• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas antradienį balsavo dėl vadinamojo nacionalinių sankcijų įstatymo priėmimo. Parlamentarai priėmė tam tikrus ribojimus Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Jie galios metus – iki kitų metų gegužės 2 d. Įstatyme neliko ribojimo Rusijos ir Baltarusijos piliečiams teikti prašymus gauti Lietuvos pilietybę.

Seimas antradienį balsavo dėl vadinamojo nacionalinių sankcijų įstatymo priėmimo. Parlamentarai priėmė tam tikrus ribojimus Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Jie galios metus – iki kitų metų gegužės 2 d. Įstatyme neliko ribojimo Rusijos ir Baltarusijos piliečiams teikti prašymus gauti Lietuvos pilietybę.

REKLAMA

Už balsavo 76 Seimo nariai, prieš – 13, susilaikė 34 parlamentarai. Projekte nurodoma, kad ribojamosios priemonės nustatomos dėl užsienio valstybių vykdomos karinės agresijos prieš Ukrainą.

Ribojamų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą nustatymo įstatymo projektą Seimui pateikė Vyriausybė. Ji pasiūlė į įstatymą perkelti dabar nepaprastosios padėties nutarime įtvirtintus ribojimus dėl vizų išdavimo Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, Rusijos piliečių įleidimo.

Taip pat siūlyta laikinai nepriimti Rusijos ir Baltarusijos piliečių prašymų išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį posėdžiavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nutarė, kad toks ribojimas neturėtų būti taikomas baltarusiams, nes tai sukeltų gana rimtų sunkumų Lietuvos vežėjams, samdantiems šios šalies piliečius vairuotojais.

REKLAMA

NSGK pirmininko Lauryno Kasčiūno ir vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės siūlymu projektas draudimu laikinai suteikti rusams ir baltarusiams Lietuvos pilietybę.

Kilus rezonansui visuomenėje, Seimo NSGK nutarė, kad baltarusiams šios priemonės nereikėtų taikyti ir numatė ribojimo išimtis Rusijos piliečiams. Pagal jas Lietuvos pilietybės galėtų prašyti ir ją gauti asmenys natūralizacijos tvarka (kai užsienietis pastaruosius 10 metų teisėtai nuolat gyvena Lietuvoje), taip pat tie, kas turi teisę atkurti Lietuvos pilietybę pagal kilmę, ir tie rusai, kurių prašymai dėl pilietybės suteikimo jau yra priimti.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt kiek anksčiau rašė, kad klausimo svarstymas Seimo komitete įžiebė karštą diskusiją tarp Lauryno Kasčiūno ir Lietuvoje gyvenančios rusės.

Visgi Seimas priėmė Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Liberalų frakcijos pasiūlymui išvis išbraukti draudimą teikti prašymą dėl Lietuvos pilietybės gavimo.

Seimo narių iniciatyva nacionalinių sankcijų projektas papildytas draudimu Rusijos ir Baltarusijos piliečiams įvežti į Lietuvą ir išvežti iš jos ukrainietiškas grivinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siūloma neleisti Rusijos piliečiams ir jų įsteigtoms ar valdomoms bendrovėms įsigyti nekilnojamojo turto Lietuvoje. Tokio draudimo baltarusiams NSGK siūlo netaikyti. Komitetas pritarė, kad nekilnojamojo turto galėtų įsigyti leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje turintys rusai bei tie, kas paveldėjo turtą.

Kadangi įstatymo projekte numatytos skirtingos sankcijos Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys sekmadienį LRT televizijai pareiškė, kad prezidentas Gitanas Nausėda gali vetuoti tokį įstatymą.

REKLAMA

Pasak jo, Lietuva tarptautiniame lygmenyje laikosi pozicijos, kad dėl karo Ukrainoje atsakingos ir Rusija, ir Baltarusija, todėl jų piliečiams turėtų būti taikomi vienodi suvaržymai.  

„Jeigu jis (sušvelninimas Baltarusijos piliečiams – BNS) liktų tokia forma, kaip yra, išskiriant šias dvi valstybes, tai (vetavimas – BNS) būtų labai tikėtina“, – tvirtino K. Budrys. 

„Lietuva yra vienas pagrindiniu balsų, kuris sako, kad Baltarusija turi eiti viena greta su Rusija kalbant apie sankcijas. Tokios pozicijos laikomės tarptautiniame lygmenyje, Europos Sąjungoje kalbant apie sankcijas. Ir mes įtikiname savo partnerius, kad to reikia. Todėl negalime diferenciacijos daryti nacionaliniame lygmenyje. Tai nebūtų tinkama priemonė ir tinkama žinia“, – sakė jis.

2022 metų vasarį Rusijai pradėjus karą Ukrainoje Lietuva įgyvendina ir tarptautines sankcijas agresorei Rusijai ir jos sąjungininkei Baltarusijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų