Lietuvoje nori įteisinti priedus prie ginklų – jais medžios gyvūnus

Panašu, kad naktinio matymo taikiklių ir garso slopintuvų medžioklėje įteisinimo klausimas gali grįžti į Seimo salę. Šįsyk Lietuvai legalizuoti šias medžioklei skirtas priemones rekomenduoja Europos Komisija. Esą mūsų šalyje kova su afrikiniu kiaulių maru vyksta ne taip efektyviai kaip reikėtų, o užkratas plinta. Medžiotojai skundžiasi, jog be papildomos įrangos negali sumedžioti reikiamo skaičiaus patelių ir sureguliuoti šernų populiacijos.

Karas su afrikiniu kiaulių maru visoje Europoje tęsiasi. Ir nors pernai Lietuvoje sumedžiota per 23 tūkstančius šernų, o dar trys tūkstančiai rasti jau nugaišę, pasak Europos Komisijos, mūsų šalis įgyvendina ne visus strategijos elementus. Esą sumedžiojama per mažai patelių. Nustatyta kvota – 50 procentų patinų ir tiek pat patelių, o dabar gi Lietuvoje šie skaičiai yra atitinkamai 60 ir 40 procentų.

Taigi, siekiant efektyviau reguliuoti šernų populiacija, bendrija rekomenduoja naudoti papildomas priemones – naktinio matymo taikiklius, jų priedus bei garso slopintuvus. Nors tokią įrangą laukinėje gamtoje naudoja ir prancūzai, belgai, tie patys kaimynai lenkai bei latviai, o štai čekai su prietaisais esą maro židinius visiškai likvidavo, Lietuvoje nei naktinio matymo taikikliai, nei slopintuvai iki šiol nėra legalūs.

„Šiai dienai mes, kaip tarnyba, taip pat matome galimybę, kad medžiotojams būtų lengviau vykdyti šernų populiacijos reguliavimą, norėčiau pabrėžti, kad tai ne naikinimas, kaip kiti supranta, tačiau tikslinis šernų populiacijos valdymas. Ir būtų skirtas šernų patelių medžioklei", – kalbėjo tarnybos atstovė Paulius Bušauskas.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, kiaulių maro židinių buvo galima aptikti 80 procentų šalies teritorijoje. Šiemet nustatyta 11 protrūkių naminių kiaulių laikymo vietose, o raudoni taškai – zonos, kuriose ligos atvejų daugiausia – Marijampolė, Kazlų Rūda, birželį maras rastas naminių kiaulių organizme ir Šakiuose.

Ištyrus laukinio šerno liekanas paaiškėjo, kad užkrato yra ir Panevėžio rajone. Pasak šalies medžiotojų vado Jono Talmonto, dešimtys tūkstančių nušautų šernų nereiškia efektyvaus populiacijos kontroliavimo, mat svarbiausias taikinys – patelės, o priartėti prie pastarųjų be specialios technikos nėra taip lengva. Šernės įsigudrinusios slėptis.

REKLAMA

„Žinome gamtoje, kad vedlės yra patelės, o jos labai atsargios. Ir sumedžioti patelę, kai jos vaikšto su vaikais pirmamečiais ar antramečiais, yra labai sudėtinga", – kalbėjo medžiotojų atstovas Jonas Talmantas.

Seimo narys Linas Balsys sugrįžusias kalbas apie naktinio matymo taikiklius ir slopintuvus vertina skeptiškai. Esą tokį pasiūlymą Seimo nariai dar 2016 metais atmetė ne be reikalo. Politikas mano, jog šernų medžioklė nėra prioritetas kovoje su maru. Jis pirmiausia siūlo suklusti kiaules auginančius ūkininkus ir pasirūpinti, kad būtų užtikrintos higienos normos, tinkamai prižiūrimas gyvulių pašaras.

Taip pat jis priduria, jog naktiniai taikikliai gali pasitarnauti ir brakonieriams. Neva tokia technika labai brangi ir šaudyti šernus, kurių nei mėsa, nei kailis nėra tinkamas, medžiotojams neva neapsimokės:

„Būtų atvertos rankos brakonieriams, nes kurgi ten sukontroliuosi, kokia medžioklė – ar šernų medžioklė, o gal kanopinių. Kaip žinoti, kad ar medžiotojas taikiklį, skirtą šernams, jis atsinešė į kanopinių medžioklę ar ne. Kas tą kontrolę darys."

Aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Mažeika ramina, jog prieš siūlant Seimui dar sykį peržvelgti papildomų medžioklės priemonių įstatymą, vyks studija. Po konsultacijų su specialistais bus sudarytas saugiklių sąrašas. Jis siūlo pirmiausia pagalvoti apie ūkininkus, kurie dėl nesuvaldyto maro praranda kiaules ir didžiulius pinigus, o tai atsiliepia ir visai šalies ekonomikai:


Rašyti komentarą...
S
Stebetojas
2019-07-23 23:45:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ir dabar dauguma madziotoju nelegaliai naudoja naktinio matymo optikas,tik niekas garsiai nekalba. Legalus brokonieriai be kontrolės...
Atsakyti
-1

a
a
2019-07-24 15:56:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
žudikai ir tiek. Nesugeba ir bijo, kaip kokie skystaklyniai, viens prieš vieną su žvėrim susigrumti ir iš baimės nori tapti žudymo mašina, nepaliekančia gyvūnui jokių šansų išgyventi .... Žiauru...
Atsakyti
-1

N
Nuomone
2019-07-24 17:13:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Zudiku istatymai
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų