Nuo 2010 m. liepos 1 d. keisis apskrities valdymo modelis - planuojama atsisakyti apskričių viršininkų, jų pavaduotojų ir administracijų.
Tai numato antradienį priimtas Apskrities valdymo įstatymo ir jį keitusių įstatymų pripažinimo netekusiais galios įstatymas. Už šį dokumentą balsavo 99 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 8 parlamentarai.
Vyriausybė iki šių metų lapkričio 1 d. turės pateikti Seimui įstatymų pakeitimų projektus, kuriais būtų perskirstytos apskričių viršininkų ir jų administracijų funkcijos, keičiamas valdymas aukštesniuosiuose administraciniuose vienetuose.
Taip pat Vyriausybė turės pateikti įstatymų pakeitimo projektus, kuriuose minimas apskrities viršininkas, apskrities viršininko administracija ar pateikiamos nuorodos į Lietuvos Respublikos apskrities valdymo įstatymą.
Šiuo metu Apskrities valdymo įstatyme numatyta apskrities viršininko kompetencija organizuojant apskrities valdymą, apskrities viršininko santykiai su savivaldybių ir valstybės valdymo institucijomis, apskrities viršininko veiklos organizavimas.
Už apskričių naikinimą balsavusios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma sako, kad jo vadovaujama frakcija visada pasisakė už biurokratinio aparato mažinimą ir siekė kuo sparčiau ir efektyviau reformuoti valstybės valdymą.
"Ne viena partija yra skelbusi, kad bus naikinamos apskričių viršininkų administracijos, bet, deja, atėjus į valdžią ir paskyrus savo atstovus apskričių viršininkais, tas noras greitai išgaruodavo. Permainų koalicija duotus žmonėms pažadus įgyvendina, ir mes šiandien žengiam pirmą formalų žingsnį - teikiamu projektu siūloma pradėti apskričių administracijų realų naikinimo procesą. Planuojama iš dabar turimų apskričių funkcijų keliolika perduoti savivaldybėms, panašiai tiek pat centrinėms institucijoms, bet svarbiausia, kad daugiau kaip 50 dabartinių apskričių funkcijų yra planuojama panaikinti. Tai tik parodo, kad kažkada sukurtos biurokratinės struktūros sugeba pačios generuoti sau funkcijas, kurios piliečiams nėra reikalingos", - sakė J. Razma.
Apskričių reforma, anot jo, - svarbus žingsnis artinant valstybės valdymą prie piliečių, atsisakant nereikalingos biurokratinės grandies.
Anot TS-LKD frakcijos seniūno, sunkmečiu kartu tai bus didelė parama valstybei ir leis sumažinti valdymo išlaidas keliasdešimčia milijonų litų per metus.
Pasak J. Razmos, priimtos pataisos sudaro teisines prielaidas apytikriai per metus išformuoti nereikalingas struktūras, kuriose šiuo metu dirba pustrečio tūkstančio darbuotojų.