Lietuviški rugsėjai: tropinį karštį gali keisti pūgos

Šis rugsėjis kol kas neleidžia mums visiškai pamiršti vasaros, šiluma dar nepasitraukė. Tiesa, vis pasikartojantis lietus primena, kad kažkur, ne už kalnų, jau laukia žvarbesnis periodas. Pakyginkime, kokie rugsėjai dažniausiai būna Lietuvoje, taip kaip šiemet pasiseka tikrai ne kasmet.

21

Rugsėjo mėnesio vidutinė temperatūra šiemet numatoma laipsniu aukštesnė už vidutinę daugiametę normą, kritulių kiekis prognozuojamas gerokai mažesnis už vidutinį daugiametį, tai ypač pasijus pirmojoje rugsėjo pusėje.

(21 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Prasidėjusio rudens skaitytojų kadrai: nuostabiai besikeičianti gamta

Karštų dienų būna ne kasmet

Pernai metų rugsėjo mėnesio vidutinė oro temperatūra siekė 12,5 – 14,7 laipsnius ( tai 0,5 – 1,5 laipsnio daugiau, nei 1981–2010 m. standartinė klimato norma.) Aukščiausia oro temperatūra mėnesio pradžioje pakilo iki 21 – 25 laipsnių. Žemiausia oro temperatūra paskutinėmis rugsėjo dienomis daug kur nukrito iki 1 – 4 laipsnių, Nidoje iki 9 laipsnių, pietiniuose rajonuose užregistruotos šalnos iki -0,2 – -3 laipsnių. Prie dirvos paviršiaus šalnos stebėtos daugelyje rajonų.

2016 metų rugsėjo mėnesio pradžioje, pirmosiomis savaitėmis, temperatūra visoje šalyje buvo vidutiniškai 2,3° aukštesnė už normą. Buvo gana šilti orai, vėliau temperatūra kiek nurito, tačiau vis tiek išliko pakankamai šilta, didelių karščių nebuvo, tačiau temperatūra kelias dienas kilo iki +26, +27 laipsnių.

2015 metais rugsėjo mėnesis buvo gana panašus į 2016-ųjų rugsėjį, tačiau 2015 metais buvo daugiau karščio bangų, tais metais vidutinė oro temperatūra daugelyje rajonų buvo 1,5-2° aukštesnė už standartinę klimato normą. Aukščiausia oro temperatūra daug kur pakilo iki 25 – 30 laipsnių, pietiniuose šalies rajonuose iki 33–35 laipsnių, Druskininkuose iki 35,1 °C. Pastaroji temperatūra - tai absoliutus rugsėjo mėnesio oro temperatūros maksimumas.

„Jau rugsėjį šalnų tikrai gali būti, apskritai, rugsėjo mėnesį temperatūra gali būti labai žema. Pavyzdžiiu, 1987 metais Laukuvoje rugsjėjo pirmąją buvo -2 laipsniai, o rugsėjo antrąją jau ir dienos metu buvo minusinė temperatūra. Tai reiškia, kad tie kontrastai rugsėjo mėnesį gali būti labai dideli. Viskas priklauso nuo atskirų metų. Šiemet rugsėjo pirma pusė numatoma šilta, o antrojoje, neišvengiamai vėsesni ir vėsesni orai.

REKLAMA

Pavyzdžiui, 2015 metais, rugsėjo pirmąją Druskininkuose buvo pasiektas rugsėjo ir tuo pačiu rudens rekordas, termometras užfiksavo +35,1 laipsnį šilumos“, – yra sakęs klimatologas Donatas Valiukas.

Dėl saulėtų orų užpernai ankščiau pradėjo gelsti lapai

2016 metų rugsėjis buvo gana sausas – Šiaurės Lietuvoje iškritusių kritulių kiekis sudarė iki 0,1 normos. Vakarų Lietuvoje, taip pat šiaurės rytiniame šalies pakraštyje kritulių iškrito kiek daugiau – 0,2–0,5 klimato normos. Kauno, Vilniaus, Vilkaviškio ir greta jų esančiuose rajonuose iškritusių kritulių kiekis siekė normą. Pietiniame šalies pakraštyje kritulių iškrito daugiausiai.

Saulė užpernai rugsėjį daugelyje šalies rajonų spindėjo itin ilgai. Dėl šiltesnių ir saulėtesnių nei įprastai orų ankščiau prasidėjo rudeninis lapų geltimas ir kritimas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų