Apkaltos būdu iš šalies vadovo posto pašalintas asmuo ir toliau galės naudoti prezidento vardą.
Seimas ketvirtadienį balsavo dėl Prezidento įstatymo naujos redakcijos, kuria keičiama prezidento algos skaičiavimo tvarka, reglamentuojamos socialinės garantijos.
Seime svarstant įstatymą, jame atsirado nuostata, jog prezidento vardas išlieka iki gyvos galvos, išskyrus asmenį, kuris iš šių pareigų buvo pašalintas apkaltos proceso tvarka.
Tačiau partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis pateikė naująją nuostatą eliminuojantį siūlymą, grąžinantį senąją redakciją. Šiam siūlymui Seime pritarta 40 parlamentarų balsavus už, 13 - prieš ir 15 susilaikius.
Už V.Mazuronio siūlymą balsavo „Tvarkos ir teisingumo“, Darbo partijos bei Socialdemokratų frakcijų nariai.
Prieš siūlymą, siekdami, kad prezidento vardas būtų atimtas iš šio posto pašalinus apkaltos būdu, palaikė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, taip pat po vieną kitą kitų frakcijų atstovą.
Nors Seime jau balsuota dėl kiekvieno įstatymo straipsnio atskirai, bendro balsavimo dėl viso teisės akto nebuvo, nes tam trūko kvorumo - registravosi 58 parlamentarai, kai įstatymo priėmimui reikia ne mažiau kaip 71 Seimo nario dalyvavimo.
Tačiau, nors įstatymas dar nepriimtas, jo tekstas nebesikeis, nes nubalsavus dėl priėmimo pastraipsniui teikti siūlymų dėl pakeitimų nebegalima.
Lietuvoje ir visoje Europoje apkaltos būdu iš posto pašalintas tik vienas prezidentas - šiuo metu partijai „Tvarka ir teisingumas“ vadovaujantis Rolandas Paksas.
R.Paksas po apkaltos 2004 metais prarado prezidentines socialines garantijas: valstybinę rentą, apsaugą, transportą ir gyvenamąsias patalpas, bet teisėtai naudojosi prezidento vardu, kuris pagal dabar galiojantį įstatymą buvo suteikiamas iki gyvos galvos.
Naujoji redakcija numato, kad prezidento sutuoktinis, nesulaukęs senatvės pensijos amžiaus ir neturintis draudžiamųjų pajamų, prezidento kadencijos laikotarpiu būtų draudžiamas valstybės lėšomis valstybinei socialinio draudimo pensijai ir nedarbo socialiniu draudimu. Valstybinio socialinio draudimo įmokos šioms draudimo rūšims būtų skaičiuojamos nuo prezidento pusės darbo užmokesčio.
Projektuose numatyta ir nauja valstybės vadovo algos skaičiavimo tvarka - kad naujai išrinktam valstybės vadovui darbo užmokestis būtų nustatytas taikant bazinį dydį, kaip ir kitiems valstybės politikams, teisėjams, valstybės pareigūnams ir valstybės tarnautojams.
Dabar prezidento atlyginimas lygus paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio 12 dydžių. Šiuo metu prezidento alga sudaro daugiau nei 26 tūkst. litų neatskaičius mokesčių.