Net praėjus daugiau kaip 20 metų nuo nepriklausomybės atkūrimo, į Seimą išrinkti parlamentarai naudojasi privilegijomis ir taip pabrėžia, kad yra pranašesni už paprastus Lietuvos piliečius.

Vis dėlto kartkartėmis kildavęs visuomenės nepasitenkinimas, skandalai ir ekonomikos krizės privertė Seimą atsisakyti dalies privilegijų. Parlamentarams kiekvieną mėnesį mokamas atlyginimas, priklausantis nuo pareiginės algos koeficiento ir Seimo nario darbo stažo. Kuo daugiau kadencijų parlamentaras dirbo parlamente, tuo didesnį atlyginimą jis gauna.

Alga skiriasi tūkstančiais litų

Pavyzdžiui, Seimo pirmininko Vydo Gedvilo alga, neatskaičius mokesčių, siekia 9 195 litus. Kadangi V. Gedvilo darbo stažas Seime siekia jau devynerius metus, jam prie algos priskaičiuojamas 828 litų priedas. Iš viso parlamento vadovo mėnesinis uždarbis siekia 10 023 litus.

Šiek tiek mažiau už V. Gedvilą uždirba buvęs premjeras, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius.

Kadangi eina TS-LKD frakcijos, apimančios 33 parlamentarus, seniūno pareigas, jo mėnesinis atlyginimas siekia 7 630 litų. Tačiau opozicijos lyderiui priklauso vienas solidžiausių priedų parlamente už darbo stažą.

REKLAMA

A. Kubiliaus darbo stažas Seime jau persirito per 20 metų, todėl jam kiekvieną mėnesį priklauso 1 602 litų priedas. Bendras buvusio premjero mėnesinis darbo užmokestis siekia per 9 200 litų.

Ką tik į Seimą patekusio parlamentaro atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 6 910 litų. Šiems naujokams priemokos už darbo stažą bus pradėtos skaičiuoti tik po trejų darbo Seime metų. Tada jiems kiekvieną mėnesį priklausys 207 litų priedas.

Nuo 2009 metų sausio 1-osios iki tų pačių metų liepos 31 dienos eilinio parlamentaro alga buvo gerokai didesnė ir siekė beveik 7 300 litų, tačiau nuo 2009-ųjų rugpjūčio 1 dienos pareiginis atlyginimas valstybės tarnautojams buvo sumažintas nuo 475 iki 450 litų. Šiuo metu eilinio Seimo nario pareiginės algos koeficientas siekia 15,36.

A. Kubilius – tarp taupiausių

Parlamentarams ne tik mokamas darbo užmokestis, bet ir kompensuojamos išlaidos parlamentinei veiklai. Šiai veiklai kiekvieną metų ketvirtį skiriama 6 430 arba 2 143 litai per mėnesį.

Vieni Seimo nariai šiuos pinigus skiria susimokėti už automobilio eksploataciją, techninę priežiūrą ir remontą, kanceliarines prekes, kiti – už gėles ir suvenyrus, treti – už naršymą internete.

2012 metų trečiąjį ketvirtį parlamentinėms išlaidoms skirtus pinigus iki paskutinio cento išnaudojo 74 Seimo nariai. Bendrai šioms išlaidoms minėtą ketvirtį iš valstybės iždo buvo atseikėta per 835 tūkst. litų.

Parlamentinei veiklai skirtomis lėšomis 2012-ųjų trečiąjį ketvirtį visiškai nepasinaudojo tik Česlovas Vytautas Stankevičius. Į naujos kadencijos Seimą jis nekandidatavo.

Tam tikru kuklumu pasižymėjo ir buvęs susisiekimo ministras, liberalas Eligijus Masiulis (per ketvirtį išleido 2 341 litą), socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė (2 885 litus) ir dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius (2 874 litus). Labiausiai mokesčių mokėtojų pinigus taupė buvęs ministras pirmininkas A. Kubilius (išleido tik 1 705 litus). Tiesa, tuo metu jis gaudavo ir premjero atlyginimą.

REKLAMA

Parlamentinei veiklai iš valstybės biudžeto kasmet skiriama apie 3,3 mln. litų.

Anksčiau tokios atskirties nebuvo

Anksčiau Seimo narių pareiginės algos koeficientas būdavo prilyginamas tuo metu galiojančiai minimaliai mėnesinei algai (MMA). Todėl, pavyzdžiui, per 2000–2004 metų Seimo kadenciją, kai šalyje MMA siekė 430 litų, eiliniai parlamentarai, neatskaičius mokesčių, gaudavo 4 085 litus. Tuo metu Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis siekė apie 970 litų ir buvo maždaug keturiskart mažesnis nei Seimo nario alga.

Šiuo metu vidutinis atlyginimas sudaro apie 2 200 litų ir yra tris kartus mažesnis nei parlamentaro atlyginimas. Tačiau dabartiniai politikai labiau geidžia pinigų nei dirbusieji 1990 metais, kai buvo atkuriama šalies nepriklausomybė.

Pavyzdžiui, 1990 metais eilinių Aukščiausiosios Tarybos (AT) deputatų alga siekė 500 rublių, dar 200 rublių jie kaip priedą gaudavo komandiruotėms ir kitoms išlaidoms. Tuo metu vidutinė alga siekė tik 301 rublį ir buvo vos 2,3 karto mažesnė už deputato atlyginimą.

AT deputatų atlygis buvo susietas su vidutine mėnesine alga, vėliau su MMA. Šiuo metu parlamentarų atlyginimas susietas su pareigine alga, kuri politikų sprendimu gali arba didėti, arba mažėti.

Seimo kanceliarijos duomenimis, parlamentarų darbo užmokesčiui 2011 ir 2012 metais buvo panaudota po maždaug 12,7 mln. litų. Seimo kanceliarija „Balsas.lt savaitei“ tikino neturinti informacijos, ar per 22 nepriklausomybės metus buvo bent vienas Seimo narys, kuris būtų atsisakęs parlamentaro atlyginimo, nors panašių pareiškimų visuomenė yra girdėjusi.

A. Salamakinas: „Liko sovietmečio atgyvena“

Šešias kadencijas Seime be pertraukų dirbęs A. Kubilius tikino, kad Lietuvoje pasirinktas tautos išrinktųjų finansavimo modelis niekuo nesiskiria nuo kitų Europos Sąjungos valstybių.

„Aišku tik tai, kad atlyginimais ir parlamentinei veiklai skirtais pinigais turime naudotis skaidriai. Džiaugiuosi, kad, pavyzdžiui, nuo 2008 metų Seimo nariai privalo deklaruoti, ką įsigijo už parlamentinei veiklai skirtas lėšas“, – aiškino A. Kubilius.

REKLAMA

Pašnekovas pridūrė, kad vien dėl prievolės deklaruoti nebepasitaiko juokingų ir skandalingų atvejų, kai parlamentarai už valstybės lėšas perka puodukų rinkinius ar knygas.

Iki 2008 metų pabaigos Seimo nariai parlamentinei veiklai kiekvieną mėnesį gaudavo per 2 000 litų ir už juos nereikėdavo atsiskaityti. Vis dėlto, kaip teigia ilgametis Seimo narys Algimantas Salamakinas, visų privilegijų parlamentarai iki šiol neatsisakė.

„Konstitucija garantuoja Seimo nariui išlaidų atlyginimą, jei jos susijusios su parlamentine veikla, bet valstybė kažkodėl apmoka ir Seimo bendrabutyje gyvenančių Seimo narių komunalines paslaugas, nors tai su parlamentine veikla nėra susiję, – sakė A. Salamakinas. – Maža to, valstybė apmoka ir parlamentaro šeimos narių komunalines paslaugas, nes paprastai Seimo narys iš kito rajono į Vilnių atsikelia su visa šeima.“

Socialdemokratas šią Seimo nariams suteiktą privilegiją pavadino sovietmečio atgyvena, kurios būtina atsisakyti. „Daugiau tų privilegijų kaip ir nėra, o kitose valstybėse parlamentarai gauna keliskart ar net dešimtis kartų didesnius atlyginimus nei mūsų Seimo nariai“, – pridūrė A. Salamakinas.

Tarnų armija dar išaugo

Šiuo metu pagrindinės politikų privilegijos yra parlamentinei veiklai skirtų išlaidų kompensavimas ir galimybė gyventi Seimo bendrabutyje. Ankstesnių kadencijų parlamentarai gyveno prabangoje.

1991 metų AT nutarimu, kurį pasirašė Vytautas Landsbergis, tuomečiai deputatai turėjo teisę be eilės gauti viešbutį ir medicinos pagalbą bet kurioje gydymo įstaigoje, lyg būtų neįgaliausi Lietuvos piliečiai. Taip pat jiems būdavo leidžiama nemokamai važiuoti visų rūšių keleiviniu transportu, išskyrus taksi.

AT deputatai netgi gaudavo honorarus už „ekspertinį darbą rengiant įstatymų projektus“, bet vėliau šiuos honorarus pakeitė kompensacijos už darbą Seimo komitetuose ir komisijose.

Anksčiau Seimo nariai aktyviai naudodavosi ir valstybei priklausančių poilsinių paslaugomis geriausiuose Lietuvos kurortuose.

REKLAMA

AT deputatai galėjo nesinervinti, jei nebus išrinkti kitai kadencijai, nes „pasibaigus įgaliojimams deputatas turi teisę grįžti į ankstesnįjį darbą, o jeigu nėra galimybės – jam suteikiamas kitas lygiavertis darbas toje pačioje arba, deputatui sutinkant, kitoje darbovietėje“.

Į naująjį Seimą nepatekę buvę parlamentarai, tokie kaip Antanas Nedzinskas, apie panašias „garantijas“ galėtų tik pasvajoti, nes grįžti jie neturi kur. Tiesa, buvę Seimo nariai gauna iki 6 mėnesinių vidutinių atlyginimų išeitinę išmoką. Pavyzdžiui, niekuo Seime nepasižymėjusiam A. Nedzinskui priklausė dviejų mėnesių, t. y. maždaug 14 tūkst. litų, kompensacija.

Be kita ko, dabartiniai tautos išrinktieji ne tik gauna solidžius atlyginimus bei priedus – valstybė jiems pasamdo gausų būrį padėjėjų.

Šiuo metu parlamentarams talkininkauja per 400 padėjėjų-sekretorių. Vidutinis šių pagalbininkų atlyginimas (neatskaičius mokesčių) siekia apie 2 500 litų per mėnesį. Seimo narys gali turėti tris padėjėjus.

Nereikia pamiršti, kad visą tautos šventovę aptarnauja gausi Seimo kanceliarijos darbuotojų armija, kuri per du dešimtmečius padidėjo daugiau kaip 60 proc. 1991 metais Seimo kanceliarijoje darbavosi tik 302 tarnautojai, tai 2012 metų pabaigoje čia jau plušo 485 darbuotojai.

TIK FAKTAI

1991 metų sausio 8 dieną atsistatydindama iš premjero posto Kazimiera Prunskienė paskutinę darbo dieną paskyrė sau naujutėlaitį automobilį „Volga“.


Rašyti komentarą...
F
Faktai:
2013-01-28 10:21:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-Prie sovietų mokslas buvo NEMOKAMAS ir prieinamas visiems gabiems, o dabar tik tiems, kurie turi babkių...
-Prie sovietų studentas iš stipendijos galėjo pragyventi ir mokslus baigti (pats juo buvau), dabar tai neįmanoma...
-Prie sovietų mokiniai po pamokų laiką leisdavo sporto aikštelėse, nemokamuose būreliuose, dabar pilnos daugiabučių laiptinės rūkančių, apsinarkašinusių snarglių...
-Prie sovietų darbo turėjo visi ir nesimatė apsinarkašinusių valkatų, dabar jų pilni pakampiai...
-Prie sovietų niekas nebadavo ir nemaldavo labdaros, maistas buvo natūralus ir labai pigus. Tiesa, delikatesų trūkdavo… Dabar yra visko, bet 600.000 žmonių maldauja labdaros…
-Prie sovietų Lietuvos kaimas klestėjo, laukai buvo sėjami ir pjaunami, bei keliai asfaltuoti, dabar daug kur vien piktžolės auga, o kaimiečiai prasigėrę...
- Prie sovietų kaimiečiai dirbdavo 8 val., dabar aria nuo aušros iki sutemų...
-Prie sovietų buvo propaguojama normali šeima, dabar visokie py-ai, bei surogatiniai individai...
- Prie sovietų kainos nesikeisdavo dešimtmečiais, o jeigu keisdavosi, tai vos kelis proc. ir apie tai pranešdavo prieš pusmetį. Dabar kainos KYLA po keliasdešimt proc. ir vos ne kasdien...
- Prie sovietų už elektrą, dujas, vandenį, šildymą, telefoną, transporto bilietus mokėdavom simboliškai – kapeikas, dabar nulupa devynis kailius...
- Prie sovietų 1961-1985 nusižudydavo vidut. 450, 1990-2005 – vidut. 1500-1700, 2006-2010 – vid. 1100 žmonių kasmet...
- Prie sovietų apie prekybą žmonėmis niekas net nesapnavo, po 1990 TŪKSTANČIAI moterų buvo PARDUOTOS DIRBTI PROSTITUTĖMIS....
- Prie sovietų niekas nežinojo, kas tai bedarbystė. Dabar darbo neturi apie 15% žmonių, o apie 700.000 buvo priversti jo ieškoti svetimose šalyse...
- Prie sovietų iš pensijos buvo galima normaliai pragyventi, dabar 400.000 pensininkų skursta....
- Prie sovietų niekas nesikapstė šiukšliadėžėse, dabar jose kapstosi, ieškodami valgomų atliekų, net jauni žmonės...
- Prie sovietų butus dalindavo NEMOKAMAI, bet būdavo eilės, dabar butų kainos – FANTASTIŠKOS, bet nėra eilių...
- Prie sovietų gydymas buvo VISIŠKAI NEMOKAMAS, dabar – negali susimokėti, kad ir neoficialiai, - kelias į kapines...
- Prie sovietų nebuvo tokios daugybės absurdiškiausių draudimų ir vienas už kitą kvailesnių įtatymų, kiek yra dabar...
- Prie sovietų valstybės tarnautojų (biurokratų) buvo apie 8000 (1988) , dabar – apie 72.000 (su savivaldybėm)...
Tai galima tęsti be galo, bet manau, kieno smegenys nėra visiškai išplautos landzberginės ideologijos, turėtų suprasti.
Atsakyti
-1

G
GRAZU
2013-01-28 10:20:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na tai apie kokį solidarumą galima kalbėti, kai tokios jų algos...
Atsakyti
0

V
V
2013-01-28 10:07:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pusę tautos jau išsodinta...ir pasodinta... liko dar pusę (Valstybės atikonstituciniai įstatymai)...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų