Naujas gripo sezonas - jau artinasi. Tačiau informacijos, kaip saugotis nuo šios ligos, kur ir kada pasiskiepyti, kiek tai kainuoja, rasti sunku, rašo „Lietuvos rytas“.
Nors įstatymai draudžia reklamuoti receptinius vaistus, bet ne skiepus, valdininkai prikuria dirbtinių kliūčių, dėl kurių tokia informacija apie skiepijimąsi - vis dar po devyniais užraktais. Sveikatos apsaugos ministerija niekaip neįstengia parengti tvarkos, pagal kurią šalyje būtų galima organizuoti gyventojų skiepijimo programą.
Jeigu vis dėlto valdininkai įteisintų ir skiepų reklamą, ji būtų taikoma visoms vakcinoms. Pavyzdžiui, skiepams nuo gripo, erkinio encefalito, žmogaus papilomos viruso, hepatito A ir B, stabligės ir difterijos, vėjaraupių, rotavirusinės ir meningokokinės infekcijų.
Apsisprendęs skiepytis žmogus už šią paslaugą turėtų mokėti iš savo kišenės.
Bet šiame projekte daug įvairių neaiškumų. Pavyzdžiui, už tai, kad vakcinų gamintojai suteiks gyventojams informaciją apie skiepus, valstybė ketina rinkti naują mokestį. Jis siektų ne mažiau kaip 25 proc. visų išlaidų, kurias sudarytų vakcinos kaina ir skiepijimo paslauga.
Užkrečiamųjų ligų kontrolė ir profilaktika - kiekvienos valstybės, o ne gamintojų pareiga. Vykdydami skiepijimo programą gamintojai privalo garantuoti vakcinų tiekimą ir suteikti gyventojams informaciją apie galimybę pasiskiepyti.
Milijonai litų skiriama medikamentams, bet nenorima išleisti pinigų, kad visuomenė sužinotų apie sunkių ligų grėsmę.
Žmonėms tinkamu laiku nesuteikus žinių apie skiepus, patiriama ir nuostolių. Vien pernai Lietuvoje dėl to maždaug penktadalį valstybės nupirktų vakcinų nuo gripo, skirtų vyresniems negu 65 metų asmenims, teko išmesti.
2007 metais iš 82 tūkst. dozių skiepų nuo gripo buvo sušvirkšta 66 tūkst., likusi dalis - 16 tūkst. dozių nepanaudota. Vien dėl to valstybė prarado daugiau nei 390 tūkst. litų.
Šiemet rizikos grupių asmenims valstybė už milijoną litų jau nupirko 82 tūkst. dozių skiepų nuo gripo, dar ketinama įsigyti apie 30 tūkst. dozių.
Kasmet pasaulyje vien nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų miršta nuo 500 tūkst. iki milijono žmonių. Apie 90 proc. visų mirčių nuo gripo atvejų tenka vyresniems nei 65 metų asmenims.