Mažėjantis darbuotojų skaičius: didesnė našta mokesčių mokėtojams ar netradicinės galimybės?

Metai iš metų mažėjantis Lietuvos gyventojų ir darbo jėgos skaičius prognozuoja liūdną ateitį – mažam darbuotojų skaičiui teks išlaikyti visą valstybę. Ar tai reikš didesnius mokesčius ir mažesnes socialines išmokas? Anaiptol, nes politikai ir ekonomistai siūlo imtis pramonės ir valstybinio sektoriaus robotizavimo.

Finansų ministerijos pristatytame Ekonominės raidos scenarijuje 2017–2020 m. 0,2 proc. sumažintas dirbančiųjų skaičius. Prognozuojama, kad šiais ir kitais metais dirbs vis mažiau asmenų, vadinasi, bus sumokėta ir mažiau mokesčių. Numatoma, jog kitąmet užimtųjų skaičius mažės 0,3 proc., o 2019 ir 2020 m. – po 0,4 proc.

Statistikos departamento duomenimis, šį rugsėjį Lietuvoje gyveno 2,817 mln. asmenys, prieš metus – 45 tūkst. mažiau, o prieš dvejus metus – 81 tūkst. mažiau nei šiemet. Tuo tarpu antrąjį šių metų ketvirtį užimtųjų asmenų skaičius pasiekė didžiausią lygį ir buvo 1, 3628 mln.

Paprastus darbus dirbančių reikės mažiau

Paklaustas, kaip galima spręsti mažėjančių darbuotojų problemą, nepadidinant naštos dirbantiesiems, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, valstietis Stasys Jakeliūnas mano, kad ateityje paprastus darbus dirbančių žmonių gali reikėti mažiau, o į pagalbą ateis robotai.

REKLAMA

„Žmonių mažėja, bet auga ekonomikos našumas, dirbančiųjų taip pat, darbo užmokestis didėja. Tai sudaro prielaidas tikėtis daugiau pajamų į biudžetą. Ateity, jeigu tokios tendencijos laikysis, aišku, yra robotizacija, taip vadinama pramonės revoliucija, tų žmonių, dirbančių paprastus darbus, gali iš tikrųjų reikėti mažiau. Tai čia yra dvipusiai dalykai. Mes nesakome, kad gerai, jog žmonių skaičius mažėja. Bet jeigu jis mažėja, tai atsiranda paskatos pertvarkyti gamybos procesus. O tai vyksta visame pasaulyje, ne tik Lietuvoje“, - tv3.lt kalbėjo S. Jakeliūnas.

Taip pat, pasak Seimo nario, svarbu, kaip keblioje situacijoje sugebės prisitaikyti verslas, nes nuo to ir priklausys, ar dirbantiesiems didės našta.

„Žiūrėsime, kaip ateity klostysis, ir, manau, kad, jeigu demografinės problemos tokios liks, tai aišku kils mokykloms, švietimo, sveikatos apsaugos sistemoms problemų. Bet dėl darbo našumo, priklauso, kaip verslas prisitaikys. Jeigu pajamos ekonomikos didės ar iš eksporto, ar iš darbo užmokesčio, tai nebūtinai ta našta turėtų didėti“, - sakė S. Jakeliūnas.

Jūsų darbo vietą užims robotas

Kuo mažiau gyventojų, tuo labiau ir valstybei prisieis taupyti, teigia „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Jo manymu, mažėjant gyventojų skaičiui, teks apkarpyti valstybės aparatą, institucijų ir darbuotojų skaičių.

„Kadangi yra mažiau gyventojų, mažiau dirbančių žmonių, ir pati valstybė turi būti mažesnė – viešasis sektorius turi būti „lieknesnis“ ir efektyvesnis. Mažiau institucijų, mažiau funkcijų, mažiau viešojo sektoriaus darbuotojų ir tuomet bus labiau subalansuotas santykis tarp privataus ir valstybinio sektoriaus. Vyresnio amžiaus gyventojų yra daugiau ir išmokų socialinių reikės mokėti daugiau. Bet vis tiek dalis valdžios sektoriaus išteklių, kuri yra skiriama socialinėms išmokoms, nėra tokia didelė, yra daugybė kitų išlaidų, kurias reikės optimizuoti ir ieškoti galimybių atsisakyti kažkokių perteklinių veiklų, perteklinių funkcijų, daug ką automatizuoti“, - tv3.lt sakė N. Mačiulis.

REKLAMA

Ekonomistas antrina S. Jakeliūnui ir kaip vieną iš darbuotojų naštos sprendimo būdų siūlo kai kurių darbų automatizaciją. Pavyzdžiui, pirmąją sporto naujieną dar 2007 m. parašė robotas, o ne žmogus.


Rašyti komentarą...
A
Amdrius
2017-09-24 10:40:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dirbtinis intelektas lietuvos kaimuose net samane verda. Nacionaliniai nanotechnologiju ypatumai.
Atsakyti
0

Z
Zose
2017-09-24 11:32:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Siekti , kad isnyktu lietuva , pagrindinis valdzios uzdavinys? Gal vis tik reiketu pradeti rupintis zmonemis ir daryti viska, kad jie neisvaziuotu i uzsieni?
Atsakyti
0

A
Algis
2017-09-24 13:26:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ira daug paprastesnis budas.mazejant zmoniu kiekiui turi mazeti valdininku skaicius.lietuvoje apie 50000 valdininku.kur japonija su savo giventoju skaicius milijardas su virs ir tera tik 15000 valdininku.va ka reikia lietuvai sutvarkit pirmoi eilei
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų