• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį pakeitė pirmos instancijos teismo sprendimą ir nuteisė visus kaltinamuosius koncerno „MG Grupė“ (anksčiau vadinosi „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje, trims iš jų buvo paskirtos realios laisvės atėmimo bausmės. Vieninteliam koncerno akcininkui ir vadovui Dariui Mockui realių kaltinimų nepareikšta. 

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį pakeitė pirmos instancijos teismo sprendimą ir nuteisė visus kaltinamuosius koncerno „MG Grupė“ (anksčiau vadinosi „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje, trims iš jų buvo paskirtos realios laisvės atėmimo bausmės. Vieninteliam koncerno akcininkui ir vadovui Dariui Mockui realių kaltinimų nepareikšta. 

REKLAMA

Viešai šį klausimą iškėlė advokatas Dominykas Vanhara.

„Skaitant nuosprendį, natūraliai kyla keli itin svarbūs klausimai, tarp kurių buvo toks: kodėl niekas nepareiškė įtarimų, o vėliau ir kaltinimų piliečiui D. J. M., kuris buvo pagrindinis naudos gavėjas? Nes dabar teismas nuosprendyje konstatavo, kad viskas buvo daroma jo žinia ir jo naudai.

Taigi, kodėl dabar pusryčiams šlapią dešrą su batonu jau kelias dienas turi lapnoti vykdytojas, bet ne pagrindinis naudos gavėjas?“, – socialiniuose tinkluose retoriškai klausia D. Vanhara.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt paklausė advokato, ar tokie atvejai praktikoje dažni.

„Na, ne. Man ši istorija teisine prasme keistai atrodo. Pats koncernas pripažįstamas padaręs nusikalstamą veiką ir nuteisiamas, o jo vadovas, kuris atsakingas už visą koncerno veiklą, jam vadovauja, kaip ir nieko [nesulaukia]“, – sako D. Vanhara. 

REKLAMA

Tai, kad koncerno „MG Baltic“ vadovas Darius Mockus žinojo apie politikams mokamus kyšius, yra patvirtinęs ir prokuroras Justas Laucius.

„Ji atsako, kad byloje nebuvo pateikta įrodymų, jog pats D. Mockus būtų padaręs nusikalstamą veiką.

Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą žadama skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT).

„Tą, ką parašė Apeliacinis teismas, nėra galutinis sprendimas. Jis bus ginčijamas“, – priduria L. Belevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Apeliacinio teismo teisėjas Albinas Bielskis klausimą dėl D. Mockaus vaidmens skandale siūlo užduotį prokurorui, kuris atliko ikiteisminį tyrimą ir „išsprendė klausimą dėl baudžiamojon atsakomybėn patrauktų asmenų kaltinimų skaičiaus ir apimties“.

„Aš nagrinėjau bylą tik tų asmenų atžvilgiu, dėl kurių paduotas apeliacinis skundas. Net ir įstatyme taip pasakyta, kad teismas apeliacine tvarka nagrinėdamas bylą apsiriboja būtent paduoto skundo apimtyje“, – komentuoja A. Bielskis, pridurdamas, kad dėl D. Mockaus vaidmens byloje turi savo nuomonę, kurią pasilieka sau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Mockus byloje apklaustas kaip liudytojas.

Naujienų portalas tv3.lt bando susisiekti su D. Mockumi. Gavę komentarą, tekstą papildysime.

Raimondas Kurlianskis nuteistas 6 m. kalėjimo, Eligijus Masiulis – daugiau nei 5 m.

Lapkričio 22 d. Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė pirmos instancijos teismo sprendimą ir nuteisė visus kaltinamuosius koncerno „MG Grupė“ (anksčiau vadinosi „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje, daliai jų skirtos realios laisvės atėmimo bausmės.

REKLAMA

Jie nuteisti dėl įvairių kyšio davimo bei ėmimo ir prekybos poveikiu epizodų.

Buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui skirti šešeri metai laisvės atėmimo ir beveik 19 tūkst. eurų bauda, buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui – pusšeštų metų laisvės atėmimo.

Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys taip pat pripažintas kaltu, jam skirti ketveri metai ir šeši mėnesiai laisvės atėmimo.

„MG Grupei“, Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai skirtos atitinkamai daugiau nei 1,1 mln., beveik 377 tūkst. ir daugiau nei 301 tūkst. eurų baudos.

REKLAMA

Buvusiems liberalams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui skirtos atitinkamai beveik 19 tūkst. ir daugiau nei 15 tūkst. eurų baudos. G. Steponavičius buvo nuteistas dėl piktnaudžiavimo, nesant kyšininkavimo požymių.

Komentuodamas paskirtas baudas, teisėjas Albinas Bielskis teigė, kad teismas atsižvelgė į nusikaltimų pobūdį, kiekį, sunkumą.

Apeliacinio teismo nuosprendis įsiteisėja iš karto, paskelbimo dieną, bet dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip BNS nurodė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, nors teismo nuosprendis ir įsiteisėjo, jis vykdomas bus pareigūnams gavus nutartį, o tai gali užtrukti iki kelių dienų.

„Pareigūnai važiuos arba į jų namus pasiimt, arba kažkaip kitaip sutars. Kol mes negavome to sprendimo, mes nieko negalime daryti“, – sakė policijos atstovas.

„Kelias dienas tai užtrunka įprastai“, – pridūrė jis.

„Įrodymus vertino fragmentiškai“

Komentuodamas priimtą sprendimą, teisėjas A. Bielskis teigė, kad R. Kurlianskį ir minimus politikus siejo ilgalaikiai ir pakankamai glaudūs tarpusavio santykiai.

REKLAMA

„Per byloje inkriminuotus nusikalstamų veikų padarymo laikotarpius buvo fiksuoti sistemingi Kurlianskio ir minėtų Seimo narių susitikimai, kuriuos dažniausiai inicijuodavo būtent Kurlianskis. Ir tą darydavo neatsitiktinai, priderindamas šiuos susitikimus prie Seime ar kitose valstybės ar savivaldybės institucijose tuo metu sprendžiamų koncernui „MG Baltic“ reikšmingų politinių klausimų“, – teigė teisėjas.

Pasak jo, Seimo nariai šiuos pasiūlymus susitikti „noriai priimdavo“.

Bylos duomenimis, kyšiai politikams buvo perduodami ir grynaisiais, ir kaip parama viešosioms įstaigoms, papirkimu palaikytas net kvietimas į televizijos laidą. Apeliacinis teismas kyšiu E. Masiuliui pripažino ir visuomenėje garsiai nuskambėjusį degtinės butelį bei butelio dėžutę su joje buvusiais pinigais.

REKLAMA

A. Bielskio, priešingai nei žemesnės instancijos teismas, Apeliacinis teismas nustatė priežastinį ryšį tarp „susitikimų metu Kurlianskio Masiuliui pateiktų korupcinio pobūdžio prašymų“ ir už tai perduoto kyšio.

Jis pabrėžė, kad teismas iš naujo išanalizavo įrodymų visumą. Teisėjas teigė, kad pirmos instancijos teismas „byloje esančius įrodymus vertino fragmentiškai, selektyviai, nesiedamas jų į bendrą įvykių kontekstą, nepagrįstai neįvertindamas R. Kurlianskį bei E. Masiulį siejusių glaudžių tarpusavio santykių“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai (...) lėmė nepagrįstų ir neteisingų apygardos teismo išvadų priėmimą“, – sakė A. Bielskis.

Vilniaus apygardos teismas pernai kaltinamuosius išteisino.

Septynerius metus trukęs procesas

Apie byloje vykdomas kratas ir sulaikymus teisėsauga pranešė 2016-ųjų gegužės 12-ąją.

Tądien E. Masiulis paskelbė atsistatydinantis iš partijos pirmininko pareigų ir Seimo. Bylos duomenimis, iš viso per kratas 2016 metų gegužę pas tuometinį Liberalą sąjūdžio lyderį E. Masiulį rasta 242,4 tūkst. eurų, 130 tūkst. Jungtinės Karalystės svarų sterlingų ir 1,6 tūkst. JAV dolerių. 

REKLAMA

Apeliacinis teismas konstatavo, kad E. Masiulio ir buvusios sutuoktinės teisėtai gaunamų pajamų nepakako pagrįsti šiems rastiems pinigams.

Vėlesnėje ikiteisminio tyrimo stadijoje sulaukęs teisėsaugos įtarimų, apie pasitraukimą iš parlamento pranešė ir V. Gapšys, tačiau vėliau vėl buvo išrinktas.

Š. Gustainis iš partijos buvo pašalintas dar turėdamas specialiojo liudytojo statusą, jis pats pasitraukė iš Vilniaus miesto tarybos. Tuo pačiu statusu apklaustas G. Steponavičius irgi sustabdė narystę partijoje, 2020 metais Seimo rinkimuose jis nedalyvavo.

REKLAMA

„MG grupė“ yra viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto ir žiniasklaidos įmonių grupė.

Prieš daugiau nei septynerius metus pradėta byla palaidojo politikų karjeras ir Liberalų sąjūdžio galimybes 2016-aisiais iškovoti pergalę Seimo rinkimuose.

V. Gapšys tampa nuteistuoju antrą kartą – jis anksčiau buvo nuteistas vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje.

Todel,kad bapkiu turi.
Įsivaizduokime užsakomąją žmogžudystę. Pagautas kileris nuteisiamas, o užsakovas neteisiamas, nes jis nei , sakykim, šaudė, nei žudė! Bet praktikoje taip nebūna, teisiami abu- žudikas ir užsakovas. Kodėl šioj byloj kitaip? Nes mockus milijonierius?
Mockus užsakovas buvo. Turi gerą užnugarį. Su tiek milijardų eurų bet ką nupirksi. Mockus jau prieš dešimt metų turėjo sėdėti. Pikti liežuviai plaka, statybos bendrovės šeimininką privedė iki savižudybės. Kaip visada neįrodė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų