• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politologas: D.Grybauskaitė paaukos reitingus ir biudžetui pritars

Kitų metų biudžeto priėmimui prezidentė neturėtų kliudyti, premjerui ji tikrai nekenks, mano „Balsas lt. savaitės“ pašnekovas politologas Vytautas Dumbliauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę Seime – lemiama koalicijos išlikimo valanda.  Parlamentas tvirtins kitų metų biudžetą. Ministras pirmininkas Andrius Kubilius kol kas ramus: jis įvykdė beveik visus šalies vadovės nurodymus. Seimo skaistyklą perėjo pensijų ir socialinių išmokų įstatymas. Ar koalicijos sėkmei kojos nepakiš prezidentė? Apie tai pokalbis su Vilniaus universiteto docentu V. Dumbliausku.

REKLAMA

Tegu guli baloje

−    Ar pavyks Seimui priimti svarbiausią šių metų politinį dokumentą?

−    Buvau beveik įsitikinęs, kad priimti pavyks, tačiau pastaruoju metu abejonių sukėlė opozicinių partijų kalbos, pavyzdžiui, socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus, kad jie pasiruošę imtis atsakomybės.

REKLAMA
REKLAMA

Mano požiūriu, mintys imti valdžią – pernelyg ankstyvos. Politiškai kur kas naudingiau dar metus leisti konservatoriams-krikdemams mirkti baloje.

−    Regis, valdančioji koalicija tai puikiai supranta. Žinios, kad opozicija rengia pučą, buvo pačių valdančiųjų paskleistos – taip siekta išgąsdinti dėl biudžeto vis dar abejojančius saviškius. Situacija valdančiojoje koalicijoje, atrodo, įtempta?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

−    Visa tai liūdina. Tai karaliaus rūmų žaidimai. Tokie žaidimai vyksta, kai susidaro pakankamai rimta padėtis, kai norima išlaikyti valdžią. Vis dėlto, cituojant A. Butkevičių, jei valdančioji koalicija nesusitars, t. y. nepriims biudžeto, opozicija imsis griežtų veiksmų. Tačiau kol kas jiems net prošvaisčių nėra.

REKLAMA

Kita vertus, Vyriausybė daro elementarių klaidų: juk liaudžiai reikia sprendimus aiškinti, eiti į televiziją. Tai didžiulė problema, jie tikrai prastai dirba. A. Kubilius atrodo užsispyręs, įsikalęs kažką į galvą. Toks susidaro vaizdinys.

Prezidentės vaidmuo

−    Šalies vadovė D. Grybauskaitė kol kas paslaptingai tyli. Jos nurodymai dėl biudžeto beveik įvykdyti, išskyrus vieną – pensijų kompensavimo mechanizmo sukūrimą. Kaip, jūsų manymu, prezidentūra elgsis toliau?

REKLAMA

−    Ji laviruoja. D. Grybauskaitė nenori pakenkti A. Kubiliui. Vyriausybės griuvimas būtų per daug brangu. Ji juk buvo konservatorių remta prezidentė. Kita vertus, šalies vadovė nenori prisiimti atsakomybės.

Pagal Konstituciją, priimant biudžetą, prezidentas gali stovėti nuošalyje. Pagrindinis šalies įstatymas jam tai leidžia. Jeigu kristų ši Vyriausybė, tačiau koalicija išliktų, ateitų kitos personos. Ir D. Grybauskaitė išlieka savotiškai nesusitepusi. Ar jūs norėtumėte prisiimti kitų atsakomybę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Valdas Adamkus irgi panašiai elgėsi – buvo valdžios moralinis kritikas. Vyriausybė dirbo, o jis ją pakritikuodavo apie moralę kalbėdamas. D. Grybauskaitė veiklesnė, tačiau vis tiek laikosi panašios linijos. Ir aš taip elgčiausi. Nenorėčiau prisiimti Vyriausybės klaidų, jei galvočiau apie antrą kadenciją.

REKLAMA

Populiarumo kaina

− Jei pasirašys biudžetą, D. Grybauskaitei bet kokiu atveju teks dalis atsakomybės. Sutinkate, kad iki šiol ji vengė svarbių sprendimų? Juk pasirašydama biudžetą ji smogs per savo taip puoselėtus reitingus.

−    Manau, prezidentė ir jos komanda supranta, kad šiek tiek reitingų reikės prarasti. Jei biudžetas nebus patvirtintas, kyla klausimas, kas bus Vyriausybei. Greičiausiai sulauksime kokių nors pasakymų visuomenei nuraminti. Galų gale biudžetą tvirtina Seimas: šalies vadovė gali išlaikyti tam tikrą atstumą ir su geros kritikos doze pabūti t nuošalyje, nes svetimų kalčių prisiimti ji tikrai nenori.

REKLAMA

−    Premjeras yra praradęs žmonių pasitikėjimą: beveik pusė gyventojų nepalaiko jo Vyriausybės. Vis dėlto A. Kubiliaus gynėjai nurodo pagrindinę šios Vyriausybės puolimo priežastį: esą ji netenkina kažkokių galingų suinteresuotų asmenų interesų ir taip užsitraukia jų nemalonę. Kokios nuomonės laikotės jūs?

−    Kalbant apie interesus, tarsi lakmuso popierėlis galėtų būti tai, kiek mažės dujų naudojimas mūsų namų šildymui. Pavyzdžiui, kada ir kokiais kiekiais pradėsime naudoti savo kurą ar atsinaujinančius šaltinius. TS-LKD skelbia esantys nusiteikę sumažinti rusiškų dujų vartojimą, kad kuo mažiau būtume priklausomi nuo didžiosios kaimynės. Mes per daug mokame už kurą. TS-LKD daug apie tai kalba, tačiau realių darbų kol kas nematyti. Kada sumažės dujų lyginamasis svoris mūsų kuro struktūroje? Jei TS-LKD tai padarys, jei kūrensimės, pavyzdžiui, durpėmis, šiaudais ar dar kuo nors, nulenksiu galvą prieš juos. O kol kas tik laukiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų