Klausimas užsienio analitikams: ar Donaldas Trumpas pavojingas Lietuvai?

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo Rusijai palanki retorika ir abejonės dėl NATO naudos sukėlė nerimą Lietuvoje. BNS paklausė užsienio analitikų, ar D.Trumpo prezidentavimas yra grėsmė Lietuvai.

Švedė Anna Wieslander (Ana Vislander), Atlanto tarybos Šiaurės Europos padalinio direktorė: ateina sandorių politika

– Baltijos jūros regiono saugumas labai priklausomas nuo JAV. Didžiausias skirtumas tarp Obamos ir Trumpo administracijų – kad akcentuojami kitokie interesai, bet ne vertybės. Taigi, „vientisos, laisvos ir taikios“ Europos idėja ir jos gynimas tebėra aiškiai pabrėžiami Baltijos jūros regione. Iki šiol buvo nedaug ženklų, kad naujoji administracija vadovausis šia vizija, ir tai kelia nerimą. Atrodo, kad ji labiau kliausis sandorių principais: pavyzdžiui, pabrėždama gynybai skiriamas išlaidas mainais į sąjungininkų palaikymą. Tai yra didelis pokytis, didinantis nesaugumą regione. Vis dėlto padariniai tikriausiai taps labiau pastebimi ilguoju laikotarpiu. Trumpuoju laikotarpiu NATO ir ES narystė kartu su sustiprintu NATO ir JAV priešakiniu dalyvavimu Rytų sparne Lietuvai bus stabilizuojantys veiksniai.

REKLAMA

Olandas Robas de Wijkas, Hagos strategijų studijų centro įkūrėjas: gali būti nauja Jalta

– Stebime liberalios Vakarų tvarkos pabaigą, tai savaime lemia netikrumą ir nestabilumą. Tarp Rusijos ir JAV vyks diskusijos dėl įtakos sferų, nedalyvaujant europiečiams. Tai gali reikšti Ukrainos, Gruzijos ir kitų šalių narystės NATO ir ES blokavimą. D.Trumpo komanda kalba apie sankcijų švelninimą mainais į branduolinių ginklų arsenalo sumažinimą, o sankcijų panaikinimas reikštų Krymo aneksijos legitimizavimą. Sutarus dėl Ukrainos neutralumo, Baltijos šalys galėtų likti Vakarų įtakos sferoje. Amerikos ir Rusijos sutarimas dėl įtakos sferų Europoje reikštų naują Jaltą. Trumpuoju laikotarpiu tai galėtų užtikrinti stabilumą, bet ilgalaikėje perspektyvoje užprogramuoja didžiules problemas, nes būtų atimama valstybių pasirinkimo teisė. NATO buvimas Baltijos šalyse gali priklausyti nuo to, kiek europiečiai finansuos gynybą – jei nepakankamai, Amerikos saugumo garantijos gali silpnėti. Autorius: Vaidotas Beniušis


Rašyti komentarą...
J
Je
2017-01-20 21:09:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nieko naujo nenutiks. JAV visada žiūrėjo savo interesų pirmiausiai ir žiūrės. Gal kiek pasikeis bendravimo forma. Naujasis JAV prezidentas dažnai pakalba be užuolankų.
Atsakyti
0

U
Ula
2017-01-21 01:39:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Trumpas yra ne toks kaip obama
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų