STT rengtos apklausos dalyviai prabyla Kelmės rajono savivaldybėje reikalus tvarkantys naudodamiesi pažintimis ar nešdami pakišas. Nepaisant tokių apklausos rezultatų, jų „objektai“ gali miegoti ramiai. Nei STT pareigūnai, nei Savivaldybės vadovai tyrimų daryti neskuba.
Papasakojo, kodėl davė kyšį
Šią savaitę STT paviešino savo nuveiktus darbus Kelmės rajono savivaldybės administracijoje. STT Korupcijos prevencijos valdybos Korupcijos rizikos skyrius bandė išanalizuoti korupcijos riziką šioje savivaldybėje. Bandyta išsiaiškinti, kaip dirba socialinius būstus administruojantys ir Savivaldybės turtą pardavinėjantys valdininkai.
Į apklausos dalį, susijusią su Savivaldybės nuosavybės teise ir kitais pagrindais valdomo ilgalaikio materialiojo turto (žemės sklypų, pastatų ir statinių) pardavimu, nuoma ar perdavimu panaudos ir turto patikėjimo pagrindais, atsakė 82 žmonės. Iš jų 38 (46 proc.) per paskutinius 12 mėnesių tvarkė asmeninius reikalus Savivaldybėje arba bendravo su Savivaldybės darbuotojais tvarkant reikalus, susijusius su Savivaldybės nuosavybės teise ir kitais pagrindais valdomų ilgalaikių žemės sklypų, pastatų ir statinių pardavimu, nuoma ar perdavimu panaudos ir turto patikėjimo pagrindais. Iš jų 21 proc. nurodė, kad tvarkydami asmeninius reikalus pasinaudojo pažintimis, 8 proc. teigė, kad davė kyšį.
Atskleidė, kaip pardavinėjamas savivaldybės turtas
Apklausa atskleidė ir Kelmės rajono savivaldybės uždarumą, ką STT linkę vertinti kaip grėsmę neskaidriai dirbti. Aiškėja, kad iki šiol žmonės negalėjo stebėti, kaip pardavinėjamas Savivaldybės turtas – turėta priekaištų Privatizavimo komisijai.
„Savivaldybės privatizavimo komisijos veiklos reglamentavimas neužtikrina pakankamo jos veiklos viešumo ir skaidrumo“, – nustatė STT pareigūnai. Iki šiol Privatizavimo komisijos posėdžiuose galėjo dalyvauti tik pačios komisijos kviesti žmonės.
Tarnybiniai patikrinimai negresia
Nepaisant minėtų STT apklausos rezultatų, Kelmės rajono savivaldybės administracijoje direktorės pavaduotojas Vincas Metrikis šventai tiki, kad valdininkai neima kyšių. „Tai tik 8 proc. iš 100. Sunku tokius rezultatus vertinti. Gal žmonės turėjo kažkokių piktumų, gal savivaldybės darbuotojai jų reikalų teigiamai neišsprendė“, – svarsto V. Metrikis.
Tarnybinių patikrinimų nesirengiama atlikti. „Jei 60 proc. apklaustų žmonių būtų sakę, kad davė kyšį, tada suprasčiau. Būtų galima galvoti apie tarnybinius patikrinimus“, – dėstė Savivaldybės vadovės pavaduotojas.
Pareigūnams Kelmė neatrodo ypatinga
Nors apklausa siekta, kad Kelmės rajono savivaldybės darbuotojai dirbtų skaidriau, STT pareigūnai apsiribojo tik siūlymais. Jokių reikalavimų Kelmės rajono savivaldybės administracijai nepateikta. Tie, kurie atskleidė pas valdininkus ėję su kyšiais, į apklausas nebus kviečiami.
„Kelmės rajono savivaldybė šiuo atveju nėra kažkuo ypatinga. Buvo siekiama išsamiau nustatyti korupcijos riziką didinančius veiksnius tam tikroje analizuojamoje srityje ar įstaigoje, interneto svetainėje. Respondentams garantuojame visišką pateiktų atsakymų konfidencialumą“, – teigia Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Ruslanas Golubovas.
Patys STT pareigūnai praėjusių metų savo veiklos ataskaitoje pripažįsta, kad kova su korupcija nėra labai efektyvi. Teisinamasi lėšų stygiumi. Skirtumas tarp asignavimų, kurie STT buvo skirti 2008 metais ir 2013 metais, siekia daugiau kaip 7 mln. Lt.
„Dėl sumažinto finansavimo tarnyba 2013 metais neturėjo galimybės numatyti išlaidų socialiniams projektams (korupcijos prevencijai, antikorupciniam švietimui), kurie ragintų asmenis nesitaikstyti su korupcija, skatintų dalyvauti antikorupcinėje veikloje, pranešti apie korupcijos atvejus“, – teigiama STT veiklos ataskaitoje.
10 aukščiausių pareigybių, kurias ėję asmenys 2013 metais teismų buvo pripažinti kaltais STT bylose:
ministerijos viceministras, ministerijos sekretorius, ministerijos departamento direktorius, rajono savivaldybės meras, rajono savivaldybės vicemeras, ministerijai pavaldžios įstaigos direktorius, rajono savivaldybės administracijos direktorius, miesto savivaldybės departamento direktorius, rajono savivaldybės tarybos narys, apskrities VMI viršininkas.
2013 metais teismų skirtos bausmės STT tirtose baudžiamosiose bylose skirtos bausmės:
laisvės atėmimo bausmė be bausmės vykdymo atidėjimo (5 asmenims), laisvės atėmimo bausmė jos vykdymą atidedant (19 asmenų), teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimas (8 asmenims), piniginė bauda (43 asmenims). Teismų STT tirtose baudžiamosiose bylose skirtų baudų suma 844 740 Lt. Didžiausia skirta piniginė bauda asmeniui 84 500 Lt.