Paskelbti labiausiai žmogaus teisių principus šiemet pažeidę veiksmai - į simbolinę Nešlovės lygą daugiausia pateko politikų, taip pat pastebėti policininkų ir nevyriausybininko "žygdarbiai".
Nešlovės lygą penktadienį paskelbė Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI), siekiantis taip atkreipti viešųjų asmenų dėmesį į jų žalingus žmogaus teisėms veiksmus ar pasisakymus ir tuo būdu prisidėti prie žmogaus teisių konsolidavimo Lietuvoje.
Vilniaus miesto meras Juozas Imbrasas į nešlovingą sąrašą pateko už originalumą aiškinant lygių galimybių principą. Sulaikius kyšininkavimu įtariamą miesto savivaldybės darbuotoją meras piktinosi, kad "jaunas, gražus energingas vyras, erelį vaidino čia, kovotoją už teises, pasiėmė tėvystės atostogas. Nu, visi šnibždasi, juokiasi iš tų jo tėvystės atostogų". Merui kliuvo ir už pastebėjimą, kad "uždarose patalpose gėjų eitynės įmanomos" bei seksualinės orientacijos pavadinimą "hobiu".
Į Nešlovės lygą įrašytas ir Seimas - jis sukritikuotas už Europos Žmogaus teisių teismo sprendimų negerbimą neištaisant Liustracijos įstatymo nuostatų, draudžiančių buvusiems KGB darbuotojams dirbti privačiame sektoriuje.
"2004 metais Europos Žmogaus teisių teismas pripažino Lietuvą pažeidus Europos Žmogaus teisių konvenciją, tačiau ir po trejų metų vis dar lieka nepakeistas (įstatymas-BNS)", - aiškina ŽTSI.
Kai kurie parlamentarai į sąrašą patenka ir ne po vieną kartą.
"2007 m. rugsėjo 11 d. Europos Žmogaus teisių teismui priėmus sprendimą byloje L prieš Lietuvą ir įpareigojus Lietuvą priimti atitinkamą teisės aktą, keletas Seimo narių išreiškė nepagarbą Europos Žmogaus teisių teismui, kvestionuodami sprendimą ir būtinumą jį vykdyti", - skelbia ŽTSI.
Diskriminacijos puoselėtojais atskirai paminėti ir Seimo nariai, kurie įstatymų projektuose santuokinę šeimos formą įtvirtino kaip vienintelę "teisingą".
Žmogaus teisių gynėjai į Nešlovės lygą įrašė ir "Lietuvos ryto" žurnalistę Laimą Lavastę, kuri aprašydama Jonaičių šeimą ištikusią tragediją, įtariamąją Almą Jonaitienę, vykstant ikiteisminiam tyrimui ir nesant apkaltinamajam teismo nuosprendžiui, ne kartą įvardijo nužudžius savo nepilnamečius sūnus. Dienraščio redakcija sukritikuota už vengimą paskelbti apie šį nekaltumo prezumpcijos pažeidimą, ką padaryti yra įpareigojęs Žurnalistų etikos inspektorius.
Laisvosios rinkos instituto prezidentas Remigijus Šimašius pastebėtas už "profesionalų" diskriminacijos sąvokos interpretavimą - viename savo straipsnyje lygybės siekį ir diskriminacijos draudimą jis prilygino visuomenės, pametusios sveiką protą ir nuovoką, ritimuisi žemyn.
Policijos departamentas apdovanotas už tai, jog "2007 metų įvykiai rodo, kad Lietuvos žmonėms reikia saugotis būtent "angelų sargų", vis labiau keliančių grėsmę jų saugumui ir gyvybei".
Už samprotavimus, kad "gėjų klausimą" eskaluoja "valstybininkai" bei pavyzdį, kad "politiką galima daryti iš bet ko" į Nešlovės lygą įtrauktas ir Vilniaus tarybos narys, liberaldemokratų lyderis Rolandas Paksas.
ŽTSI yra nevyriausybinė organizacija, stebinti žmogaus teisių įgyvendinimą valstybės institucijoje ir teismuose bei viešinanti žmogaus teisių pažeidimus. Gruodį ŽTSI jau trečius metus iš eilės skelbia Žmogaus teisių mėnesiu, kurį atidarant penktadienį ir paskelbta Žmogaus teisių nešlovės lyga.