Moksleiviai nutekino egzaminų atsakymus: vertinimo komisijos spręs, kaip elgtis su sukčiavusiais

Panašu, kad šiemet dešimtokai, tradiciškai tikrinę savo matematikos ir lietuvių kalbos žinias mokslo metų pabaigoje, turėjo papildomos pagalbos. Tiesa, ne iš mokytojų ar korepetitorių, bet vieni iš kitų. Internete ir socialiniuose tinkluose patys moksleiviai vieni su kitais noriai dalinosi užduočių atsakymais.

15

Kasmet Lietuvos dešimtokai savo matematikos ir lietuvių kalbos žinias tikrina privalomame pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinime (PUPP). Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) sprendimu, šiemet šis žinių patikrinimas dėl COVID-19 pandemijos vyko nuotoliniu būdu.

Mokytojai viešina dešimtokų grupes

Tačiau nepanašu, kad dešimtokus nuotolinis žinių patikrinimas nuliūdino. Kaip portalui tv3.lt pranešė viena mokytoja – moksleiviai suskubo vieni su kitais dalintis užduočių atsakymais.

„Mokiniai renkasi į grupes tokiose platformose, kaip „Facebook“, „Messenger“, „Discord“, kai kuriose iš jų siekia net 13 tūkst. mokinių skaičius“, – tv3.lt pasakojo mokytoja Asta.

Šiemet dešimtokai paskirstyti į tris srautus, tačiau, mokytojos teigimu, ir tai neapsaugojo nuo dalinimosi atsakymais.

„Nes jie pasideda išmanųjį įrenginį, nepastebimai, kad nematytų vykdytojas, ir naršo, ir taip dalinasi atsakymais. Kviečiu susirūpinti šiuo klausimu Švietimo ministeriją, nes manau, kad tai yra labai didelė problema, ir realus faktas, kad šiemetiniai PUPP rezultatai neatspindės realių rezultatų“, – nuogąstavo Asta.

Kartu mokytoja nurodė vieną dešimtokus vienijančią grupę „Facebook“ ir vieną grupinį susirašinėjimą „Discord“.

Vieni kitų prašo pagalbos, dalinasi užduotimis

Ir išties, akivaizdu, kad moksleiviai išnaudoja įvairias platformas pasidalinti užduočių atsakymais. 

„Tai kas ryt rašo dešimtos klasės PUPP ir galėtų atsiųst?“, „1 srauto PUPP užduotys yra įkeltos“, „Aš irgi sumokėčiau už PUPP rašinį“ – tokios žinutės viena po kitos pilasi dešimtokų susirašinėjimuose „Discord“.

(15 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Dešimtokai dalinasi PUPP atsakymais

Maža to, portalas tv3.lt gavo nuorodą, kur vienoje vietoje pateikti ir lengvai prieinami visi matematikos PUPP atsakymai.

REKLAMA

Fiksuoja bandymus apgauti sistemą

Moksleivių žinių patikrinimus organizuojanti Nacionalinė švietimo agentūra portalą tv3.lt informavo, kad dar prieš mėnesį vykdant bandomąjį moksleivių testavimą jie buvo įspėti, kad egzaminuotojai matys bandymus manipuliuoti sistema.

„Ne kartą buvo pabrėžta, kad atliekant patikrinimo užduotis užduočių atlikimo sistemoje automatiškai fiksuojama, jei paliekamas testavimo aplinkos langas, bandoma atverti kitus kompiuterio langus, daromos ekrano nuotraukos ar naudojamasi kitu monitoriumi. 

Dėl šių negalimų veiksmų mokinys galėjo būti šalinamas iš pasiekimų patikrinimo, jo darbas galėjo būti nevertinamas“, – atsakyme tv3.lt rašė NŠA.

Preliminarūs NŠA sistemos duomenys rodo, kad apie 3,7 proc. dešimtokų atsijungė nuo elektroninės testavimo sistemos lango ar atliko kitus negalimus veiksmus, tarp jų ir darydami ekrano kopijas.

„Tačiau nemaža dalis atsijungimų nuo sistemos lango galėjo įvykti dėl objektyvių priežasčių: dingo elektra, interneto ryšys ar pan.“, – pridūrė NŠA.

Žino apie sukčiautojų grupes

Agentūros teigimu, toliau bus sprendžiama, kaip elgtis su galimai sukčiavusiais moksleiviais.

„Atlikus mokinių darbų vertinimą, mokyklų vertinimo komisijos iš elektroninės testavimo sistemos gaus kiekvieno mokinio rezultatus, prie kurių bus pažymėta, kiek ir kokių negalimų veiksmų buvo užfiksuota. 

Vertinimo komisijos nagrinės patikrinimo vykdymo eigą ir spręs, kaip elgtis su galimai nesąžiningais mokiniais“, – rašoma NŠA atsakyme.

Maža to, agentūra praneša žinanti apie sukčiauti bandančių moksleivių grupes socialiniuose tinkluose.

„NŠA taip pat pasiekė informacija apie socialiniuose tinkluose viešinimas PUPP užduotis. Administratoriai buvo informuoti apie tokias paskyras, prašant jas blokuoti“, – pranešė agentūra.

Savo ruožtu ŠMSM patvirtino, kad NŠA yra informuota apie elektronines sukčiautojų susibūrimo erdves ir siekia, kad šios grupės būtų uždarytos.

REKLAMA

„Nacionalinė švietimo agentūra, organizuojanti PUPP, pastebėjo kai kurias socialinių tinklų paskyras, kuriose buvo dalinamasi PUPP užduotimis, ir kreipėsi į administratorius prašydama jas užblokuoti.  

Tačiau ir pati elektroninė PUPP testavimo sistema turėjo „saugiklius“ – galimybę užfiksuoti faktą, jei mokinys fotografavo ekraną. Vertinimo komisijos nagrinės šiuos atvejus ir priims sprendimą dėl tų mokinių PUPP išlaikymo“, – atsakyme tv3.lt rašė ŠMSM.

PUPP Lietuvoje šiemet vyko balandžio 20–26 dienomis. Taip pat mokiniai galėjo rinktis atlikti neprivalomus gimtųjų baltarusių, lenkų, rusų bei vokiečių kalbų patikrinimus. 


Rašyti komentarą...
B
Beleka
2021-04-28 08:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesisuksi - negyvensi -Echo
Atsakyti
-9

M
Mokytoja
2021-04-28 08:32:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mano Šaunuoliai... Didžiuojuosi jumis...
Atsakyti
-7

B
Bronius
2021-04-28 05:15:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pirmiausia, iš kur mokyniai gavo atsakymus? Gal pirmiausiai reiktų surasti pirninį šaltinį, kuris pastoviai nutekina atsakymus ir gerai nubausti. Tai būtų gera pamoka kitiems. Karo atveju tokie laisvai ir šalį parduotų. Atsakingos institucijos visai nedirba jau daug metų ir kam jos reikalingos? Gėda...
Mokyniai malačiai. Nori gyventi - sukis.
Atsakyti
-33

SKAITYTI KOMENTARUS (426)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų