Politologai prognozuoja, kad artėjantis naujas politinis sezonas Lietuvoje bus kiek ramesnis nei šiųmetis. Tačiau prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimui ir Vyriausybei iššūkių nemažės.

Besibaigiantys metai buvo neramūs, gausūs politinių įvykių bei intrigų. LŽ kalbinti politologai mano, kad ir 2010-aisiais jų netrūks: valdančiajai koalicijai ir Vyriausybei teks kovoti dėl išlikimo, toliau stengtis tramdyti ekonomikos krizę ir mažinti gyventojų nepasitenkinimą. Prezidentei D.Grybauskaitei prireiks ryžto laviruoti tarp paramos nepopuliariam ministrų kabinetui ir gyventojų interesų gynimo. Seimo pirmininkė Irena Degutienė turės nemažai vargti gerinant parlamento įvaizdį.

A.Kubilius ištvers?

Vyriausybės laukia įtempti metai. Tačiau premjero Andriaus Kubiliaus ministrų kabinetas, politologo Tomo Janeliūno nuomone, turėtų atsilaikyti. Anot jo, opozicija toliau mėgins krautis politinius dividendus iš valdančiosios koalicijos nesėkmių, bet imti valdžios dar nesiryš. "Esant kritiniams momentams pati koalicija gali bandyti atnaujinti Vyriausybę, pakeisdama kai kuriuos jos narius", - svarstė T.Janeliūnas.

Anot politologo Algio Krupavičiaus, Vyriausybės stabilumą pirmiausia lems tai, ar valdantieji sugebės susitarti dėl bendradarbiavimo su Seimo frakcija "Viena Lietuva". "Koalicija turi būti išplėsta", - pažymėjo jis.

REKLAMA

Opozicija kritikuos, bet nevers

Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos ramybė daug priklausys ir nuo opozicijos veiksmų. Anot A.Krupavičiaus, jei ji bus pasyvi, neturės ambicijų suformuoti naują koaliciją, gyvenimas tekės panašia vaga. Politologas prognozavo, kad Vyriausybė bent jau artimiausiu metu nesubyrės.

Panašios nuomonės laikosi ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mindaugas Jurkynas. Anot jo, opozicijai kol kas nepalankus metas perimti valdžią. "Sudaryti alternatyvią Vyriausybę dabar, kai kainos šaus aukštyn, ir aukoti politinius taškus dėl būtinų politinių reformų, matyt, nelabai kas norėtų", - tvirtino politologas.

Neišnaudojamas potencialas

Seimas kitąmet veikiausiai ryžtingai nepakeis dabartinės veiklos krypties. Teigiamų pokyčių į parlamento darbą, A.Krupavičiaus nuomone, atnešė Seimo pirmininke išrinkta Irena Degutienė. Jis priminė, kad šios politikės kandidatūrai neprieštaravo net opozicijos atstovai.

Politologas Antanas Kulakauskas mano, kad įdėjus pastangų įmanoma bent šiek tiek pagerinti Seimo įvaizdį. Tokias viltis jis sietų su I.Degutiene ir parlamento galimybėmis išnaudoti turimą potencialą. "Vyriausybė rengia didžiąją dalį sprendimų, dėl kurių balsuojama Seime. Parlamento intelektualinis potencialas - patarėjai, padėjėjai - gali būti kvalifikuotas ekspertas ministrų kabineto parengtiems sprendimams įvertinti. To mūsų Seimas neatlieka", - apgailestavo jis.

M.Jurkyno teigimu, Seimas gyvena įprastą rutininį gyvenimą: "Konstruktyvumo ar idealios vienybės ten tikėtis neverta." Tačiau politologas pažymėjo, kad šiemet Seime priimta daug reikšmingų sprendimų. Jie daug kam nepatiko, nes gyventojai nepajuto jokio pagerėjimo.

Ryžtinga kryptis

Politologų nuomone, prezidentė D.Grybauskaitė jau "įsivažiavo" į šalies vadovės pareigas ir ėmėsi įgyvendinti savo programines nuostatas. Anot T.Janeliūno, pastarojo meto įvykiai rodo, kad prezidentė pasirinko gana radikalią veiklos kryptį: keičia nepatinkančius pareigūnus, bando kovoti su klaninėmis apraiškomis.

REKLAMA

A.Krupavičius pažymėjo, kad D.Grybauskaitė reiškia paramą dabartinei Vyriausybei, tačiau nevengia ir kritikuoti tam tikrų nepopuliariausių bei skausmingiausių jos sprendimų. "Manau, tokia taktika išliks ir kitąmet. Prezidentės darbotvarkės didesnę dalį turėtų užimti užsienio politikos klausimai", - sakė jis.

Tikėtina protestų banga

Neabejojama, kad augant kainoms ir mažėjant gyventojų pajamoms, socialinė padėtis krašte prastės. Anot T.Janeliūno, nemažo nepasitenkinimo protrūkio valdžia gali sulaukti pavasario pradžioje. "Kol kas nėra jokių požymių, kad Vyriausybė ar valdančioji koalicija galėtų nuraminti žmones", - įsitikinęs jis.


Rašyti komentarą...
A
Aldona
2009-12-29 07:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Klaidas reikėtų ištaisyti. Reikia nustatyti trūkumus visuomenės gyvenime ir juos pašalinti, nes vyksta baisios deformacijos šalies ūkyje. Reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinius dalykus: vietinę elektros energiją, maisto pramonės vystymą, gyventojų gyvybinius poreikius. Kiekvieną žmogų reikia grąžinti į savo darbą. Taupumą nulemia tinkamas ūkio veiklos organizavimas. Artimiausiu laiku turi būti grąžintos visos skolos užsieniui. Lietuviai morališkai negali pakęsti netvarkos.
Atsakyti
0

v
vika
2009-12-29 08:13:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
manau, kad turėtų seimas subyrėti
Atsakyti
0

V
Vytautas Ju.
2009-12-29 08:28:37
Pranešti apie netinkamą komentarą

Vyriausybės stabilumą lemia ne bendradarbiavimas su frakcijomis, o jos priimami sprendimai. Jei vyriausybės sprendimai bus apgalvoti, pagristi bei naudingi piliečiams ir verslui, tokius sprendimus rems ne tik frakcijos, įeinančios į koaliciją, bet ir opozicinės partijos.

Jei ką šiuo metu ir reikia keisti vyriausybėje, tai patį premjerą su finansų ministre. Keista, iš tokio būrio politologų nė vienam neužkliuvo premjero nekompetencija valstybės valdyme.

Ponios Degutienės sureikšminimas, blizginant seimo įvaizdį, primena Brežnevo laikus. Tokią titanišką veiklą išvystė, tapusi seimo pirmininke, kad trūksta tik auksinių žvaigždžių ant krūtinės.

O neramumu nebus ir nereikia jų kurstyti. Ekonomika stabilizuosis, nieko nebereikės mažinti, žmonės prisitaikys ir susitaikys su esama padėtimi. Ponas Kubilius išbus premjero poste iki kadencijos pabaigos.

Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų