• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažylio vos nepražudė brolio žaislas

Daug džiaugsmo vaikams teikiantys žaislai gali smarkiai pakenkti, jeigu yra nesaugūs arba skirti ne jų amžiui. Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojams neseniai teko gelbėti trejų metų berniuko gyvybę. Dėl prarytų dešimties magnetukų jam išsivystė žarnų nepraeinamumas.

REKLAMA
REKLAMA

 Magnetai sulipdė žarnas

Mažylis, žaisdamas su moksleivio brolio konstruktoriumi, magnetukus įsidėjo į burną ir prarijo.

REKLAMA

Jie įsitaisė skirtingose žarnyno vietose, o būdami labai stiprūs vienas kitą pritraukė ir sulipdė žarnas.

Vaikų chirurgas Gytis Kavaliauskas su kolegomis berniukui atliko sudėtingą atviro pjūvio operaciją.

Apie dvi savaites ligoninėje praleidęs vaikas pasveiko, tačiau gydytojai negarantuoja, kad ateityje jis nejaus pasekmių. Po tokių operacijų pacientams kartais atsiranda sąaugų žarnose, todėl juos kamuoja įvairūs žarnyno negalavimai.

REKLAMA
REKLAMA

G. Kavaliauskas sako, kad paprastai svetimkūnius stengiamasi pašalinti fibrogastroskopu arba atliekant laparoskopinę operaciją, nes nedideli pjūviai sukelia mažiau šalutinių reiškinių, pacientas greičiau pasveiksta. Tačiau šiuo atveju išgelbėti vaiko gyvybę buvo galima tik atveriant pilvo ertmę ir žarnyną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo, laimei, kad berniukas laiku pateko į ligoninę. Mat kiekviena uždelsta valanda, nekalbant jau apie dienas, galėjo baigtis mirtimi.

Manoma, kad mažylio žarnyne magnetukai išbuvo apie tris paras. Juos prarijęs berniukas iš karto blogai nepasijuto. Kai vaikas pradėjo vemti, skųstis stipriais pilvo skausmais, tik tada tėvai išsiaiškino, kad jis prarijo žaislo detalių.

REKLAMA

Labai pavojingos ir baterijos

Pasak G. Kavaliausko, tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikams į rankas nepatektų smulkūs žaislai ar tokie, kurie turi lengvai nuimamų mažų detalių.

Mažyliams nereikėtų duoti tokių žaislų, kuriuose yra ne tik magnetų, bet ir elementų, baterijų. Tokių yra įvairiuose buitiniuose prietaisuose: laikrodžiuose, žibintuvėliuose, raktų pakabučiuose ir kt.

REKLAMA

Šviečiantys daiktai ypač traukia vaikų dėmesį. Smalsūs mažyliai iš jų išima elementus ir praryja.

Į stemplę patekę elementai per kelias valandas gali smarkiai ją pažeisti. Dar didesnis pavojus vaiko sveikatai kyla, jeigu jie patenka į skrandį. Čia elementai, veikiami skrandžio sulčių, per maždaug dvi paras išskiria juose esantį šarmą ir jis sužaloja gleivinę, gali prakiurdyti skrandį, sukelti pilvaplėvės uždegimą ir kitų komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtarus, kad vaikas prarijo žaislo detalę ar kitą smulkų daiktą, būtina kuo skubiau jį vežti į ligoninę.

Iš rinkos išima pavojingus žaislus

Ne maisto produktų inspekcija nuolat vykdo parduodamų žaislų kontrolę. Inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjas Antanas Šleivys sako, kad pernai jų skyrius iš rinkos išėmė septynis iki trejų metų vaikams skirtus žaislus.

REKLAMA

Pasak jo, tyrimais buvo nustatyta, kad vienų žaislų dalys per smulkios ir kelia pavojų vaikams jomis užspringti, kitais uždrausta prekiauti dėl to, kad jie greitai lūžta, turi aštrias briaunas. Žaisdami su tokiais vaikai gali susižaloti.

„Mūsų interneto svetainėje žaislais prekiaujantys verslininkai gali pasitikrinti, ar jų prekės atitinka saugumo reikalavimus. Jeigu dvejoja dėl žaislų saugumo, turėtų kreiptis į inspekciją ir atlikti atitinkamus tyrimus“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Ne maisto produktų inspekcijos inspektoriai žaislų pirkėjams pataria pasidomėti, kokio amžiaus vaikui jie skirti, paskaityti naudojimo instrukciją. Būtina įsitikinti, kad žaislas ir jo konstrukcijos neturi aštrių briaunų, tarp judančių detalių nėra tokio dydžio tarpų, į kuriuos vaikas galėtų įkišti pirštą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvai turėtų įvertinti, ar perkamas triratukas, automobiliukas ar kitas žaislas išlaikys vaiko svorį.

Žaisliniai šaunamieji ginklai su 6 mm skersmens šratais ir kitokiais svaidiniais gali būti pavojingi.

Burniniai žaislai (švilpukai, dūdelių antgaliai) kelia užspringimo pavojų net ir ir vyresniems nei trejų metų vaikams.

REKLAMA

Žaisluose esantys stiprūs magnetai pavojingi jų prarijus du ar daugiau. Jie gali užkimšti žarnyną, jį praplėšti.

Žaislo, skirto vaikams iki trejų metų, konstrukcijoje neturi būti lengvai nuplėšiamų smuklių detalių.

Tempiamų žaislų virvelės gale neturi būti detalės, galinčios padėti sudaryti kilpai, nes tai kelia pasismaugimo pavojų.

Tėvai kartkartėmis turėtų peržiūrėti žaislus ir išmesti sulūžusius. Tai padės apsaugoti mažuosius nuo užspringimo, susižalojimo.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų