Nepanaudojamų vakcinų problema: Lietuva išpilti jų nenori, bet padovanoti – negali

Vilniaus miesto savivaldybei išpylus tūkstančius vakcinų, Vyriausybė pripažįsta, kad nepanaudojamas vakcinų dozes būtų galima perduoti užsienio valstybėms, tačiau tai komplikuota. Kol kas Lietuva ketina dovanoti 200 tūkst. tik „Vaxzevria“ vakcinos dozių.

Praėjusią savaitę paskelbta, kad Vilniuje sunaikinta 5 tūkst. „Moderna“ vakcinos dozių. Savivaldybės teigimu, taip buvo pasielgta, nes pasibaigė atšildytų vakcinų galiojimo laikas. 

Taip pat Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pirmadienį viešai apgailestavo, kad antradienį miestas turės išpilti dar 4 tūkst. besibaigiančio galiojimo vakcinos „Moderna“ dozių.

200 tūkst. vakcinos dozių padovanos

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, 5 tūkst. vakcinos dozių Vilniaus miestas utilizavo, nes per vėlai įspėjo ministeriją apie jas.

„Apie Vilniaus miesto savivaldybės utilizuojamas vakcinas Sveikatos apsaugos ministerija sužinojo praėjusios savaitės viduryje, kai dalies vakcinų galiojimo laikas jau buvo pasibaigęs, o kitų galiojimo laikas buvo per trumpas perskirstymui. Dėl to nebuvo galimybės pasiūlyti šias vakcinas kitoms savivaldybėms, pabėgėlių centrams ar užsienio šalims“, – atsakyme tv3.lt rašė SAM.

Ministerijos teigimu, Vyriausybė jau yra nusprendusi vakcinų perteklių perduoti užsienio valstybėms. Tačiau sprendimas dėl šio dovanojimo priimtas dar gegužę, nusprendus „Vaxzevria“ vakcinų nebenaudoti Lietuvoje. SAM neatsakė, ką ketina daryti su kitų gamintojų, pavyzdžiui, „Pfizer“ ar „Moderna“, vakcinų pertekliumi Lietuvoje.

„Vyriausybė jau nusprendė donuoti 200 tūkst. „Vaxzevria“ vakcinos dozių kitoms šalims. Didžioji dalis šių vakcinų iškeliaus į Moldovą, Sakartvelą, Ukrainą ir Taivaną“, – teigė SAM.

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį teigė, jog Lietuva norėtų didesnius vakcinos kiekius paaukoti kitoms šalims, tačiau tai daryti sudėtinga dėl nesamų algoritmų, kaip gamintojai turėtų perduoti vakcinas trečiosioms šalims.

REKLAMA

„Yra toks naivus įsivaizdavimas, kad Lietuva gali pasižiūrėti savo vakcinas ir sakyti: atiduodame. 

Taip neveikia, todėl, kad vakcinos yra medicininis preparatas. Tam, kad gamintojas prisiimtų atsakomybę už vakcinos kokybę, perdavimai trečiosioms šalims pagal tas sutartis, kurios yra sudarytos Europos Sąjungoje su gamintojais, turi būti suderintos su gamintojais“, – žurnalistams pirmadienį sakė premjerė.

Sveikatos apsaugos ministerija pažymį, kad vakcinų galiojimo laikas sutrumpėja jas atšildžius. Pavyzdžiui, atšildytas „Comirnaty“ ir „Spikevax“ vakcinas reikia sunaudoti per mėnesį, o „Jenssen“ – per tris mėnesius.

Iš viso Lietuva yra sulaukusi 3 338 755 skiepų dozių, iš jų sunaudota 2 421 815 dozių. Kol kas nepanaudota per 916 tūkst. vakcinos dozių.


Rašyti komentarą...
I
Isos slenis
2021-07-20 21:17:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dovanokit,mažiau nuzudysit tautos.jau žmonės atsibudo ,niekas netiki jūsų melu ir taip visam pasaulyje.nesvajokit apie trečią dozė net nesvajokit.jums jau sakes,ponai,žudikai.
Atsakyti
-6

V
Vytautas
2021-07-20 21:30:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Migrantams, tiksliau sienos pažeidėjams, reikia suleisti besibaigiančio galiojimo skiepus, kad neplatintų čia bent jau užkrato.
Atsakyti
-2

G
Grazke
2021-07-20 21:22:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia maziau tas valcinas kaitinti autobusiukuose ant saulės prie parduotuvių.
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (18)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų