REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kremlius Lietuvoje sėja piktžoles ir tikisi, kad šios išbujos. Taip ekspertai apibūdina propagandinius „liaudies diplomatų“ vizitus Rusijoje ir neteisėtai įsteigtas, bet demokratiškomis apsimetančias organizacijas bei forumus. Propagandos kurstytojai nėra naivūs, politikos vingiuose pasimetę žmonės, jie, tam tikrų tikslų vykdytojai. Dabar nepavojingi, bet turintys potencialą. 

Kremlius Lietuvoje sėja piktžoles ir tikisi, kad šios išbujos. Taip ekspertai apibūdina propagandinius „liaudies diplomatų“ vizitus Rusijoje ir neteisėtai įsteigtas, bet demokratiškomis apsimetančias organizacijas bei forumus. Propagandos kurstytojai nėra naivūs, politikos vingiuose pasimetę žmonės, jie, tam tikrų tikslų vykdytojai. Dabar nepavojingi, bet turintys potencialą. 

REKLAMA

Ukrainoje siaučiantis karas ir nenutrūkstama srove trykštanti Rusijos propaganda verčia dar jautriau reaguoti į marginalius politikos veikėjus, kurie, kitu atveju, tiesiog būtų nustumti ir politines paraštes. 

Įkūrė nelegaliai, bet organizacija dar veikia

Visgi tai, kad už šnipinėjimą kalėjime sėdintis Algirdas Paleckis sugeba įkurti „Tarptautinį draugiškos kaimynystės forumą“, o jos atstovai skubiai nuvykti į Maskvą ir sudalyvauti „derybose“ ir spaudos konferencijose su Kremliaus režimo atstovais, rodo, kad ši Rusijos propaganda tikinčių ir ją skleidžiančių žmonių grupė nėra atsitiktinė ir nekalta. 

REKLAMA
REKLAMA

Politikos ir komunikacijos, propagandos ekspertai įsitikinę, kad žmonės, priklausantys šiam forumui, vykstantys į Maskvą ar Minską ir ten šmeižiantys Lietuvą vykdo jiems numatytus darbus, skleidžia mintis, kurios skirtos ne tiek Lietuvos, kiek užsienio publikai apdumti.

REKLAMA

Problemų kyla ne tik dėl to propagandinio turinio pasisakymų, kuriais švaistosi A. Paleckio šalininkai. Jų kyla ir dėl pačios organizacijos, kuri, nors įkurta nelegaliai pasinaudojus kalinčio asmens elektroniniu parašu, vis dar veikia. 

Kalėjimų departamentas nustatė, kad pats A. Paleckis pasirašyti „Tarptautinės draugiškos kaimynystės forumo“ steigimo dokumentų negalėjo, nes „nuteistasis bausmės atlikimo metu, birželio 25 d., bausmės atlikimo vietoje elektroninio ryšio įrenginiais, suteikiančiais galimybę pasirašyti elektroniniu parašu, neturėjo galimybės naudotis ir nesinaudojo. Taip pat nustatyta, jog bausmę atliekantis nuteistasis, dar iki atvykimo į Kauno tardymo izoliatorių savo elektroninio ryšio priemones bei prisijungimo prie savo mobiliojo parašo duomenis perleido trečiajam asmeniui“. 

REKLAMA
REKLAMA

Ši informacija, kaip ir klausimai dėl forumo įkūrimo legalumo šiuo metu perduota Kauno apskrities policijai, kurie, pasak policijos atstovės, susipažįsta su perduota medžiaga. 

Seimo narys Matas Maldeikis pranešė kreipęsis į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti tyrimą dėl taip vadinamo „Tarptautinio draugiškos kaimynystės forumo“ atstovų vizito Rusijos Federacijoje. Taip pat ir dėl forumo steigimo peripetijų.

O teisininkas, buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas Dainius Žalimas savo „Facebook“ paskyroje rašė, kad šiems žmonėms būtų galima taikyti ir tam tikrus Baudžiamojo Kodekso straipsnius, kuriuose numatyta atsakomybė už padėjimą užsienio valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką, antikonstitucinių organizacijų kūrimą ir dalyvavimą jose, sovietinės agresijos prieš Lietuvą neigimą. Tai, kad „Tarptautinės draugiškos kaimynystės forumo“ atstovai veikia prieš Lietuvą pripažįsta ir prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimams Kęstutis Budrys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi politikos apžvalgininkai pasigenda Lietuvos institucijų drąsesnio veikimo prieš tokius prokremliškus propagandistus, pasak M. Laurinavičiaus, nacionalinio saugumo vertinime dar yra spragų ir ši kompanija ir jos laisvas laigymas – viena iš jų.  

Kremlius kuria tokias organizacijas specialiai

Komunikacijos ekspertas Mantas Martišius sako, kad tokios organizacijos, kaip „Tarptautinis draugiškos kaimynystės forumas“ yra Maskvos įkurtos ir jos remiamos, į jas negalima nekreipti dėmesio, nes pamažu jos gali tapti pavojingos. 

REKLAMA

„Tai yra taktika, kai įkuriamos neva nevyriausybinės organizacijos, šalies viduje jos beveik nežinomos, bet kviečiamos į Rusija, ten kalbinamos, cituojamos. Teigiama, kad, kad tarkime, Lietuvos valdžia nėra tolygu Lietuvos žmonės, o jie štai galvoja taip, kaip ši organizacija. Tokios ir panašios organizacijos važiuoja, tarkime, į ESBO organizuojamas konferencijas Varšuvoje ir kalba iš pozicijų, kurios yra naudingos Rusijai. Ši organizacija, kurią įkūrė kalinys Algirdas Paleckis iš principo atkartoja tai, ką kalba Maskva“, – sakė ekspertas. 

REKLAMA

Anot jo, Lietuvoje ši organizacija ir jos įkūrėjai yra laikomi marginalais, gal nevertinami labai rimtai. 

„Mes gal nevertiname jų rimtai, kalba jie ir kalba, niekas jų necituos. Bet Rusijoje jiems suteikiama tribūna iš kurios jie kalba ir pasako, kad Lietuvos valdžia bloga, žmonės geri, o štai šita organizacija atstovauja užguitą daugumą.

Rusijos visuomenėje tuo tikima, ši informacija „suvalgoma“ ir kitose šalyse. <...>Jų kalbos tampa politinio žodyno dalimi ir galiausiai jie gali pasiekti savo, ims kalbėti ir užsienio šalys, kad štai pas mus yra problema, reikia ją spręsti. O kai problema iš esmės bus sugalvota. Bet kai apie tai daug ir ilgai kalbėsi, bus finansuojamos tokios ir panašios organizacijos, kaip kad dabar matome, tai jie gali tapti Sosnovskio barščiais, kuriuos sunku išnaikinti bus, jie taps pavojingi“, – sakė M. Martišius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbos, kurias sako „tarptautinio kaimynystės forumo“ dalyviai ir kūrėjai čia ir dabar nekenkia, bet laikui bėgant tai gali turėti labai nemalonių pasekmių. Tų žmonių, pasak M. Martišiaus, neužčiaupsi, o ir daryti to nereikia, bet dėmesį kreiptį į juos – būtina. 

„Jei pradėtume teisiniais būdais juos užčiaupinėti, tai būtų papildomas akstinas jiems kalbėti. Esą štai pažiūrėkite, juos cenzūruoja. <...> Bet yra pora dalyk, kuriuos reiktų padaryti ir tai – daroma. Vienas jų, neignoruoti. Nes ignoruojant jie gali užaugti į nemenkas piktžoles, kuriuos išrauti jau reiks daug pastangų. Kitas dalykas, kuris yra svarbus, tai „nepamesti temos“ ir išsakyti kitą nuomonę, parodyti tikrąjį šių organizacijų veidą. Tai daro politikai, diplomatai“, – sakė M. Martišius. 

REKLAMA

Anot jo, svarbu, kad užsienio žmogaus teisių organizacijos, kovotojai už žodžio laisvę žinotų, kad yra tokios organizacijos, kurios dirba Kremliui, nors apsimeta dirbantys Lietuvai. 

Tai, pasak eksperto, hibridinės grėsmės su kuriomis jau susidūrė ir kitos šalys, tokių pseudo organizacijų, dirbančių Kremliui apstu ir kitose valstybėse. 

Keista, kodėl jie vis dar laisvai važinėjasi

Propagandos ekspertas, politologas Nerijus Maliukevičius sako, kad tokie Kremliui naudingų lietuvių demaršai Maskvoje ir nelegalių organizacijų kūrimas yra Rusijos užsienio politikos dalis.

REKLAMA

„Tai įrankis, kuris yra labai tikslingai išnaudojamas šiame regione. Tų pačių žmonių baltarusiški „vojažai“ ir dabar matome tęsinį su Rusija. Keista, kaip galėjo vykti toks vizitas, kai matėme priešistorę su jų kelionėmis į Baltarusiją ir Aliaksandro Lukašenkos liaupsinimu. 

Žinant ir įtariant, kaip ta prorusiška organizacija buvo įsteigta, tai jos paprasčiausia turėjo neišleisti dėl pažeidimų. Turi vykti tyrimas, kaip jie įsikūrė. Pažeidžiami įstatymai, vykdoma antivalstybinė veikla ir vien dėl to turi būti šis procesas sustabdytas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atvirai sakant yra didelis klausimas, kiek galima būti tolerantiškiems tokiai antivalstybinei veiklai. Tai matėsi jų prolukašenkiškoje veikloje, matosi ir dabar“, – sakė jis. 

Specialistas pridūrė, kad ši kompanija pažeidė įstatymus, todėl nereikia „jokių filosofinių pamąstymų“ dėl galėjimo juos patraukti atsakomybėn. 

„Ši organizacija buvo įsteigta sėdint jos vadovui kalėjime. Taigi, čia be jokių ideologinių poteksčių. <...> Turėjo jau suveikti teisėtvarkos mechanizmas, dar prieš kelionę į Rusiją“, – sakė N. Maliukevičius. 

REKLAMA

Nori parodyti, kad Lietuva ir jos žmonės – ne tas pats 

Politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius sako, kad lietuviškų Kremliaus šalininkų kelionė į Maskvą pavojaus nekelia, bet ta kelionė ir nebuvo tam skirta.

Siekta kalbėti su Rusijos auditorija, norima parodyti, kad nors Lietuvoje valdžia antirusiška, bet „paprasti žmonės“ – prorusiški. Tai – vietinei rusiškai rinkai skirta dezinformacija. 

„O štai kita dalis, įdomesnė. Prisiminkime Algirdo Paleckio atvejį. Štai tokių asmenų veikimas dar ir kaip kelia pavojų Lietuvai. Taigi, tie, kurie dabar važiavo į Maskvą, vizito metu galimai gavo uždavinių, kuriuos turėtų vykdyti Lietuvoje.

REKLAMA

Tai nebūtinai yra tokie pat uždaviniai, kaip kažkada buvo duoti A. Paleckiui, bet kitokie: nuo ardomosios veiklos iki šnipinėjimo, sumaišties kėlimo ir kitų, priešiškų Lietuvai veiklų, tokių uždavinių tikrai galėjo gauti. Taip veikia tas režimas, turėdamas sau lojalius asmenis bando juos išnaudoti prieš tas valstybės, kuriose jie gyvena“, – svarstė politikos apžvalgininkas. 

Anot jo, yra pačių įvairiausių būtų, kaip užkardyti priešišką valstybei veiklą, bet pas mus to nesiimama, žiūrima pro pirštus.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbu ne tik apie tuos asmenis, kurie susiję su jau nuteistu A. Paleckiu, ir jų veiklą. Yra ir daug kitų nacionalinio saugumo spragų. Štai visai neseniai paskelbta, kad per pusę metų pas mus atvažiavo apie 10 tūkst. baltarusių ir kažkiek ten tūkstančių rusų.

Man kyla klausimas, ką jie čia veikia, kokiu pagrindu buvo priimti, kodėl viešai skelbiama, kad tik du baltarusiai ir keli rusai buvo neįleisti. Taigi, atmestino požiūrio į nacionalinį saugumą pavyzdžių yra daug. Veikia visokios firmos iki šiol ir šiaip daug darytinų dalykų“, – kalbėjo M. Laurinavičius.

Pasigendu ryžtingų Lietuvos teisėsaugos veiksmų šitų politinių prostitučių atžvilgiu. Keistai atrodo mūsų tokia demokratija, kai kažkoks Maskvos agentas paleckis veikia beveik netrukdomas. Tie visi juraičiai, ir kitos piltinės šliundros senai turėjo būti uždaryti į kaliūzę. O jie dar važinėjasi po baltarusijas ir moskovijas, šmeiždami Lietuvą. Ko dar, po velnių, reikia kad tokie išgamos būtų susodinti??? Atrodom visiški bedančiai su savo demokratija; ar reikės imtis pilietinių akcijų šutų išgamų likvidavimui???
tu net ne piktžolė, bet kremlinis mėšlo gabalas....
Nenukreipinėkite dėmesio. Kur kas gausingesni ir pavojingesni yra įsislaptinę 75 metams kremliaus pakalikai su šeimomis ir švogriais, darantys viską, kad tik kremliui būtų lengviau susigrąžinti Lietuvą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
rekomenduojame
  • Gamink išmaniai


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų