Motinos ir tėvai, namuose auginantys vaikus iki trejų metų bei gaunantys pajamų ne tik iš "Sodros", šį mėnesį bus šokiruoti pažvelgę į savo banko sąskaitas.
Naujoji Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo redakcija priimta sausio 1-ąją ir buvo tikslinta vasarį. Tačiau įstatymą papildantys naujieji Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatai įsigaliojo tik balandžio 16-ąją. Juose slypintys niuansai nemaloniai nustebins prisidurti prie pašalpų mėginančias mamytes ir tėvelius.
Priėmus įstatymą buvo ne tik išplėstas ligos ir motinystės socialiniu draudimu apdraustųjų ratas, bet ir pakeistas kompensuojamojo uždarbio, pagal kurį nustatomas motinystės ir tėvystės pašalpų dydis, apskaičiavimas. Dabar kompensuojamasis uždarbis skaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per 9 kalendorinius mėnesius.
LŽ kalbinta Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vyr. specialistė Asta Bekintytė aiškino, jog jau nuo sausio 1-osios įstatymas numatė, kad kai apdraustasis asmuo, kuris buvo ar yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, turi draudžiamųjų pajamų, kurios yra mažesnės už motinystės pašalpą, jam mokamas apskaičiuotos pašalpos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas.
Mamos pasipiktinusios
Labdaros ir paramos fondo "Nedvejok" savanorė Rasa Staskonytė, netrukus sulauksianti savo pirmagimio, per motinystės atostogas ketino užsiimti mėgstama veikla - tapyti paveikslus. Pardavusi savo darbus moteris tikėjosi prie 1000 litų nesieksiančios pašalpos papildomai gauti po maždaug 500 litų per mėnesį. Pagal galiojančius įstatymus, pardavusi paveikslą už minėtą sumą, ji valstybei sumokėtų 32 proc. mokesčių. "Kai išgirdau apie naujuosius nuostatus, buvau šokiruota. Už paveikslą sumokėjusi visus mokesčius, tegausiu 205 litus", - aiškino ji.
Panika kilo ir pagal autorines sutartis dirbančių žurnalistų, menininkų, aktorių, atlikėjų gretose. "Būsime priversti autorines sutartis sudaryti svetimais vardais!" - piktinosi pavardės nenorėjusi skelbti dainininkė Erika, auginanti metukų sūnelį.
Važiuodama į koncertus Erika atžalą palikdavo tėvų arba auklės priežiūroje. "Motinystės pašalpą gaunu minimalią - 496 litus. Nuo jos dar atskaičiuojami mokesčiai. Tad jei už koncertą man sumokės apie 1000 litų, motinystės pašalpos tą mėnesį visai negausiu!" - skaičiavo Erika.
Abi kalbintos moterys stebėjosi, kad balandžio viduryje patvirtinus minėtus nuostatus apie juose slypinčius niuansus viešai nekalbėta.
"Netrukus bus pervedamos pašalpos už balandžio mėnesį. Vadinasi, tai, kad jos bus sumažintos, sužinotume tik pasitikrinę banko sąskaitą", - stebėjosi dainininkė. Ji įsitikinusi, kad pagal autorines sutartis dirbantys žmonės ras būdų, kaip neprarasti papildomo uždarbio.
"Aš nedarau jokio nusikaltimo - motinystės pašalpa man apskaičiuojama pagal atlyginimą, uždirbtą prieš nėštumą. Kokią teisę turi valstybė papildomai mane apmokestinti, kad gaunu užmokestį už kūrybinę veiklą?" - stebėjosi Erika.
Jos įsitikinimu, galiojantys įstatymai ne tik skatina mamas, auginančias mažamečius, slėpti pajamas, bet ir nedirbti. "Aš geriau visai nedirbsiu ir gausiu visą pašalpą", - pareiškė Erika. Moteriai nesuprantama, kodėl gaudama autorinį atlyginimą, nuo kurio valstybei mokami nemaži mokesčiai, ji turi tenkintis ir mažesne, nei buvo apskaičiuota motinystės pašalpa.
Įstatymai laikini
LŽ kalbinta Seimo narė Dalia Teišerskytė tvirtino, kad daugelis neseniai priimtų įstatymų yra laikini ir galios tik tol, kol valstybė "atsistos ant kojų". "Jei įstatymą vertintume pagal etinius principus, moralės normas - jis negeras. Šeimai, susilaukusiai vaikelio, pajamos itin reikalingos, todėl mamos nesitenkina vien motinystės pašalpa, o stengiasi uždirbti, neprarasti kvalifikacijos", - pripažino politikė. Jos nuomone, nepalankius visuomenei įstatymus dabar galima pateisinti, nes valstybė nebeturi iš ko mokėti pašalpų asmenims, kuriems jos turi būti skirtos. "Neabejoju, kad tai, kas dabar vyksta, paskatins dar didesnį pajamų slėpimą", - tvirtino Seimo narė.
Ji paaiškino, jog tyčia skriausti šeimų, auginančių vaikus, niekas neketina. "Tačiau reikia pripažinti, kad pastaruoju metu priimta daug neracionalių sprendimų. Viena to priežasčių - valstybei vadovauja žmonės, niekada neturėję savo verslo", - dėstė politikė.
Kristina KUČINSKAITĖ