Laisvės partijos pergalė prieš opoziciją – švelnesnės bausmės už narkotikus juda pirmyn Papildyta 17.38 val.

Vienas pagrindinių Laisvės partijos siekių – švelnesnės bausmės už nedidelį narkotikų kiekį – įveikė antrąjį laiptelį Seime. Valdantiesiems pavyko suburti užtektiną skaičių balsų, kad projektas sulauktų palaikymo.

Seimas ketvirtadienį svarstė pataisas dėl švelnesnių bausmių už nedidelio kiekio narkotikų laikymą be tikslo juos platinti. Projekto iniciatorė Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė atsakomybę už šį nusižengimą siūlo perkelti iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimų kodeksą.

Už projektą po svarstymo balsavo 65 Seimo nariai, prieš – 40, 4 parlamentarai susilaikė. Seimas turės balsuoti dar kartą, kad naujoji tvarka įsigaliotų.

Griežtos bausmės nepadeda

Konservatorių vardu kalbėjęs Linas Slušnys teigė, kad 2017 metais įvestos griežtesnės bausmės už narkotikų laikymą nepadėjo suvaldyti jų vartojimo.

„Apsigavome. Niekas nepasikeitė. Koks nūdienos narkotikas yra pats pavojingiausias? Alkoholis. <...> Kyla klausimas, kodėl patirdami valstybėje tokią žalą dėl alkoholio vartojimo iki šiol nebaudžiame savo piliečių?“ – retoriškai klausė L. Slušnys.

„Kreipiuosi į kolegas Seime kaip konservatorius, kuris nebekonservuoja sovietinių pažiūrų. Kviečiu moderniam požiūriui į priklausomus asmenis ir pasitikėti priemonėmis, kurias esame numatę finansuoti šioje kadencijoje, siekdami padėti priklausomybių turintiems asmenims“, – palaikyti pataisas ragino L. Slušnys.

Laisvės frakcijos vardu kalbėjusi pataisų autorė M. Danielė akcentavo, kad Seimas jau nuo gruodžio įvairiose komisijose, komitetuose, spaudos konferencijose ir tarptautinėse konferencijose aptarinėjo proporcingas bausmes už narkotikus.

„Viso šito mūsų laiko ir specialistų laiko tikrai privalėjo užtekti tam, kad atskirtume, kuo skiriasi pasakymas „Aš labai esu prieš narkotikus“ ir pasakymas „Aš noriu kurti Lietuvoje narkotikų politiką, kuri padėtų žmonėms ir kuri būtų naudinga sprendžiant šitą problemą“, – sakė M. Danielė.

Opozicija: tai žingsnis link narkotikų legalizavimo

Tuo metu opozicija kolegas Seime ragino nepalaikyti Laisvės frakcijos parengtų pataisų. Valstiečių vardu kalbėjęs Aurelijus Veryga tvirtino, kad smulkiųjų narkotikų dekriminalizavimas būtų žingsnis link narkotikų legalizavimo.

„[Jei tokį sprendimą priimsime], pasakysime, kad narkotikai yra žaislas, o nedidelis kiekis yra viso labo pramoga. Tie, kurie teikia šituos siūlymus, visiškai neslepia, kad ateityje visai smagu būtų kalbėti apie narkotinių medžiagų legalizavimą. Šitas žingsnis yra labai logiškas, nuoseklus ėjimas link to“, – pažymėjo A. Veryga.

REKLAMA

Siūlomoms pataisoms nepritarė ir Darbo partijos frakcija. Jos vardu kalbėjęs Mindaugas Puidokas tvirtino, kad tai „apsimestinis siekis išgelbėti jaunimą nuo teistumo“.

„Bandoma prastumti teisinius sprendimus, kurie atves kelią laisvam heroino, LSD ir kitų narkotikų vartojimui“, – sakė M. Puidokas.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ vardu kalbėjęs Algirdas Stončaitis piktinosi M. Danielės žodžiais, kad valdantieji nori „kurti narkotikų politiką“.

„Narkotikų politiką ko? Aš manau, kad bent jau šios iniciatyvos yra narkotikų politika narkotikų vartojimui. Platesniam vartojimui, platesniam prieinamumui“, – patikino A. Stončaitis.

Dabar gresia ir laisvės atėmimas

Šiuo metu už nedidelio narkotikų kiekio turėjimą baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Laisvės frakcijos projekte numatyta, kad tokia atsakomybė liktų asmenims, kurie įkliūtų turintys didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Tiesa, pirminiame projekte M. Danielė siūlė, kad bauda už disponavimą nedideliu narkotikų kiekiu siektų nuo 20 iki 100 eurų. Prasižengus pakartotinai bauda augtų iki 150–200 eurų.

Tačiau po to, kai pataisas apsvarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, baudų dydžiai išaugo. Numatyta, kad už pirmą nusižengimą grėstų bauda nuo 30 iki 250 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų 200–400 eurų baudą.

Jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose. Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešojoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienų metų.

Be to, siūloma nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenis, kurie savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai įgytus kvaišalus.

Seimas anksčiau yra patvirtinęs  Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, kurioje įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.


Rašyti komentarą...
P
Pilietė rinkeja
2021-10-14 14:48:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Atsipeikėkit,!
Norit žudymo įrankį padaryti prieinamų savo vaikams ir vaikaičiams?
Atsakyti
-14

D
Darius
2021-10-14 14:52:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ką reiškia "gąsdina"? Tipo lengvi narkotikai ir maži kiekiai vėliau nepriveda prie kur kas rimtesnių kiekių ir sunkesnių narkotikų??? Su buvusiais narkomanais pabendraukit
Atsakyti
-9

A
As
2021-10-14 14:58:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
NEGALIMA ZAISTI SU ZMONIU LIKIMAIS! Jokiu legalizavimu narkotikais negali buti ir taskas. KODEL reikia juos legalizuoti, kam is to nauda? , vien tik nelaimes ir skausma zmonems jie sukelia. TODEL reikia visiems laikams baigti kelti si klausima.
Atsakyti
-8

SKAITYTI KOMENTARUS (72)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų