Konservatoriai įstatymu nori uždrausti į Lietuvą atvykti Kremliaus propagandistams

Konservatoriai ėmėsi taisyti įstatymus, kad į Lietuvą automatiškai būtų uždrausta atvykti rusų propagandistams. Anot Gabrieliaus Landsbergio, norima turėti tvirtesnius argumentus, neįsileidžiant Kremliaus ruporų, mat kai kurie sprendimus paskelbti juos nepageidaujamais Lietuvoje skundžia mūsų teismams.

Konservatoriai sako, kad tai nereiškia, jog Lietuva neįsileis ir turistauti atvykstančių eilinių rusų, net jeigu jie ir šlovina Putino vykdomą politiką – sienas užversime tik patiems ryškiausiems ir aktyviausiems propagandistams, nors Seimo opozicijai kyla daugiau klausimų, nei atsakymų.

Filipui Kirkorovui į Lietuvą uždrausta atvykti 5-erius metus. Už tai, kad jis palaiko Putiną, koncertuoja Kryme ir taip neigdamas Ukrainos suverenumą, netiesiogiai pateisino agresyvius Rusijos veiksmus. Bent jau taip argumentavo Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Pats Kirkorovas tokį sprendimą apskundė teismui, bet posėdžiai dar neprasidėję.

Kad atsirastų teisinis pagrindas neįsileisti į Lietuvą propagandistų, dabar konservatoriai teikia įstatymo projektą. Pagal jį, būtų draudžiama atvykti į Lietuvą tiems, kurie aktyviai remia arba dalyvauja užsienio valstybės vykdomoje tarptautines teises pažeidžiančioje veikoje.

„Kad būtų tvirtesnė argumentacija, dabar kartais ieškome būdų, kodėl jų skleidžiamos ideologinės nuostatos dėl užimtų Rusijos okupuotų teritorijų mums nepriimtinos, ir mes nenorėtume, kad jos būtų skleidžiamos Lietuvoje, tiesiog dabar tą reikia tiksliai aprašyti įstatyme“, – sako Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Yra nusikaltimų, kuriuos vykdo autoritarinės valstybės, tiesiai šviesiai, okupuojant kitas valstybes. Ir yra nemažai šauklių, propagandistų šitų nusikaltimų, kurie viena, ar kita proga atvažiuoja pas mus į Lietuvą, labiausiai mėgsta nacionalines šventes, ir kai mes minime kokius nors istorinius, ar tragiškus įvykius, jie bando tą istoriją pristatyti kitaip, kad viskas normalu, kai kitas šalis okupuojam“, – pasakoja Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.

Dabar neįsileidžiant Kremliaus ruporų, Užsienio reikalų ministerija surenka atitinkamą informaciją, teikia ją Vidaus reikalų ministerijai ir ši priima sprendimus įtraukti asmenis į nepageidaujamųjų sąrašą. Sąraše ne tik Kirkorovas, bet ir Lietuvoje per valstybines šventes apie Sovietų Sąjungos tėvynę mėgęs dainuoti Olegas Gazmanovas.

REKLAMA

„Aš suprantu tas baimes, kuriomis visą laiką gyvena konservatoriai. Jų visi rinkimai grįsti kokiomis nors baimėmis iš rytų. Mes niekur nepasidėsime, tai yra mūsų rytinis kaimynas ir visą gyvenimą prieš tai lietuvių tautos gyveno ir teks gyventi“, – teigia Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Konservatoriai sako, kad eilinius, Putiną šlovinančius rusus, įsileisime.

„Formuluotėje, kurią pateikėme, yra pasakyta „aktyvus dalyvis, ar rėmėjas“, tai turi būti ypatingai nusipelnęs šlovinant tuos nusikaltimus, tai daryt aktyviai, taip pat ir atvykstant į Lietuvą. Turi būti išskirtinė asmenybė“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.

„Tu teisiškai negali visko sureguliuoti ir palieki sveikam protui ir sveiko proto vertinimui. Natūralu, kad mes kalbame apie sisteminį veiksmą, tam tikrus, pavyzdžiui, vizitus į Krymą, savo koncertais paremiant, tai ką Putinas ir jo režimas yra padaręs ir tai darant sistemiškai, tai manau tokie kriterijai ir turėtų būti vertinimą užtikrinant adekvatų“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Tačiau Seimo opozicijai kyla klausimų – ar su gerais norais nebus dar daugiau painiavos. Pavyzdžiui, kas yra aktyvus rėmimas, o kas ne?

„Tiems, kas taikys įstatymą, reikės rodyti ir tam tikrą dažnumą intensyvumą, kad būtų įrodytas aktyvumas. Tai atsiranda tam tikra rizika užklimpti įrodinėjimo naštoje“, – pasakoja valstiečių frakcijos narė Agnė Širinskienė.

Projekto teikėjai aiškina, kad kaip ir iki šiol, kiekvieno propagandisto reikšmingumą ir aktyvumą vertins Užsienio reikalų ministerijos specialistai.

„Klausimų kyla žymiai daugiau nei atsakymų, visi tie algoritmai, atranka, pradedant kas rinks tuos, kurie atrinkinės, o kas rinks tuos, kurie atrinkinės tuos, kurie rinks tuos, nu čia susidaro labai kebli situacija. Nemanau, kad tokius dalykus reikėtų apibrėžti įstatymiškai ir tvirtinti“, – teigia A. Sysas.

REKLAMA

„Tikrai būna atvejų, kada žmonės keičiasi, ir jų keičiasi pažiūros, tai šiuo atveju, jeigu praeityje buvo aktyvus rėmimas, kiek laiko, kada atsiras ta senatis, kur jau būtų galima sakyti, kad žmogaus pažiūros pasikeitė?“ – kalbėjo A. Širinskienė.

Net jei įstatymas būtų priimtas, patys rengėjai pripažįsta, kad gyvenant Šengeno erdvėje, nepavyks sužiūrėti, kad tokie veikėjai kaip Kirkorovas ir Gasmanovas neatvyktų į mūsų šalį sausumos keliais iš Latvijos ar Lenkijos.


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2021-04-12 14:02:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rusų propagandistų bijo labiau, nei afrikinės coronos, nes iš ten atvykimai neribojami :) Įdomu, ko taip bijoti? Žmonės panorės TSRS atkurti? Svaigalų svaigalai. Rimtai i savo darbą žiūrėti reikia, imtis reikalingesnių sprendimų, o ne Kirkorovui ir panašiems įstatymus kurti. Veikti neturite ką?
Atsakyti
-2

G
Grazina
2021-04-12 13:42:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jau prasideda kliedesiai pas konservus, vien bėdos, tai kiniečiai, tai rusai puala, kam mes reikalingi esam, tam Kirkoruvui rūpi, kaip daugiau babkiu pasidaryt, nemanau, kad jis kažką padarytu, žmonės mėgsta jų dainas, nors padarykit savo žmonėms nedidelė šventė, visam pasaulį susirenka pilnos arenos, dar nebuvo girdėt, kad kažkam pakenktu
Atsakyti
-4

?
???
2021-04-12 15:03:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dziugu, kad kitu problemu Lietuvoje nera, o gal cia tik demesio nukreipimas nuo esamu problemu
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (39)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų