• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pratęsti Ignalinos atominės elektrinės veiklą siekianti ir dėl to referendumą inicijuojanti Lietuvos socialdemokratų sąjunga (LSDS) ketina tuo pat metu pasiūlyti rinkėjams balsuoti dėl dar vieno klausimo.

REKLAMA
REKLAMA

Piliečiams bus siūloma išreikšti savo valią ir papildyti Konstitucijos 58 straipsnį pataisa, suteikiančia jiems galimybę patiems inicijuoti Seimo paleidimą.

REKLAMA

Anot LSDS vadovų, teisė paleisti Seimą tautai galėtų būti suteikta vadovaujantis tuo pačiu Referendumo įstatymu, jo 4 straipsniu bei 7 straipsnio 4 punktu. Tokiu būdu piliečiai savo rankose turėtų tiesioginį parlamento kontrolės įrankį. Esą tai darytų įtaką ir Seimo darbo kokybei.

REKLAMA
REKLAMA

LSDS pirmininkas Arvydas Akstinavičius portalui „Balsas.lt“ teigė, jog partija dar prieš metus išreiškė aiškią poziciją dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. Politiko nuomone, jei jie būtų įvykę praėjusiais metais, šiandien nebūtų skandalų, susijusių su „Leo LT“, galbūt Lietuva iš Europos Komisijos jau būtų gavusi sutikimą laikinai pratęsti IAE II bloko darbą ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak A. Akstinavičiaus, nei Prezidentas, nei pats Seimas, nei Vyriausybė, nei viena parlamentinė partija neparodė tokios iniciatyvos, o tauta tam neturėjo teisių. LSDS lyderis mano, kad rinkėjams suteikus galimybę patiems inicijuoti Seimo paleidimą didėtų piliečių atsakomybė, aktyvumas, augtų sąmoningumas, o tai, anot jo, skatintų brandžios pilietinės visuomenės formavimąsi.

REKLAMA

Mėginimų ar imitacijų  buvo

Premjeras ir Socialdemokratų partijos vadovas Gediminas Kirkilas yra išreiškęs nuomonę, jog kalbos apie priešlaikinius rinkimus galėtų būti priemonė drausminti Seimą. „Išankstinių Seimo rinkimų baimė reikalinga tam, kad Seimas trupučiuką susidrausmintų bent jau“, - 2007.12.19 BNS teigė ministrų kabineto vadovas. Premjeras taip pat užsiminė, jog galimybė tokius rinkimus inicijuoti turėtų būti suteikta ir ministrui pirmininkui.

REKLAMA

Pirmą kartą apie priešlaikinių Seimo rinkimų galimybę šios kadencijos parlamente prabilta praeitų metų balandžio mėnesį. Tada daugelis tokį sprendimą pasiūliusių socialdemokratų patys nedalyvavo balsavime, kai reikėjo jį patvirtinti.
Praeitų metų gruodį trijų opozicinių frakcijų - Liberalų sąjūdžio, konservatorių ir liberaldemokratų - atstovai taip pat siūlė paskelbti pirmalaikius parlamento rinkimus. Socialdemokratai iš pradžių taip pat pareiškė pritariantys tokiai idėjai, tačiau tuo pasipiktino mažesnieji valdančiosios koalicijos partneriai. Idėjai nepritarė ir Prezidentas.
Daugelio apžvalgininkų vertinimu, priešlaikinių rinkimų šiuo metu realiai nesiekia nei socialdemokratai, nei – juo labiau – mažesnės valdančiosios koalicijos frakcijos, kurių lyderiai nėra tikri dėl savo partijų galimybių išsikovoti geresnes pozicijas, nei turimos dabar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicinės frakcijos, lyg ir reikalaujančios pirmalaikių rinkimų, iš esmės nesipriešino Vyriausybės pasiūlytam biudžetui, kurį žodžiais gan aršiai kritikavo. Realių iniciatyvų atstatydinti Vyriausybę, kuri ilgą laiką teturėjo tik mažumos paramą Seime, taip pat nebuvo.

Siūlyta stiprinti ir Prezidento įgaliojimus

REKLAMA

Praeitų metų pabaigoje iniciatyvą stiprinti prezidento galias šioje srityje pareiškė  Naujoji Sąjunga (NS).

NS lyderio Artūro Paulausko nuomone, Prezidentui reiktų turėti mechanizmą, leidžiantį drausminti parlamentą. „Jeigu Vyriausybę remianti Seimo dauguma yra nebepajėgi priimti šaliai svarbių sprendimų, Prezidento rankose atsiduria prevencinė priemonė Seimui sudrausminti. Jis galėtų skelbti priešlaikinius rinkimus. Jeigu manome, kad Seimas nebegali dirbti, priimkime tokią konstitucinę pataisą, kad ateityje Seimuose tokia situacija nebesusiklostytų“, – teigė A. Paulauskas (LRT.lt - 2007 12 14).

*****
Šiuo metu šalies vadovas galėtų paskelbti pirmalaikius rinkimus tik Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia jai tiesioginį nepasitikėjimą, arba jeigu Seimas du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybės programai. Seime norint paskelbti pirmalaikius rinkimus reikia 85 balsų.  
Pirmalaikiai rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo sprendimo juos organizuoti priėmimo.
Eiliniai Seimo rinkimai turėtų vykti šių metų rudenį.

Tomas Čyvas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų