Panevėžyje iškilmingai palaidotas partizanas Juozapas Streikus-Stumbras

Panevėžyje sekmadienį palaidotas partizanas Juozapas Streikus-Stumbras. Laisvės kovotojo palaikai anksčiau rasti sostinėje, Antakalnyje, Našlaičių kapinėse. Istorikai pasakoja, kad Juozapas Streikus-Stumbras išsiskiria ne tik ypatinga drąsa. Esą jis vienas iš nedaugelio partizanų, kuris sugebėjo okupantams priešintis labai ilgai – net penkiolika metų miškuose kovojo už Lietuvos laisvę.

Garbės sargybos kuopos kariai ir didelis būrys susirinkusiųjų į amžinojo poilsio vietą išlydi partizaną Juozapą Streikų-Stumbrą. Sovietmečiu kalėjime sušaudytas partizanas laidojamas Panevėžio Kristaus Karaliaus kapinėse, šeimos kapavietėje. Juozapas Streikus-Stumbras net 15-a metų aktyviai priešinosi sovietinei imperijai.

„Jo labai, labai ilga partizanavimo trukmė. Jeigu nustatyta, kad maždaug vidutinė, vidutinė partizanavimo trukmė buvo vieneri metai, šiandien aš išeinu į mišką, po metų manęs jau nebėra. Tai buvo vidurkis. Juozapas Strikus-Stumbras partizanavo 15-a metų. Penkiolika metų miške, penkiolika metų nepaprastai sunkiomis sąlygomis. Penkiolika metų tarsi medžiojamas žvėris ir kovojantis lietuvis“, – teigė istorikas Dalius Žygelis.

Už Juozapo Streikaus-Stumbro sugavimą buvo siūlomi dideli pinigai. 1950-aisiais į kuopą buvo infiltruoti net du agentai, tačiau jų tapatybė buvo atskleista ir sovietų klasta nepavyko.

„Partizanus, kuriems pavyko išgyventi labai ilgą laiką vienija tos pačios savybės. Tai yra šalta galva, tai yra konspiracijos laikymasis ir pagrindinis dėmuo, tautos meilė, žmonių palaikymas“, –pasakojo D. Žygelis.

Ne tik Juozapas, bet visa Streikų šeima pasiaukojo dėl Lietuvos laisvės.

„Pasipriešinime sovietams dalyvavo visos kartos. Antanas Steikus, tėvas. Jis yra 1918-ų metų savanoris. Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius, už nepriklausomybės kovas apdovanotas. <…> Šeimos mama areštuota kartu su broliu. Išvežta į lagerius. Lageriuose brolis mirė, viena sesuo buvo užmušta tardymo metu. Kiti visi vaikai partizanu Gretose“, – kalbėjo istorikas.

Juozapo Streikaus-Stumbro palaikai buvo rasti pernai Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui vykdant partizanų paieškas Vilniaus miesto Antakalnio kapinių teritorijoje, vadinamose „Našlaičių“ kapinėse.


Rašyti komentarą...
x
xxL
2020-08-17 09:04:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar žinai kad už viešą šmeižtą yra baudžiamoji atsakomybė? Pateik konkrečių faktų kad šis konkretus Lietuvos partizanas prievartavo, žudė nekaltus žmones. Jei tokių faktų neturi, tuomet lauk teisėsaugos. Geriau žiūrėk pensinikų rusyne kur pensininkai BB su druska valgo. Sakai išdvėsime, o tu tiki kad su putinu į rojų? Ne, vatnikai putinui nereikalingi ir vata nudvės pirmose gretose.
Atsakyti
-1

x
xxL
2020-08-17 09:01:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Amžiną atilsį...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų