Nuošaliame Legailių kaime įsikūrę gyventojai aimanuoja netekę teisių kentėdami dėl nepilnamečių elgesio. Pensininkai pagalbos kreipėsi ne tik į Pačeriaukštės seniūnijos darbuotojus, bet ir į policijos pareigūnus bei žurnalistus. Jie mano, kad vaikų darbeliai peržengė padorumo ribas ir nusipelno rimto suaugusiųjų dėmesio.
Legailiečiai tvirtina, jog iki šiol visi kaimiečiai buvę vieningi. Tačiau šį pavasarį taip įsismarkavo dviejų šeimų vaikai, kad kaimo žmonių gyvenimas tapo nebepakenčiamas. Ypač tą pajuto garbingo amžiaus sulaukę legailiečiai. Jie rodė į sodybas, kuriose gyvenantis berniukai drumsčia kaimo ramybę.
Pasak kaimiečių, vienos šeimos suaugusieji sureagavo į seniūnijos darbuotojų ir policijos pareigūnų įspėjimus, užtat kitoje šeimoje atvirkščiai - vaikai užstojami.
Apmėto akmenimis
Legailiečiai vienas per kitą pasakojo, kaip abiejų šeimų paaugliai užkabinėja ir netgi akmenimis apmėto kaimo keliu einantį globos namų gyventoją Vasilijų Ščebatovą. Tai patvirtino ir pats nukentėjusysis. Žmogui reikia pasiekti kitame kaimo gale gyvenančių pažįstamų sodybą. Pusiaukelėje vyrą ir pasitinka kliūtys. Neįgalumą turintis V. Ščebatovas minėjo du abiejų šeimų jaunylius sūnus. Kartą vaikai akmeniu pataikė į neįgalųjį ir stipriai užgavo koją. Dėl to Vasilis guodėsi ir kitiems globos namų gyventojams.
Kaimiečiai piktinosi ne tik vaikais, bet ir jų tėvais, juolab kad vieno paauglio mama - globos namų darbuotoja.
Praėjusį antradienį vienoje kaimo sodyboje susirinkę legailiečiai papasakojo ir kitas vaikų nuodėmes. Pačeriaukštės seniūnui Vytautui Džėjai ir socialinio darbo organizatorei Jurgai Serapinienei žmonės tvirtino, jog nepilnamečiai užkabinėja ir kitus suaugusiuosius.
Dangelė Vaičekonytė aimanavo, kad paaugliai užpraėjusį ketvirtadienį akmeniu pataikė iš tvarto išbėgusiai mažai ožkytei. Vėliau berniukai akmenimis apmėtė daržinės sieną. Tuo metu šeimininkė buvo ūkiniame pastate. Paaugliai garsiai rėkavo: „Dangute, ko ten sėdi, lįsk į lauką". Metusi visus darbus moteris norėjo nueiti pas kaimynus ir pasikalbėti dėl jų vaikų elgesio, bet tai padaryti jai nepavykę. Pasak D. Vaičekonytės, ją vienas iš tėvų išvadino karve ir liepė dingti iš kiemo.
„Tėvai privalo tvarkytis. Vaikų gynimas juos tik gadina", - teigė kita legailietė Emilija Korsakienė. Ji pasakojo kartą išgirdusi triukšmą gatvėje ir išėjusi pasižiūrėti. Kaimo teritorijoje vaikai kariavo mėtydamiesi akmenimis. Paskui kaimietė radusi išdaužytus savo fermos langus. E. Korsakienė sakė ne kartą mačiusi, kaip paaugliai puola V. Ščebatovą ir nepilnamečius dėl to labai barusi.
„Prispjovė į širdį"
Į gimtąją sodybą po motinos mirties tvarkytis grįžęs pensininkas Jonas Korsakas sako girdėjęs apie vaikų išdaigas ir nusprendęs juos prisijaukinti gerumu. Pamanęs, kad paaugliai tiesiog neturi ką veikti, išdykauja, o kaimiečiai juos be reikalo bara. Vyras berniukus vaišinęs šokoladu, kvietęs prie laužo, maudytis į tvenkinį. Tačiau Jono geri norai nebuvo įvertinti. Žmogus skundėsi nuo vaikų nukentėjęs.
Planas sukurti „Timūro būrį" baigėsi tuo, kad berniūkščiai vos nesugadino jo automobilio bei iš namų pavogė apie pusę kilogramo šokolado. Tai buvęs vienintelis vyro maistas po skrandžio operacijos.
Dėl tokio vaikų elgesio Jonas nuėjo pasikalbėti pas jų tėvus, bet, pasak jo, berniukų tėvo buvo išbartas ir apkaltintas šmeižiantis sūnus. „Parodžiau vaikams širdį, o man į ją prispjovė", - karščiavosi vyras. „Jei yra vaikų teisės, tai turi būti ir pensininkų teisės", - seniūnijos darbuotojams sakė kaimietis.
Kaimą paliko be elektros
Valda Puodžiūnienė teigė taip pat ieškojusi su vaikais ryšio, bandžiusi juos pamokyti kultūringo elgesio. Ji sakė daug ką galinti suprasti, tik ne tą atvejį, kai vaikai visą kaimą paliko be... elektros. Žmonės tada skambino vieni kitiems ir teiravosi, kas nutiko. Naktį kaimiečiai buvo priversti ieškoti elektros tinklų budėtojo pagalbos. Skambučiai iš Legailių pasiekė net Vilnių. Kaimiečiai išgyveno turėdami sėdėti patamsyje be televizorių, radijo žinių, nežinodami, kur dėti šaldikliuose atšilusius maisto produktus.
Vėliau paaiškėjo, jog, ant elektros laidų mėtydami siūlus, žvejybinį valą ir kitus daiktus, paaugliai specialiai juos „užtrumpino". Dėl to perdegė elektros saugikliai bei nustojo dirbti transformatorinė, į kurią patekti gali tik elektrikai. „Ar ir šįkart vaikai bus teisūs?" - klausė supykę kaimiečiai.
Jie prisiminė ir nesenus įvykius kaimynės Irenos Misiūnaitės darže. Pasak žmonių, vaikai išskynė visas jos braškes.
„Aštuonių - dvylikos metų vaikai terorizuoja kaimą", - garsiai piktinosi susirinkimo dalyviai ir seniūno V. Džėjos bei policijos pareigūnų prašė pasikalbėti su paauglių tėvais. Pasak kaimiečių, jų geranoriškumas jau nebepadeda.
Ragino paauglių išdaigoms užkirsti kelią
Seniūnas V. Džėja tuoj pat išskubėjo į neklaužadų namus. Grįžęs laukusiems kaimiečiams jis papasakojo pakalbėjęs su paauglių tėvu. Šis esą dėl skundų nepriekaištavęs ir pažadėjęs vaikų atžvilgiu imtis griežtų priemonių. Tėvas buvo išsigandęs, kad įvykio prie elektros stulpų metu sūnūs galėjo ir žūti. Pokalbio metu buvo ir abu paaugliai.
Motina savo sūnus buvo linkusi užstoti aiškindama, kad kaltinti lengviausia tiems, kurie neturi savo vaikų. Ji buvo linkusi manyti, kad ne ji turėtų už vaikų elgesį atsiprašyti kaimynų, bet šie turėtų maldauti jos atleidimo. Moteris su kaimynais aiškintis nežadėjo. Apie vaikų kontrolės būtinybę ir drausmę jai aiškino ir policijos pareigūnė.
Kitos šeimos daugiavaikė motina seniūnui sakė ne kartą kalbėjusi su savo vaikais. Moteris tvirtino, jog paskutiniu metu paaugliai nebeturi tiek daug laisvalaikio kaip anksčiau - siunčiami padėti tėvui fermoje. Ji teigė savo sūnų nebeleidžianti pas draugus ir tikinti, kad ankstesnės problemos nebesikartos.
Seniūnijos darbuotojai siūlė išdykėlius įdarbinti sodybos kieme, nes akis visur bado didelė netvarka. „Vaikų negeriems darbeliams reikia užkirsti kelią, kol dar laikas. Už vaikų nepriežiūrą bausime tėvus", - griežtai įspėjo Pačeriaukštės seniūnas Vytautas Džėja.
Gražina Dagytė