Tabaką, alkoholį ir narkotikus vartojančių 15-16 metų paauglių Lietuvos mokyklose mažėja, tačiau nyksta kvaišalų vartojimo skirtumai tarp merginų ir vaikinų.
Tokias tendencijas atskleidė ketvirtadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) pristatyto tarptautinio Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose (ESPAD-2007) duomenys.
Iš jų matyti, kad 2007 metais Lietuvoje nė vienos cigaretės nesurūkę buvo 29 proc. 15-16 metų mokinių. Tai beveik trečdaliu daugiau nei 2003 metais, kai tokių buvo 20 proc.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad tabako gaminių prieinamumas Lietuvis mokiniams, jų pačių vertinimu, sumažėjo: panorėję lengvai rūkalų gauti galintys teigė 73 proc. mokinių - 21 proc. mažiau nei 2003-aisiais (94 proc.).
ESPAD tyrimo koordinatoriaus Lietuvoje Tado Tamošiūno teigimu, Lietuvoje mažėjo ir alkoholį vartojančių paauglių.
Anot T.Tamošiūno, tarp berniukų alkoholio vartojimas sumažėjo labiau nei tarp mergaičių. Skirtumai tarp berniukų ir mergaičių esą nyko ir kalbant apie kitų kvaišalų vartojimą.
Tyrimo duomenimis, populiariausias tarp Lietuvos paauglių, ypač vaikinų, buvo alus, nors jo suvartojimas kiek sumažėjo. Didėjo alkoholinių kokteilių bei sidro suvartojimas. Mažiau Lietuvos mokiniai vartojo stipriųjų alkoholinių gėrimų.
Tyrimas parodė, kad narkotikų vartojimas Lietuvos mokyklose palyginti su 2003 metais išaugo: 2007 metais marihuanos bent kartą per gyvenimą buvo bandę 18,2 proc. 15-16 metų mokinių, o 2003-aisiais tokių buvo 13,5 proc. Antras pagal populiarumą narkotikas buvo ekstazi - jo 2007 metais bent kartą per gyvenimą sakė bandę 3,4 proc. mokinių.
Bendram narkotikų vartotojų skaičiui augant, reguliarių vartotojų skaičius vis dėlto mažėjo: bent kartą per 30 dienų marihuanos rūkę 2007 metais buvo 4,7 proc. tyrime dalyvavusių moksleivių, tuo metu 2003 metais jų buvo 5,6 proc.
Tyrimą pristatęs T.Tamošiūnas atkreipė dėmesį į tai, jog stipriai skiriasi narkotikų vartojimo rodikliai mieste ir kaime: marihuanos bent kartą gyvenime vartojo 24 proc. miesto ir 10 proc. kaimo mokinių. Tai jis siejo su skirtingu narkotikų prieinamumu mieste ir kaime.
Kvaišalų vartojimo Lietuvos mokyklose sumažėjimą T.Tamošiūnas aiškino įvairių mokyklose vykdomų prevencinių programų efektyvumu. Didelės teigiamos reikšmės esą turėjo ir įstatymai dėl alkoholio ir tabako reklamos bei alkoholio pardavimo laiko ribojimo. T.Tamošiūno teigimu, vien švietimas ir aiškinimas apie kvaišalų žalą neribojant jų prieinamumo nėra labai veiksmingas.
Tyrimas taip pat atkleidė, jog kvaišalų vartojimui itin didelės įtakos turi tai, kaip mokiniai leidžia laisvalaikį. Tarp lankančių būrelius, sportuojančių, skaitančių paauglių reguliarus kvaišalų vartojimas buvo gerokai mažesnis nei tarp tų, kurių laisvalaikis neorganizuotas.
ESPAD 2007 tyrime apibendrinti 2007 metais 35 Europos šalyse apklausus per 100 tūkst. mokinių gauti duomenys.
Tyrimo duomenimis, situacija Lietuvoje iš esmės nesiskiria nuo situacijos kitose Rytų Europos valstybėse. Blogiausi rodikliai užfiksuoti Austrijoje, Čekijoje, iš dalies Danijoje ir Vokietijoje. Mažiausiai rūko, vartoja alkoholio ir narkotikų Armėnijos mokiniai. Geresni nei vidutiniškai rodikliai užfiksuoti taip pat Kipre, Graikijoje, Islandijoje, Portugalijoje ir Rumunijoje.