• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šios savaitės orai patiks ir karščio, ir lietaus mėgėjams. Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė skelbia, kuriomis dienomis kais iki 33 laipsnių šilumos, o kuriomis gatves plaus lietus su perkūnija.

Šios savaitės orai patiks ir karščio, ir lietaus mėgėjams. Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė skelbia, kuriomis dienomis kais iki 33 laipsnių šilumos, o kuriomis gatves plaus lietus su perkūnija.

REKLAMA

Sinoptikės teigimu, šaltasis atmosferos frontas, atnešęs gana audringas  permainas, keliauja į rytus ir ten stabtels. Dėl to rytiniai rajonai pirmadienį gaus lietaus su perkūnija, o oro temperatūra bus žemesnė nei pastarosiomis dienomis.

Tuo metu iš pietvakarių stiprėja anticiklonas, vardu Dominik, atnešiantis ramesnius, sausus ir šiltus orus. Šis anticiklonas virš Lietuvos bus įsitvirtinęs iki ketvirtadienio.

Savaitės pabaigoje oras dar labiau įkais, bet savaitgalį sulauksime ir kritulių.

„Vis šiltesnis, antroj savaitės pusėj net labai šiltas oras iš pietų plūs, tad palepins atostogaujančius ir poilsiaujančius geroka šiluma.  Antroje savaitės pusėje iš vakarų žemesnio atmosferos slėgio sistema su drėgnesniais, bet  silpnais ciklonais į rytus plėsis, mus irgi pasieks. Su vis didėjančia kaitra ir trumpi lietūs, su perkūnijom nušniokš, ką atgaivins, o ką ir pagąsdins“, – praneša E. Latvėnaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Orų prognozė savaitei

Pirmadienį, liepos 8 d., rytą ir dieną lis ramiau, be perkūnijos, įdienojus lietus turėtų baigtis. Vakare gali truputį palynoti vakariniuose rajonuose. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 9–13°C, vėsiausia šiaurės vakaruose, rytuose, pietryčiuose 14–16°C, dieną 21–26°C, vėsiausia pajūryje.

REKLAMA

Antradienį, liepos 9 d., be lietaus. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 10–14°C, pajūryje 15–16°C, dieną 24–28°C, vėsiausia pajūryje 20–23°C.

Trečiadienį, liepos 10 d., be lietaus. Vėjas rytinių krypčių 4–8 m/s. Naktį 12–17°C, dieną 25–30°C.

Ketvirtadienio, liepos 11-osios, naktį be lietaus, dienos vėlyvą popietę turėtų trumpai, su perkūnija palyti, vakare jau gausokai ir su trankesne perkūnija. Vėjas pietryčių naktį 4–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Naktį 17–21°C, šiaurės rytiniuose rajonuose 14–16°C, dieną karštis 27–32°C.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį, liepos 12 d., trumpai, su perkūnija palis, daugiausia dieną, o vakare dar gausiau ir su trankesne perkūnija. Vėjas nepastovus 5–10 m/s. Naktį 16–21°C, dieną karštis 26–31°C.

Šeštadienio, liepos 13-osios, naktį be lietaus, rytą ir dieną su perkūnija palis, popietę vėl smarkiau. Vėjas pietryčių naktį 4–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Naktį 17–22°C, dieną karštis 28–33°C.

Sekmadienio, liepos 14-osios, naktį be ženklesnio lietaus, dieną vėl trumpas lietus su perkūnija nulis. Vėjas naktį nepastovus, dieną vakarinių krypčių 4–8 m/s. Naktį 18–22°C, dieną 24–29°C, vakariniuose rajonuose 20–23°C.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Arūno Bukančio prognozė likusiai vasarai: ruoškitės karščiams

Lietuvoje ir pasaulyje kone kiekvieną vasarą būna mušami karščio rekordai. Štai birželio 28 d. Druskininkuose užfiksuotas naujas šios dienos oro temperatūros rekordas, kada termometro stulpelis įkaito iki 34 laipsnių. Ankstesnis rekordas registruotas vos prieš dvejus metus, kai temperatūra pakilo iki 33,6 laipsnio. Nauji karščio rekordai pasiekti beveik visose pagrindinėse meteorologijos stotyse, keturiose iš jų pagerinti net 84 metų senumo rekordai.

REKLAMA

Apie tai, kokie orai mūsų laukia likusią vasarą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė meteorologas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Arūnas Bukantis.

Kaip keičiasi orai Lietuvoje ir Europoje bei kokios yra preliminarios prognozės likusiai vasarai?

Lietuvoje yra įvairūs variantai, bet vidurinė prognozė būtų tokia – 1–2 laipsniais aukštesnė vidutinė temperatūra už daugiametį vidurkį. Šilčiausias laikotarpis turėtų būti nuo liepos mėnesio 8 iki 15 dienos. Po to bus šiek tiek vėsiau, temperatūra susilygins su vidutine daugiamete temperatūra. Lietuvoje vidutinė daugiametė temperatūra yra 18–19 laipsnių.

REKLAMA

Dėl rugpjūčio kol kas tikslių prognozių nėra. Pagal preliminarias prognozes turėtų būti rugpjūtis šiltesnis 0,5–1 laipsniu.

Dėl kritulių sunku pasakyti, nes pastarosiomis vasaromis jo kontrastai būna labai dideli. Vienur būna, kad iškrenta dvigubai didesnė norma, o kitur gali būti ir pusantro karto mažesnė už daugiametį vidurkį. Taip, kad kritulių pasiskirstymas yra labai netolygus, kadangi viskas yra susiję su kamuoliniais debesimis, kurie išmeta pagrindinį kritulių kiekį vasaros metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europoje prognozės rodo, kad ypatingai aukšta temperatūra turėtų būti pačioje Vakarų ir Pietų Europoje. Ten karščio bangų būna kiekvienais metais, tai šiemet jos irgi darosi intensyvesnės. Dabar dažnai net iki 45 laipsnių pakyla. Jei praėjusiame amžiuje tipiška karščio banga Pietų Europoje būdavo tarp 35 ir 40 laipsnių, tai dabar – tarp 40–45 laipsnių.

Dar noriu pabrėžti apie aklimatizacijos proceso neigiamą poveikį žmogui. Mes, nori ar nenori, vasaros metu veržiamės atostogauti į Pietų Europą, net į Šiaurės Afriką. Neišvengiamai susiduriame su labai aukšta temperatūra. Štai 3–5 dienos yra reikalingos, kad žmogaus organizmas prisitaikytų prie naujos temperatūros. O po atostogų vėl grįžtame į šaltesnį klimatą. Antras stresas organizmui. Ne visiems aklimatizacijos procesas būna toks sudėtingas, bet kai kam jis pasireiškia gana sunkiais sveikatos sutrikimais. Ir tada atostogos pavirsta ilgalaikio gydymosi procesu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų