Lenkijos prezidento vizitas įžiebė viltį: tikisi lūžio santykiuose su Lietuva

Po tris dienas trukusio Lenkijos prezidento Andžejaus Dudos vizito Lietuvoje vietos lenkai ir analitikai tikisi, kad Vilniaus ir Varšuvos santykiuose įvyks lūžis.

A. Duda praėjusią savaitę aplankė Lietuvos lenkų bendruomenės atstovus, susitiko su prezidente Dalia Grybauskaite, dalyvavo valstybės atkūrimo šimtmečio renginiuose.

Analitikai teigia, kad per prezidentų susitikimą priimtas sprendimas dėl Lietuvos ir Lenkijos švietimo komisijos atkūrimo ir D. Grybauskaitės pažadėta parama Varšuvai ginče su Europos Komisija padės įsibėgėti pastaruoju metu gerėjantiems šalių santykiams.

„Sprendžiant iš rezultatų, iš to ką kalbėjo prezidentai, iš to, ką jie sutarė, galime sakyti, kad įvyko tam tikras lūžis, pasiekus sutarimą sudėtingiausiais politiniais klausimais“, – pirmadienį BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas Marijušas Antonovičius.

Jis taip pat yra visuomeninės organizacijos Lenkų diskusijų klubo narys.

Lietuvoje gyvena apie 200 tūkst. lenkų. Lenkija pastaruosius penkerius metus buvo įšaldžiusi aukščiausio lygio vizitus į Vilnių, kaltindama Lietuvą dėl lenkų tautinės bendrijos padėties.

Daugelis Varšuvos priekaištų buvo susiję su Lietuvos lenkų švietimu ir nesama galimybe jiems asmens dokumentuose rašyti vardą ir pavardę originaliais rašmenimis.

Tačiau pastaraisiais metais stebimas dvišalių santykių atšilimas – rugsėjį Lietuvoje apsilankė Lenkijos Seimo maršalka Marekas Kuchcinskis, kovą Vilniuje laukiamas Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.

„Labai geras šansas“

Pasak VU TSPMI docento Kęstučio Girniaus, už santykių atšilimą dėkoti reikėtų premjerui Sauliui Skverneliui, pirmajam parodžiusiam iniciatyvą atgaivinti aukščiausio lygio politinius ryšius su Varšuva.

Dar per Seimo rinkimus S. Skvernelis Lenkijoje susitiko su valdančiųjų dešiniųjų lyderiu Jaroslavu Kačinskiu. Antras toks susitikimas įvyko pernai rugsėjį.

„Prezidentė, nors ji tvarko užsienio politiką, penkerius metus tylėjo“, – BNS sakė apžvalgininkas.

Pasak analitikų, palankesnis Lenkijos požiūris į Vilnių gali būti susijęs su naujų sąjungininkų paieška, kai pablogėjo Varšuvos santykiai su didžiosiomis Europos sostinėmis – Briuseliu, Paryžiumi ir Berlynu.

REKLAMA

Šiemet Europos Sąjungos (ES) šalims gali tekti spręsti, ar imtis sankcijų prieš Lenkiją dėl teismų reformos.

Tačiau susitikusi su A. Duda Lietuvos prezidentė šeštadienį pareiškė, kad šiame ginče kvies susitarti abi puses ir nepalaikys „jokių prievartybių ir jėgos metodų prieš jokią šalį“.

Tuo metu Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis atsargiai vertino prezidentų susitarimą steigti dvišalę švietimo komisiją, tačiau paragino išnaudoti gerėjančią santykių atmosferą.


Rašyti komentarą...
V
Vytautas Ka
2018-02-19 22:57:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Atsiprašė Duda? Kaip ir nesigirdėjo.Kada lenkai pakeis plokštelę? Ir kiek mes galim turėti valdžią, kuri dirba NE LIETUVOS INTERESAMS?
Atsakyti
0

N
Nu jo
2018-02-20 08:33:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kazkaip atsiprasymo uz Vilniaus okupacija neisgirdom. Bet uztat reikalavimus -taip. Gal jau gana musiskiams list psekams siknon? Kada nors sulauksim oraus ju nuleidimo ant zemes?
Atsakyti
0

a
ad ir
2018-02-21 00:11:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
šiuo metu Lenkijos valdžiai svyla užpakalis, ir jie ieško galimų sąjungininkų. Kaip jau daugybę kartų darė lenkai, reikia išnaudoti momentą ir išspausti naudą. Kad ir ekonominę - pavyzdžiui, gėda net prisiminti, kad jau 27 metus kalbama apie elektros tiltą į Vakarus.
Beja, Duda sudraudė Tomaševskį ir pasakė, kad jo svajos nerealios. Pažanga yra, reikia pratęsimo
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų