Lietuvos keliuose trečiadienio naktį siautėjo vandalai. Apgadinti keturi greičio matuokliai, įtariama, kad taip siekta išvengti baudų už viršytą greitį.
Pirmas incidentas užregistruotas iškart po vidurnakčio - suveikus signalizacijai pastebėta, kad Kelmės rajone, ties Pavydų kaimu, kelio Kelmė-Tytuvėnai 14-ame kilometre nulenktas greičio matuoklis. Kiti vienas po kito vykę incidentai užfiksuoti 23 kilometrus besitęsiančiame kelio Panevėžys-Pasvalys ruože. Per trylika minučių išdaužti trijų greičio matuoklių stiklai.
Duomenys nedingsta.
Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjo pavaduotojas Povilas Narbutas LŽ pasakojo, kad greičio matuokliai yra apdrausti, todėl nuostoliai turėtų būti atlyginti.
"Vandalams išdaužus stiklą arba nulenkus greičio matuoklio konstrukciją, nuostoliai yra gana nedideli. Jų sutvarkymu užsiimanti privati bendrovė privalo pašalinti gedimą per parą. Tiek daug sugadintų aparatų galėtų būti siejama su tuo, kad lapkričio mėnesį greičio matuoklių Lietuvos keliuose padaugėjo beveik dvigubai (šiuo metu veikia 139 greičio matuokliai). Per ateinančią savaitę ketinama įrengti likusius 30", - kalbėjo P.Narbutas.
Pašnekovas neslėpė, kad gadindami greičio matuoklius vairuotojai siekia išvengti baudų. Vis dėlto jų pastangas vadina kova su vėjo malūnais: "Matuokliai visą informaciją akimirksniu perduota į duomenų bazę. Iki šiol dar niekam nepavyko tokiu būdu sunaikinti įkalčių."
Rizikuoja įkliūti
Greičio matuoklius prižiūrinčios bendrovės "FIMA" vadybininkas Pavelas Kislovskis teigė, kad vandalų šėlionės padarė apie 3 tūkst. litų nuostolį.
"Per mėnesį tų pačių stikliukų sugadinama apie 15 vienetų. Atsižvelgiant į tai, kiek šiuo metu yra greičio matuoklių, tokia statistika nebaugina. Prietaisų laužymas itin suaktyvėja savaitgaliais. Nuo vandalų išpuolių saugo operatyvus duomenų apie pasikėsinimą perdavimas. Visuose greičio matuokliuose įrengta elektroninė apsaugos sistema, kuri reaguoja į bandymus niokoti įrangą. Informacija nedelsiant perduodama Viešosios policijos apsaugos tarnybai", - sakė P.Kislovskis.
Pašnekovas prisiminė atvejį Pakruojo rajone, kai buvo sugadinta stacionari greičio matuoklio apsauginė dėžė ir sudaužytas blykstės stikliukas. Policijos pareigūnai nustatė du įtariamuosius - komisariate dėl šio įvykio iškelta baudžiamoji byla. Už turto sunaikinimą ar sugadinimą numatyta didžiausia bausmė - laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Audrius BAREIŠIS