Traukinys juda su pagreičiu pagal politinę logiką. Kažkas pasakė, kad kainos labai išaugo (tikrai –vienos išaugo, kitos nukrito. Galima pažiūrėti statistiką).

Kažkam reikėjo politinių dividendų (kam apkaltinti, kad valdžia nieko nedaro, kam atsimušti, kad tai ne valdančioji dauguma, o blogieji verslininkai).

Kažkam galbūt pritrūko stuburo (panašu, kad Konkurencijos tarybos veiklos akcentai seka paskui politinius).

Kažkam pritrūko ekonominių žinių (maždaug pagal tokį scenarijų „kadangi nematau pakankamai objektyvių priežasčių kainoms augti, tai kainų augimas yra sąmokslas").

Ir štai turime įstatymo projektą, kuris tuoj nustatys, kad kainas reikia reguliuoti.

Šiame fone drįstu priminti kai kuriuos dalykus, kurie viešojoje erdvėje (o ir Seime) kažkodėl atrodo nebesvarbūs ar apskritai neminimi.

Pirma, kainos nėra ir negali būti objektyvios. Kaina yra pasiūlos ir paklausos rezultatas. Tuo tarpu tiek pasiūla, tiek paklausa kyla iš subjektyvių pirkėjų ir pardavėjų (gamintojų, augintojų, etc.) apsisprendimų. Pamanys pirkėjai, kad laikas užsipirkti daugiau grikių ir dings jie iš lentynų parduotuvėse nepaisant išaugusios kainos.

Beje, tai, kad grikių parduotuvėje tiesiog nebėra, liudija, kad net išaugusi kaina buvo per maža. Arba nuspręs vartotojai pirkti ar nebepirkti ekologiškus produktus, ir jų kaina atitinkamai kils arba kris. Tačiau vėlgi –tol, kol gamintojai nuspręs nustoti tręšti, arba atvirkščiai –pradėti tręšti savo laukus cheminėmis trąšomis.

REKLAMA

Taigi, kalbos apie „objektyvius" veiksnius, kurie neva ir turi nulemti kainas parduotuvėse yra ne apie rinkos ekonomiką ir galbūt apskritai nesiremia tinkama ekonomine analize.

Antra, jau esu rašęs, kad nagrinėjant a la objektyvias kainų kitimo priežastis negalima apeiti pinigų politikos ir ekonominio sunkmečio realijų. Deja, šis veiksnys, nors būdamas pagrindinis, vis nustumiamas į kažkelintą planą, jei apskritai teikiamasi į tai atkreipti dėmesį.

Trečia, antkainių reguliavimas yra nei kiek ne geriau nei šiaip kainų reguliavimas. Tiesiog visame kelyje nuo žaliavos iki pirkėjo krepšio, kiekviename etape yra sukuriama vertė. Taip taip –netgi prekyba kuria vertę. Juk be prekybos kaip mes patogiai galėtume įsigyti tų pačių grikių –važiuoti į malūną, o ten –tiesiu taikymu į sandėlį?

Kainų reguliavimas yra, viena vertus, apribojimas kiek tos vertės galima sukurti, kita vertus, kiek iš tos vertės galima uždirbti. Kuris efektas pasireikš –priklauso nuo daugybės aplinkybių. Apribojus vertės kūrimą paaiškės, kad tam tikrų dalykų tam tikru būdu pardavinėti neapsimoka. Apribojus pelną paaiškės, kad konkurencija prekyboje sumažėja.

O kai kuriais atvejais paaiškės, kad daugiau atsakomybės teks permesti gamintojams (ką neretai draudžia jau anksčiau priimti įstatymai). Pavyzdžiui, jei prekiaujama greitai gendančiais produktais –kas prisiima atsakomybę už sugedimo riziką? Galėtų ir prekybininkas, bet jei sugenda, tarkime, apie 20 procentų produkto, tai 20 procentų maksimalus antkainis reikš, jog prekybininkas šios rizikos tiesiog negali prisiimti. O tai ne į gera ir pirkėjui, ir gamintojui, ir apskritai bendram labui.


Rašyti komentarą...
U
Unikali
2010-10-18 18:13:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
vyriausybė, kurioje teisingumo ministras visomis savo žiniomis ( atsiprašau ne teisėje) gina LAISVOS RINKOS ideologiją. Betgi ministre - pono Fridmano modelis, kurį palaikė Sorošas ( perspektyviems lietuviačiams mokėjęs už ideologijos įsisavinimą) pasaulyje BANKRUTAVO, ką pripažino pats Sorošas. Nejaugi Jūs ( buvę jaunieji liberalai) tokie riboti ?
Atsakyti
0

O
Olga
2010-11-05 08:19:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šimašiau, nedarykit iš konkurencijos Dievo! Matome kur ši arši konkurencija veda - kiekvienas konkuruojantis verslininkas, neesant rinkos reguliavimui, yra linkęs plėsti savo verslą tol, kol neužima didesnę rinkos dalį. Taip atsiranda monopolijos, oligopolijos, slapti karteliniai susitarimai tarp kelių verslo ryklių. Tai daryti skatina būtent pats konkurencijos mechanizmas!
Atsakyti
0

z
zk
2010-11-07 09:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
kalba eina ne apie KAINU ,o ANKAINIU reguliavima! Tai viena.O kad sis jaunuolis gina oligopolija-visiems akivaizdu.Tai antra....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų