Nuo kitų metų „vaiko pinigai“ bus mokami visiems

Nuo Naujųjų metų valdantieji visoms vaikus auginančioms šeimoms skirs 30 eurų paramą nepriklausomai nuo šeimos pajamų. Tiesa, tokiu atveju naikinama mokesčių lengvata dirbantiems tėvams. Ekonomistai baiminasi, kad naujoji sistema išaugins išlaikytinių kartą.

Seimas antradienį priėmė Išmokų vaikams įstatymą. Balsavo 96 Seimo nariai. Už balsavo 80 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 15. Jei jam pritars prezidentė, nuo Naujųjų metų kiekviena šalies šeima galės prašyti po 30 eurų kiekvienam jų auginam vaikui iki 18 m. arba iki 21 m., jei atžala mokosi pagal bendrojo ugdymo programą.

Pasak Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, dabar papildomam neapmokestinamajam pajamų dydžiui (PNPD) ir vaiko pinigams išleidžiame 109,4 mln. eurų. Naujoji vaiko pinigų sistema iš biudžeto pareikalautų 231,6 mln. eurų.

Padės sprendžiant nelygybę

Naujoji sistema leis išspręsti prastą perskirstymą ir nelygybės problemą, tikina LVŽS narys, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas.

„Visų pirma, mes didinsime perskirstymą. Kaip žinote, socialinės apsaugos sistemoje mes išleidžiame vieną mažiausių Europos Sąjungos biudžetų, mes turime struktūrinę perskirstymo problemą Lietuvoje. <...> Kalbėdami apie socialinę apsaugą, socialinę politiką, labai dažnai painiojame nelygybę su skurdu. Vis dėlto nelygybės problema yra svarbiausia ir mes šiuo pirmu žingsniu ją spręsime“, - žurnalistams Seime kalbėjo T. Tomilinas.

Anot, T. Tomilino, nors tiek vaiko pinigai, tiek PNPD siekia tuos pačius 30 eurų, pastarąja lengvata negalėjo naudotis visos šeimos.

„Mes faktiškai turime vaiko pinigus per PNPD, bet ja pasinaudoti mažas pajamas gaunančios šeimos tiesiog negali. Pirmu žingsniu mes sulyginame visus Lietuvos vaikus ir atsikratome situacijos, kai dalis šeimų yra diskriminuojamos“, - sakė parlamentaras.

T. Tomilinas pripažįsta, kad lengvata dirbančioms šeimoms yra geras įrankis, tačiau ji turėtų išlikti tik, jei vaiko pinigai nedidės, o S. Skvernelis yra minėjęs, kad valstiečių tikslas vaiko pinigus padidinti iki 100 eurų.

REKLAMA

Neigia gajausius mitus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotas įstatymas netruko apaugti mitais. Keli jų – kad išmokos prašytojus ims lankyti socialiniai darbuotojai, kad teks pildyti specialius prašymus. Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Eitvydo Bingelio, naujuoju įstatymu nebus kuriamos perteklinės procedūros

„Kreiptis dėl vaiko pinigų žmogui reikės tik vieną kartą iki vaikui sukanka 18 m. arba 21 m., jeigu vaikas mokosi. Taip, pinigų reikės paprašyti. Reikės sistemoje suvesti savo vardą, pavardę ir banko sąskaitos numerį, kad to paprašytumėte. Bet, man atrodo, tai yra labai normali forma. PNPD irgi turėjome prašymą parašyti“, - žurnalistams sakė E. Bingelis.

Besibaiminančius, kad išmokos prašyti bus galima tik turint elektroninį parašą, viceministras ramina – prašymą užregistruoti galėsite per elektroninę bankininkystę, elektroninį parašą ar kitokias elektroninio atpažinimo sistemas. Tuo tarpu į savivaldybes dėl išmokos galima kreiptis raštu pagal deklaruotą arba faktinę gyvenamąją vietą ir pateikiant savo asmens dokumentą.

Socialiniai darbuotojai taip pat neketina belstis į kiekvieno, paprašiusio skirti išmoką, duris.

„Visa socialinės apsaugos sistema veikė kaip veiks. Yra socialinės rizikos šeimos, kurioms reikia papildomos pagalbos, socialinio darbuotojo aktyvesnio buvimo. Tačiau neturint jokio precedento tikrai nebus taip, kad ateis socialinis darbuotojas, pasibels ir klaus, kur išleidote tuos 30 eurų“, - teigė E. Bingelis.

Taip pat naujojoje sistemoje numatoma, kad „pinigai keliaus paskui vaiką“. Vadinasi, jei vaiko globa bus perduota seneliams, globėjams ir kt., vaikas vis tiek gaus išmoką.

Prognozuoja išlaikytinių kartą

Tačiau banko „Luminor“ vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė siūlo pamąstyti, ko siekiama naująja sistema – finansiškai skatinti šeimas ar suponuoti, kad vaikai užtikrins papildomas pajamas.

REKLAMA

„NPD yra daug efektyvesnė paskata dirbančioms ir besistengiančioms šeimoms. Nes šiuo atveju, kuomet yra įdedama ta parama nepriklausomai nuo asmenų pajamų, o priklausomai nuo vaikų, tai gali susidaryto toks iškreiptas suvokimas, kad kiekvienas papildomas vaikas gali atnešti pajamų. Asocialiems namų ūkiams tai gali tapti vos ne pajamų šaltiniu“, - tv3.lt kalbėjo I. Genytė-Pikčienė.

Analitikė taip pat pastebi, kad naujoji sistema gali išugdyti išlaikytinių kartą, bet tokiems sprendimams mes „esame per daug nepasiturinti šalis“.


Rašyti komentarą...
V
Vida
2017-12-05 12:34:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nejuokinkit,nuo 30eur islaikytiniais netaps tauta. O paramos tikrai reikia visiems. Auginau 2 vaikus,negavau nieko is valstybes,net pietus pirkt reikejo. Okaimyne 3 vaikams gavo viska,nors as vargingiau gyvenau.
Atsakyti
-3

I
Indre
2017-12-05 14:58:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Analitike greiciausiai neturi savu vaiku, nes, jeigu turetu, niekada gyvenime nekalbetu tokiu nesamoniu. Daug ivairiu socialines rupybos formu skatina tinginyste ir bedarbyste, bet tikimybe, kad 30 Eur skatins socialiai remtinas seimas daugiau vaiku gimdyti ir augins islaikytiniu karta yra labai laaaabai nereali. Miela analitike, as Jums labai siulyciau pasidometi, kiek mamytes ir teveliai per menesi isleidzia minimaliam savo vaiku aprupinimui (maistas, svarbiausi drabuzeliai, priemones mokyklai ir darzeliui, popietine grupe - vien popietine grupe ir pietus pirmokeliui kainuoja apie 20-30 Eur per menesi) ir koks yra vidutinis zmoniu atlyginimas. Jeigu mamos, dirbancius 2-3 darbus ir beveik nematancios savo vaikuciu ju vis tiek vienos pacios negali islaikyti, atrodo, kad salies socialine sistema yra visiskai supuvusi. Pirma karta isgirdau kazka pozytyvaus socialines rupybos klausimu Lietuvoje, pirma karta isiziebe kibirkstele, kad Lietuva po truputi tampa salimi, kuri tarnauja savo pilieciams ir juos gerbia, nors tai ir juokingai maza suma vaikucio islaikymui, viltis vis tiek buvo pakurenta.Zinoma, galima ir negimdyti vaiku, bet su dabartiniais emigracijos skaiciais, Jus, kaip ekonomiste, turetumete zinoti, kad labai labai greitai nebebus kam moketi i salies biudzeta. Taigi, pasidomkite, kiek pinigeliu reikia vaikucio islaikymui ir dar karta pasvarstykite apie savo nelogiskas hipotezes. O tuomet tikekimes visi, kad ta 100 Eur riba bus kada nors pasiekta.. nes 100 eur yra maziausia suma, kuri is tikruju kazkiek palengvintu jaunu seimu gyvenima.
Atsakyti
0

M
Marke
2017-12-05 11:25:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tikiu kad cia bus kaip su telia:))) duosim dovanu tik i menesi uz dovaba 30 euru turi moket:)))
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (35)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų