Lietuvos atliekų tvarkymo taryba prie Aplinkos ministerijos svarstė galimybę įvesti privalomą vienkartinių pakuočių užstatą. Pirkėjas šį užstatą atsiimtų grąžindamas tuščią pakuotę. Tikimasi, kad dėl to iš esmės pagerėtų pakuočių atliekų tvarkymas.
„Dabar veikianti pakuotės atliekų surinkimo ir tvarkymo sistema yra nepakankamai efektyvi, - sakė aplinkos ministras Artūras Paulauskas. - Neįvykdomos stiklinės pakuotės atliekų tvarkymo užduotys. Neišspręsti pakuotės atliekų surinkimo ir rūšiavimo iš komunalinių atliekų srauto klausimai, o gamintojų ir importuotojų lėšos, skirtos pakuočių atliekų tvarkymui, nepasiekia jų surinkimo grandies.“
Posėdyje buvo nagrinėjamos privalomojo užstato už pakuotes, kaip priemonės surinkti didesnį pakuočių atliekų kiekį, diegimo Lietuvoje galimybės. Tokia sistema jau nebe pirmi metai veikia Danijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje ir Estijoje. Šiose valstybėse gėrimų pakuočių užstato sistemos padėjo per kelis metus pasiekti gana aukštą pakuočių ir pakuočių atliekų surinkimo lygį.
Lietuvoje nuo 2006 m. veikia stiklinių pakartotinio naudojimo pakuočių užstato sistema. Remiantis Skandinavijos šalių, Vokietijos ir Estijos patirtimi, vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema Lietuvoje galėtų apimti stiklines, plastikines ir metalines alaus, gaiviųjų gėrimų, vandens, sulčių, alkoholinių kokteilių bei sidro pakuotes. Kuriant tokią sistemą Lietuvoje, reikėtų papildyti ir pakeisti pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus, sukurti užstato sistemos modelį, operatorių ir infrastruktūrą, apie tai išsamiai informuoti visuomenę, paaiškinti tokios sistemos sukūrimo esmę ir tikslus.
Lietuvos atliekų tvarkymo taryba, kurios sudėtyje yra Aplinkos, Ūkio, Sveikatos, Žemės ūkio ministerijų, gamintojų ir importuotojų, atliekų tvarkytojų ir mokslo institucijų atstovai, iš esmės pritarė vienkartinių pakuočių privalomojo užstato įvedimui. Aplinkos ministerijai pasiūlyta sudaryti darbo grupę, kuri turės parengti aktų, reglamentuojančių privalomojo užstato už pakuotės sistemos įgyvendinimą, pakeitimus bei papildymus.