023-ųjų rugsėjis pasirodė buvęs pats karščiausias mėnuo Europoje ir visame pasaulyje. Savo aukšta temperatūra šių metų rugsėjis sumušė 2020-ųjų rekordą.

REKLAMA

Apie temperatūros rekordą skelbiama Europos aplinkos ir saugos tyrimų programoje „Copernicus“.

Rugsėjį vidutinė sausumos temperatūra buvo 16,38 laipsnių šilumos, tai puse laipsnio daugiau nei iki šiol aukščiausia rugsėjo temperatūra, kurios rekordas buvo užfiksuotas 2020 metų rugsėjį.

Lyginant su 1850–1900 metų duomenimis, šių metų rugsėjis buvo 1,75 laipsnio šiltesnis, o lyginant su 1991–2020 metų duomenimis – 0,9 laipsnio šiltesnis.

„Ką tik matėme labiausiai neįtikėtiną rugsėjo mėnesį klimato požiūriu... Įžengiame į naują pasaulį“, – sakė klimato kaitos stebėtojas Carlo Buontempo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neįprastai šilti ar net karšti orai buvo fiksuojami visuose žemynuose.

Europoje užfiksuotas naujas žemyninis rugsėjo mėnesio karščio rekordas: Prancūzijoje termometro stulpelis praktiškai iki spalio pradžios viršijo 35 laipsnius karščio.

Vidutinė pasaulinė vandenyno temperatūra siekė 20,92 laipsnius šilumos – tai taip pat yra rekordas rugsėjo mėnesiui bei aukščiausia temperatūra nuo šių metų rugpjūčio.

Pasaulis išgyveno karščiausią užfiksuotą vasarą

Šių metų vasara buvo karščiausia Žemėje nuo pasaulinių matavimų pradžios 1880 metais, skelbė NASA.

REKLAMA

„Sudėjus kartu, birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiai buvo 0,23 laipsnio šiltesni nei bet kuri kita vasara nuo NASA įrašų pradžios ir 1,2 laipsnio šiltesni nei vidutinė vasara nuo 1951 m. iki 1980 m., – buvo rašoma NASA pranešime.

Pastebima, kad NASA temperatūros rodiklius renka iš dešimčių tūkstančių meteorologijos stočių antžeminių jutiklių, taip pat laivų ir specialių transporto priemonių nuo jūros paviršiaus.

Šiemet pasaulį užklupo išskirtinė karščio banga, paaštrinusi miškų gaisrus Kanadoje ir Havajuose, daugelyje regionų gerokai pakilo oro temperatūra.

REKLAMA

„Daugiausiai už rekordinius vasaros karščius buvo atsakinga išskirtinai aukšta jūros paviršiaus temperatūra, prie kurios iš dalies prisidėjo „El Nino“ sugrįžimas“, – sakė NASA klimatologas Joshas Willisas.

„El Nino“ yra meteorologinis reiškinys, nulemiantis didesnę vandens temperatūrą pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje.

NASA pridūrė, kad rekordiškai karšta 2023 m. vasara tęsia ilgalaikę visuotinio atšilimo tendenciją.

Ir ką? Tokiu atveju buvo mažesni CO2 išmetimai šildymui, medžiai ilgiau žali buvo (kas irgi mažina CO2 koncentraciją)
Nu jau karšta tai karšta buvo šių metų spalį, kondiškė veikė visu pajėgumu visas spalio paras.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų