Henrikas Daktaras savo memuaruose „Išlikt žmogumi“ prasitaria apie pirmąjį skilimą senosios „daktarų“ kartos grupuotėje.
Avietiniai švarkai, vakarietiškos mašinos
1991–1993 metais nemažai permainų įvyko ne tik Lietuvos politikoje bei ekonomikoje, bet ir kriminaliniame pasaulyje. Senasis vagių elitas Kaune prarado savo įtaką. Atsiradus naujiems autoritetams labai paaštėjo prieštaravimai. Pasikeitė ir pati kriminalinė ideologija. Anksčiau mėgstamos vagių autoritetų susitikimų vietos buvo butai daugiabučiuose bei vasarnamiuose, o naujieji mafijos bosai mėgo puotauti prestižiniuose restoranuose.
Daugelis kauniečių gangsterių ėmė kopijuoti vakariečius bei rusus, ypač tuos, kuriuos matė vaizdajuostėse. Mūsiškiai nusikaltėliai irgi ėmė dėvėti spalvotus švarkus, tamsius marškinius ir tokius pačius tamsius kaklaraiščius. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje Kauno restoranuose bei naktiniuose baruose „Vilija“, „Pasimatymas“, „Trys mergelės“, „Žalias kalnas“ ir „Metropolis“ dažnai šėliodavę kriminalinio pasaulio veikėjai pamėgo puoštis avietinės, geltonos ar žalios spalvos švarkais.
Tais metais automobiliai kauniečiams buvo ne tik transporto priemonė, bet ir tam tikra vizitinė kortelė, atspindinti grupuotės įvaizdį bei svorį kriminaliniame pasaulyje.
To laikotarpio reketininkai teikė pirmenybę raudonos spalvos devintukams ir aštuntukams – rusiškos „Lados“ modeliams. Raudona spalva tuo metu buvo labai madinga, nes priminė kraujo spalvą. Rangų sistemos buvo griežtai laikomasi – beveik niekas iš eilinių gaujos narių be vyresniųjų leidimo neturėjo teisės sėsti už vakarietiškos gamybos automobilio vairo. Pastarųjų automobilių kainos tada buvo tokios, kad už tokią pačią sumą galima buvo nusipirkti keturių kambarių butą arba pasistatyti nedidelį nuosavą namą užmiestyje.
Pirmais prestižiniais ir madingais automobiliais tuo metu tarp Kauno Vilijampolės „daktarų“ tapo „Volvo“ ir BMW. Jais važinėjo aukštus postus užimantys Vilniaus valdininkai, turtingi verslininkai ir - į H. Daktarą panašūs Kauno kriminaliniai šulai. Kiek vėliau banditų automobilių mados vėl pakito, ir visi draugiškai persėdo į visureigius „Toyota“, „Grand Cherokee“, „Mercedes-Benz“ bei „Lexus“.
Kauno kriminalinių grupuočių lyderiai netrukus pirmenybę ėmė teikti „mersams“. Maždaug nuo 1992-ųjų į Lietuvą pradėta tiekti 600-ąjį „Mercedes-Benz‘ą“, kuris prieš tai itin išpopuliarėjo Rusijoje. Vilijampoliečiams 600-asis “mersas” buvo tarsi vizitine kortele, būtinu atributu, lygiai tokiu pat kaip ir masyvus mobilusis telefonas.
„Sekundės“ bankas
„Greitai valdžios vyrai, o kartu ir jų „verslininkai“, tapo milijonieriais. Darbininkai, pensininkai ir pagrindinė liaudės masė – ubagais. Bankininkai juokėsi iš žmonių naivumo ir jų noro greitai pralobti, - knygoje „Išlikt žmogumi“ rašė H. Daktaras. - Visais įmanomais būdais, per televiziją, radiją ir žiniasklaidą reklamavo savo bankus ir galimybę padėti žmonėms. „Sekundės“ bankui vadovavo toks Gintaras Dilys. Jis vadovavo bankui gana sumaniai ir ant kiekvieno kampo iškabino reklaminius stendus, kurie skelbė tėvo ir mažo vaiko pokalbį:
- Tėveli, nupirk man ledų.
- Nepirksiu, nes nėra pinigų!
- Pinigų yra ir labai daug, reikia tik kreiptis į banką „Sekundė“!
Tai va, toks tėvelis, susigundęs reklama ir dar girdėjęs iš kaimyno, kuriam pasisekė praturtėti, nuėjo į „Sekundės“ banką. Už nemažą sumą užstatė savo keturių kambarių butą. Gavęs pinigus, tuoj pat nunešė į kitą privatų banką, kur juos padėjęs, ėmė laukti pasakiškų palūkanų. Gautus pinigus būtų nunešęs į „Sekundės“ banką ir susigrąžinęs butą, o už gautas palūkanas, būtų gražiai ir be rūpesčių gyvenęs. Nepraėjus net trejiems mėnesiams, privatus bankas „bankrutavo“, o mūsų tėvelis liko be buto ir be palūkanų (...). „Sekundės“ bankas, kai jau visai išpampo nuo sukrautų milijonų, paskelbė „bankroto“ bylą. Pinigus pasidalino tikrieji šeimininkai, o statytinį G. Dilį, kaip banko vadovą ir atpirkimo ožį, įkišo į kalėjimą, kur gavęs 7 metus, išėjo po penkerių, bet užtat su pinigėliais visam likusiam gyvenimui! O kodėl gi ne? Verčiau pasėdėti už grotų penkmetį, bet nebematyti vargo likusį gyvenimą, negu visą gyvenimą dirbti ir nieko neuždirbti“.
Neapskundžiamas mafijos nuosprendis
1992 metų birželio 30 dieną prie Kauno „Pasimatymo“ kavinės buvo peršautas vienas kriminalinio pasaulio autoritetų Mindaugas Kuprys, pravarde Mindė. Buvę Kauno kriminalistai teigia, kad tuomet jį peršovė Vidmanto Urnikio gaujos narys Gintaras Vaičiulis, pravarde Gintarėlis.
Mindės sėbrai Gintarėliui paskelbė mirties nuosprendį ir ėmė jį medžioti. Žutbūtiniam karui, kuris galėjo nusinešti daugelio kauniečių gyvybes, ruošės ir V. Urnikio gaujos vyrai. Tačiau įsiplieskusias aistras tuomet apramino Henytė – Mindės draugai apsiribojo, kad Gintarėlis būtų tik sumuštas.
Taip H. Daktaras nusikaltėlių orbitoje įgijo teisingo žmogaus vardą. Į jį vis dažniau įvairios Kauno gaujos kreipdavosi kaip į savotišką „teisėją“, galintį išspręsti tarpusavio konfliktus, kurie neretai kildavo nepavykus pasidalinti iš kontrabandos ar apiplėšimų gautų pinigų.
H. Daktaras išklausydavo abi puses, kiek patylėdavo ir, bedęs pirštu į vieną besiginčijančių asmenų, tardavo: „Tu neteisus“. Šie žodžiai reiškė galutinį, neapskundžiamą sprendimą. Tačiau praėjus kuriam laikui Henytės sprendimai miesto gangsteriams ėmė atrodyti ne itin objektyvūs. Kai kas įtarė, kad „daktarų“ lyderis sudarydavo slaptus sandorius su vienos konfliktuojančių pusių atstovais.
„Verčiausi mažu bizneliu ir to man pakako, kad šeimai nieko netrūktų. Dar jaunystėje užsibrėžtas tikslas iki pusės išsipildė. Vedžiau savo svajonių moterį, kuri pagimdė man sūnų, liko pasodinti dar medį, - prisiminė savo autobiografijoje „Išlikt žmogumi“ Henytė. - Mano draugai visada buvo šalia, bet atsirado ir tokių, kurie išėjo iš mūsų biznio ir atsiskyrę ėmėsi savo veiklos. Vladimiras Sinevskis (Turistas), Ričardas Ganusauskas (Ganusia) ir Rimantas Zalagaitis (Zalaga) nebenorėjo turėti pastovų darbą ir gauti už tai normalų atlyginimą“.
Vidiniai konfliktai
Draugų aukščiausiuose valdžios ir teisėsaugos sluoksniuose turėjęs Andrius Jankevičius, pravarde Pšidzė, tuo metu sugebėjo Henytę įtikinti, kad apsaugos jį nuo galimo suėmimo. Bet jei tik jiedviejų santykiai kiek atvėsdavo, Pšidzė imdavo gąsdinti, kad policija jau rengiasi areštuoti H. Daktarą.
Tačiau nuo pat pradžių Pšidzės nepalaikė jaunosios kartos nusikaltėliai. Keletą kartų apgauti dalijantis pinigus, nuo Pšidzės nusisuko ir pats Henytė bei jo priedangoje dirbę verslininkai. Netrukus Pšidzė suseno, susirgo sunkia kaulų liga ir pats pasitraukė iš nuožmios kovos dėl valdžios.
Kartkartėmis idėjų nestokojantis Pšidzė dažnai jaunųjų banditų būdavo išjuokiamas. Dar gerokai prieš paskelbiant Prevencinio sulaikymo įstatymą, Pšidzė viename gangsterių pasitarime pasiūlė iš miesto grupuočių surinkti 100 tūkstančių JAV dolerių – šie pinigai būsią reikalingi žmonėms, kurie gali sutrukdyti įvesti tokį mafijai nepalankų įstatymą. Tuo metu dar niekas nežinojo, kad rengiamas minėtas įstatymas, ir Pšidzė buvęs nušvilptas. Tik vėliau kauniečiai suprato, kokią nedovanotiną klaidą padarė.
„Tuo metu didelę paklausą turėjo geros mašinos, tad Zalaga, subūręs savo greitai pralobti užsimaniusius draugus, ėmė vogti mašinas Kauno mieste. Nepaisydami nieko, net iš mano draugų pavogė dvi mašinas. Jie nepaisė nieko, bet viskam yra saikas ir galas. Apie tas vagystes sužinojome mes, sužinojo ir bachūrai iš Maskvos. Kartą iš Maskvos atvažiavo žmonės, susirado Turistą ir, įmetę į mašiną, kaip bulvių maišą, nusivežė nežinoma kryptimi. Likę dviese, Zalaga ir Ganusia laikinai pasislėpė ir niekur nesirodė viešumoje“, - rašė H. Daktaras.
KITAME „AKISTATOS“ NUMERYJE (PASIRODYSIANČIAME BIRŽELIO 26 D.) SKAITYKITE
Garsios žudynės „Vilijos“ restorane
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (1)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (2)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (3)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (4)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (5)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (6)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (7)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (8)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (9)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (10)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (11)