Per 4 vakcinacijos mėnesius – beveik 3 tūkst. pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad per keturis vakcinacijos nuo COVID-19 ligos pradžios (nuo gruodžio 27 dienos iki balandžio 30 dienos) mėnesius sulaukė 2 579 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakciną. ĮNR pranešimai sudaro 0,27 procento nuo bendro vakcinacijų skaičiaus (sunaudotas vakcinos dozių skaičius balandžio 30 dieną siekė –  955 921 dozes). 

 Atkreipiame dėmesį, kad per visą šį laiką žmonės buvo skiepijami keturiomis Lietuvos rinkoje esančiomis vakcinomis.

VVKT ketvirtąjį vakcinacijos mėnesį gavo 837 pranešimus apie Lietuvoje pasireiškusias įtariamas nepageidaujama reakcijas (ĮNR), susijusias su vakcinų nuo COVID-19 ligos vartojimu.  Po vakcinos „Comirnaty“ vartojimo buvo gauta 218 pranešimų apie ĮNR; po vakcinos „COVID-19 Vaccine Moderna“ vartojimo  buvo gauti 58 pranešimai apie ĮNR, po vakcinos „Vaxzevria“ gauti 559 pranešimai apie ĮNR. 2 pranešimuose apie ĮNR vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas. Dėl vakcinos „COVID-19 Vaccine Janssen“ ĮNR pranešimų VVKT kol kas nėra gavusi. Šia vakcina žmonės pradėti skiepyti balandžio pabaigoje.

795 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 42 – kaip sunkūs. Moterys pateikė daugiau pranešimų apie ĮNR nei vyrai – atitinkamai 613 ir 224 pranešimus. ĮNR pranešimus pateikusių asmenų amžiaus ribos – 18-95 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 54, iš pacientų – 760,  23 pranešimai gauti iš „Eudravigilance“ duomenų bazės.

Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai, kurių sulaukė VVKT, kaip ir ankstesniais mėnesiais išlieka panašūs – tai skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas ir karščiavimas. Dažniausiais šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.

VVKT primena, kokiais atvejais turėtų būti teikiami pranešimai apie ĮNR į vakciną:

– kai yra įtariamas ryšys su konkrečia vartota vakcina,

– kai kyla abejonių dėl ĮNR ir vaisto / vakcinos vartojimo priežastinio ryšio.

Apie tai turi pranešti sveikatos priežiūros specialistas arba pats pacientas.  

VVKT taip pat atkreipia dėmesį, kad sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai, slaugytojai) gavę informacijos apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, kiek galint greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo įtariamos nepageidaujamos reakcijos į vakcinas atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, turi pateikti VVKT Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą. Pranešti galima:

REKLAMA

– tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist.

– užpildant pranešimo formą, skirtą specialistams (ją galima rasti https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386)  ir atsiunčiant el. paštu [email protected]

Šalutinį skiepų poveikį gali registruoti ir patys vartotojai. Pranešimą galima pateikti šiais būdais:

– tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv;

– užpildant pranešimo formą, skirtą pacientams (ją galima rasti   https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486) ir atsiunčiant elektroniniu paštu  (adresu [email protected]);

– nemokamu telefonu 8 800  73 568.

Teikiant pranešimą apie ĮNR, VVKT nereikia pateikti savo asmeninių duomenų, VVKT prašo pateikti tik kontaktinę informaciją, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti. Visi pranešime pateikti duomenys yra saugūs ir konfidencialūs.

Jei pacientas nenori pranešimo apie patirtą ĮNR pateikti pats, gali paprašyti, kad tai už jį padarytų kitas asmuo, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistas ar vaistininkas. Tačiau VVKT būtina žinoti asmens, patyrusio ĮNR, amžių ir lytį, nes ši informacija yra svarbi tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras ĮNR.


Rašyti komentarą...
p
pffffff
2021-05-10 14:25:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas nuo to pasikeis, kad parasysi, suras buda pasakyti, kad skiepai cia nei prie ko.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų