VUL Santaros klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro vadovės, gydytojos gastroenterologės doc. dr. Ievos Stundienės aiškinimu, uždegiminės žarnyno ligos tai yra lėtinės, recidyvuojančios virškinamojo trakto ligos, kurios pasireiškia paūmėjimais ir remisija.
„Dažniausiai jomis pradeda sirgti jauni žmonės – nuo 15 iki 40 metų, bet ligos simptomai gali atsirasti dar vaikystėje bei vyresniame amžiuje. Yra dvi pagrindinė ligos – opinis kolitas ir Krono liga. Jos skiriasi tuo, kad pažeidžia kiek skirtingas vietas“, – kalbėjo ji nuotolinės konferencijos metu.
Kokie simptomai išduoda, kad žarnyne vystosi uždegimas?
Gydytojos aiškinimu, opinis kolitas pažeidžia tik storosios žarnos gleivinę ir pogleivį. Susirgę šia liga pacientai paprastai skundžiasi viduriavimu, dažnai – su krauju. Jiems taip pat pasireiškia pilvo skausmas, esant sunkesnei ligos formai – karščiavimas, būdingas svorio netekimas, bendras silpnumas.
„Krono liga gi gali pažeisti bet kurią virškinamojo trakto dalį – nuo stemplės iki išangės. Pažeidimas yra segmentinis, bet yra paveikiamas visas žarnyno sienelės sluoksnis, dėl to dažnai kyla komplikacijos“, – kalbėjo gydytoja.
Pagrindinis Krono ligos simptomas yra pilvo skausmas, taip pat gali varginti viduriavimas. Priklausomai nuo to, kuri žarnyno vieta pažeista, viduriavimas gali būti su krauju arba be jo.
Pasak I. Stundienės, trečdaliui Krono liga sergančių pacientų pažeidžiama tarpvietės sritis, gali atsirasti fistulės, pūliniai: „Tai jau yra Krono ligos komplikacijos. Tai reiškia, kad gydymas turi būti pradėtas kuo anksčiau.“
Kai kuriems pacientams uždegiminės žarnyno ligos gali pasireikšti ir visai kitokiais simptomais – sąnarių skausmais, pakitimais akyse (pablogėja matymas, atsiranda pūlingos išskyros) ar odoje, ypač dažni skausmingi mazgeliai blauzdose (jie gali varginti sergant tiek opiniu kolitu, tiek Krono liga). Pasak gydytojos, tokie simptomai kartais atsiranda net anksčiau nei pojūčiai žarnyne.
Krono liga smogė taip, kad atsidūrė reanimacijoje
Be to, ji atkreipė dėmesį, kad nedidelei daliai pacientų kartais iš pradžių būna diagnozuojama viena liga, o vėliau ji gali pereiti į kitą, pavyzdžiui, opinis kolitas – į Krono ligą.
Su tuo susidūrė ir uždegimine žarnyno liga sergantis pacientas Karolis Zairys. Savo ligos istorija pasidalinęs jaunas vyras pasakojo, kad iš pradžių jam buvo diagnozuotas opinis kolitas, tačiau po 6 mėnesių simptomai smogė stipriau ir medikai jau nustatė Krono ligą.
Jis pasakojo, kad pirmas ligos simptomas buvo tuštinimasis su krauju. Nors iš pradžių negalavimas kažkokių didelių įtarimų nesukėlė, jam tęsiantis po 2 savaičių 5 kilogramų svorio netekęs vyras atsidūrė Kauno klinikose. Buvo paskirtas gydymas vaistais ir, atrodė, viskas tuo ir baigsis. Vis tik maždaug po 6 mėnesių smogė nauji simptomai.
„Tuo metu atstovavau Lietuvos regbio rinktinei, dažnai vykdavau į stovyklas. Vienos iš tokių stovyklų metu vėl prasidėjo stiprus tuštinimasis su krauju. Atsirado skepticizmo dėl paties gydymo, buvo bandoma ieškoma ir kitų būtų, vis tik informacijos tuo metu buvo mažai.
Per 2 savaites liga smogė taip stipriai, kad netekau virš 20 kilogramų, atsirado pūliniai, fistulės. Taip prasidėjo sunki kelionė – tuštinimasis, nesvarbu, valgai ar ne, vykdavo labai dažnai, kas 10–15 minučių. Realiai iš manęs nieko neliko, atsidūriau reanimacijoje“, – dalinosi Karolis.
Vaikinui buvo atlikta ne viena operacija, ligoninėje teko praleisti apie 7–8 mėnesius. „Atsistatymas truko labai ilgai, apie 2 metus, nuo hormonų buvo išsipūtę žandai, pilvas, kas man, kuris visada save prisižiūrėjo, buvo labai sunku psichologiškai“, – prisiminė jis.
Be kita ko, vyras pasakojo susidūręs ir su mažiau tipiniais Krono ligos simptomais – sąnarių skausmais. „Kai pernai metų pabaigoje vėl atsinaujino liga, ir kaklo nepasukau, ir nepaėjau, atsikėlęs negalėdavau sulenkti pirštų. Priežasties pradėjau ieškoti visai ne nuo to galo – kreipiausi į neurologus, kol priėjus iki reumatologų jie tik pasakė, kad su tokia ligos istorija viskas aišku, kas man yra, reikia kuo greičiau gydytis“, – pastebėjo Karolis.
Uždelsus pradėti gydymą – ant operacinio stalo
Gydytoja konstatavo, kad ši liga stipriai blogina gyvenimo kokybę, todėl svarbu nuolat palaikyti kontaktą su gydytoju, nuolat bandyti ją kontroliuoti, paisyti rekomendacijų.
„Svarbu, kad liga būtų kontroliuojama, skiriamas gydymas ir palaikomas kontaktas su gydytojais. Mums svarbiausia pradėti gydymą anksti ir sugydyti žarnyno gleivinę. Tada žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą, kartais užtrunka, kol viskas susistato į vietas, bet tai tikrai įmanoma.
Dabar turime nemažai įvairių vaistų, biologinės terapijos rūšių, naujos kartos medikamentų. Tiesa, kartais užtrunka, kol atrandamas tinkamiausias vaistas. (...) Būna, kad sergant Krono liga simptomai nėra stipriai išreikšti arba jų beveik visai nėra, bet žarnyne uždegimas vyksta, todėl turime kontroliuoti, kartkartėmis atlikti kolonoskopiją, kitus tyrimus. Tai parodo, ar žarnose vyksta uždegimas“, – aiškino I. Stundienė.
Ji pabrėžė, kad gydymą pradedant anksti komplikacijų galima išvengti. „Bet jei diagnozuoti uždelsiama ar pacientas atsisako gydytis, su kuo irgi susiduriame, vystosi komplikacijos – kai dėl randinių audinių susiaurėja žarnos sienelė, žmogus negali pasituštinti, atsiranda žarnų neprieinamumas, išsipučia pilvas. Tokiu atveju tenka operuoti“, – pasakojo gastroenterologė.
Sergant lėtine autoimunine liga vaistus tenka vartoti visą laiką. Pasak gydytojos, pavieniais atvejais jie gali būti nutraukti, bet to negalima daryti savarankiškai.
Dieta uždegiminės ligos išgydyti negalima
Paklaustas, kaip pasikeitė gyvenimas su liga, Karolis pasikeitimus skirstė į kelis etapus. „Išėjus iš ligoninės ir pradėjus gydymą namuose, kuris trunka labai ilgai, reikia būti stipriam tiek psichologiškai, tiek nebijoti išeiti į sociumą. Vis tiek ir išvaizda pasikeičia, ypač kai esi jaunas, sunku tai priimti. Bet pasiekus remisiją viskas stoja į savo vėžes.
Gydantis gal mityba kiek labiau skiriasi, bet vėliau galima grįžti prie normalaus, sveiko maitinimosi įpročių. Gyveni įprastą gyvenimą ir ta žinia per daug nekamuoja. Dėl vaistų vartojimo – viskas priklauso, kaip tai priimsi, kai juos leidžiuosi, galvoju, kad tai vitaminai“, – šyptelėjo vyras.
Gydytoja savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad pats maistas uždegiminių žarnyno ligų nesukelia, tačiau joms paūmėjus tenka riboti skaidulų gausaus, sunkiai virškinamo maisto vartojimą.
„Dalis žmonių galvoja, kad štai pasilaikysiu dietos, nereikia vaistų – čia yra mitas. Su maistu šios ligos neišgydysime. Kaip ir, būna, kiti delsia ir bijo pradėti gydymą vaistais, sako, kad pabandys vitaminais, žolelėmis, detoksais. Taip tik delsiama ir didėja komplikacijų rizika, ypač kalbant apie Krono ligą“, – pastebėjo I. Stundienė ir pridūrė, kad svarbu laikytis bendrų sveikos gyvensenos taisyklių, vengti streso.
Nusprendė radikaliau keisti gyvenimo būdą
Karolis konstatavo, kad su stresu kovoti per gyvenimą teko nemažai ir ne tik dėl sportinių iššūkių – lydėjo tiek skyrybos, bankrotai. Po visų išgyvenimų jis pasakojo nusprendęs radikaliau keisti gyvenimo būdą. Vis tik vyras neslėpė, kad įsitraukęs į gyvenimo būdo pokyčius nuėjo per toli – nutraukė vaistų vartojimą, kas vėl turėjo pasekmių.
„Įtraukiau naujas veiklas – jogą, meditaciją, dar patobulinau mitybos įpročius, visa tai davė didelė impulsą jaustis geriau. Tačiau gal per daug nuėjau dvasiniu keliu, 2 metus nebevartojau vaistų. Atrodė, viskas gerai, buvau pilnas energijos, norėjosi su ja kažką daryti. (...)
Galvojau, kokį iššūkį sau galėčiau priimti ir kartu kitiems, kurie taip pat serga šia liga, parodyti, kad galima kažką daugiau nuveikti. Nusprendžiau priimti geležinio žmogaus iššūkį, tam ruošiausi beveik metus. Jį įvykdžiau pernai labai geru rezultatu, vaistų nevartojimas pradėjo atsiliepti pernai metų pabaigoje.
Dėl to šiais metais porą savaičių vėl teko pabūti ligoninėje, prisiminti procedūras. Dabar vėl grįžau į tas pačias vėžes, vartoju vaistus, bet savęs nevaržau, sportuoju, ieškau naujų iššūkių“, – pasakojo Karolis.
Savo ligos bendražygius ragino į viską žiūrėti pozityviai ir būtinai klausyti medikų: „Svarbu gyventi paprastai, tvarkingai, rūpintis savimi – tiek fizine, tiek psichologine sveikata ir dvasiniu pasauliu, taikyti gydytojų rekomendacijas ir viskas bus gerai.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!