REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
117
Lietuvoje – naujas karantino švelninimo etapas: kas vyksta gatvėse (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

117

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

REKLAMA

Virusas Lietuvoje. Per parą nustatyta 11 naujų ligos atvejų, patvirtinus dvi mirtis Klaipėdoje, aukų skaičius išaugo iki 43. Sveikatos specialistai sako, kad epideminė kreivė plokštėja, nustatomi atvejai susiję su konkrečiais židiniais, dažnai fiksuojami besimptomiai atvejai. Naujausias galimas židinys nustatytas  Antavilių pensionate netoli Nemenčinės – čia virusas patvirtintas antrajai darbuotojai. Kitame dideliame židinyje – Klaipėdos hospise – po konsultacijų nutarta užsikrėtusių pacientų neiškelti į kitas ligonines.

Atsivėrusios įstaigos. Po daugiau kaip mėnesio pertraukos Lietuvoje duris atvėrė kirpyklos, bažnyčios, lankytojus pakvietė lauko kavinės, o dalis profesionalių sporto klubų atnaujino treniruotes lauke. Staliukus padengusios didmiesčių kavinės jau vakare tikisi didesnio antplūdžio, tačiau kurortuose daugelis atsidarys tik savaitgalį ar dar vėliau – kartu su viešbučiais. Kirpyklos dėl papildomų saugumo reikalavimų gali aptarnauti mažiau klientų, daugelis priima rezervacijas jau kitai savaitei.

REKLAMA
REKLAMA

Karantino švelninimas. Teisėjų taryba rekomendavo teismams atnaujinti bylų nagrinėjimą žodžiu, pirmenybę teikiant skubioms ar baigiamoms nagrinėti byloms. Svarstoma, jog kitą savaitę gydymo įstaigose galėtų būti atnaujintos planinės procedūros, tačiau galutinį sprendimą dėl to trečiadienį priims Vyriausybė. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad karantinas bus pratęstas ir po gegužės 11 dienos, bet jo sąlygos palaipsniui švelnės, jeigu sergamumo rodikliai nedidės.

REKLAMA

Ragina neskubėti į biurus. Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino rekomendacijas dėl darbo biuruose. Toliau siūloma leisti darbuotojams dirbti iš namų, nesant galimybių – kad biuruose nedirbtų vyresni nei 60-ties metų žmonės ir sergantys lėtinėmis ligomis, tarp darbo vietų būtų ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas.

Medicininė žvalgyba. Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis interviu BNS sakė, kad sieks sustiprinti medicininės žvalgybos pajėgumus Lietuvoje. Jis pripažino, kad žvalgyba nepakankamai įvertino pandemijos riziką ir dėl to iš anksto neinformavo valstybės vadovų.

REKLAMA
REKLAMA

Užsienyje. Vis daugiau valstybių švelnina karantino apribojimus: Norvegija atidarė pradines mokyklas, Pekinas ir Šanchajus Kinijoje mokyklas atvėrė paskutinių metų moksleiviams, ribojimus verslui švelnina vis daugiau JAV valstijų. Į darbą grįžo nuo COVID-19 pasveikęs britų premjeras Borisas Johnsonas. Latvijos finansų ministerija paskelbė prognozę, kad šalies ekonomika šiemet gali smukti 7 proc.

Svarbios naujienos, nesusijusios su koronavirusu: Lietuvos socialdemokratų partija nutarė nutraukti susitarimą su dešiniaisiais dėl opozicinių frakcijų bendradarbiavimo parlamente, o spaudimu STT pareigūnams apkaltinti advokatai patys apskundė STT žvalgybos pareigūno veiksmus teisėsaugai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

REKLAMA

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

REKLAMA

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

REKLAMA

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų