Nemokamus pietus mokykloje šiuo metu valgo apie pusketvirto tūkstančio Panevėžio moksleivių. Jų galėtų būti ir daugiau, jeigu nepaliaujamas valdžios siekis dar stipriau veržti vargšų diržus. Nuo šių metų sausio į šeimos pajamas pradėtos įskaičiuoti ir vaikų išmokos bei tėvams darbdavių mokami priedai prie atlyginimų, vadinamieji komandiruočių, buto, maisto pinigai. Į šeimos pajamas įtraukus su darbo išlaidomis susijusius pinigus, dalis vaikų liko be nemokamo maitinimo.
Nebeskyrė Panevėžietė, trijų vaikų motina Jolanta mano, kad Socialinės paramos skyrius elgiasi neteisingai, nebeskirdamas jos dviem mokyklą lankančioms dukterims nemokamų pietų.
„Mūsų šeimai nelengva. Negauname nemokamų maisto produktų, nes pajamos vienam asmeniui viršija 525 litus, o šiemet vaikams mokykloje neskirtas nemokamas maitinimas, nors anksčiau jį visada gaudavo“, – užsukusi į redakciją pasakojo moteris.
Ji įsitikinusi, kad Socialinės paramos skyriaus darbuotojai neturi teisės prie šeimos pajamų pridėti ir vyrui darbdavio mokamų komandiruotei skirtų pinigų. „Juk anksčiau jų nepriskaičiuodavo. Šių pinigų mes nematome, jie skirti į Rusiją dirbti išvažiavusiam vyrui maitintis, už būstą susimokėti. Stebisi ir vyro darbdavys, kodėl dėl darbo metu patiriamų išlaidų turi kentėti vaikai“, – pasakojo moteris. Trijų vaikų motina atkreipia dėmesį, kad nesilaikoma ir leistinos pajamų normos. Juk tris ir daugiau vaikų auginančių šeimų vaikams nemokamas maitinimas gali būti skiriamas, jeigu pajamos vienam šeimos nariui neviršija 700 litų, o ne 525 litų, kaip kitoms šeimoms. Gali uždirbti daugiau „Taip ir yra: tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms, norint gauti vaikams nemokamą maitinimą mokykloje, pajamos vienam asmeniui gali siekti 700 litų. Bet ne daugiau. Jeigu suskaičiavus visiems šeimos nariams tenkančias pajamas jos bus vienu ar dviem centais didesnės, maitinimo jau nebus galima skirti “, – tikina Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė.
Ji kviečia moterį, manančią, jog buvo neteisingai apskaičiuotos pajamos ir todėl neskirtas maitinimas vaikams, ateiti į skyrių išsiaiškinti.
Tačiau komandiruočių pinigai bei vaiko išmokos prie šeimos pajamų pridedami visiems, tokį sprendimą priėmė šalies Vyriausybė, jo privalu laikytis.
„Nemokamas maitinimas vaikams gali būti neskirtas dėl to, jog pajamos vienam asmeniui viršija 700 litų. Greičiausiai moteris nepaskaičiavo, kad prie pajamų prisideda ir vaikų išmokos pinigai. Iki šių metų tai nebuvo daroma“, – sako Z. Ragėnienė.
Iki šių metų prie šeimos pajamų nepriskaičiuodavo ir komandiruočių pinigų. Dabar įstatymas reikalauja, kad buhalteriai į Savivaldybėms pateikiamas pažymas įtrauktų ir kelionės, komandiruotės, maistui tėvų darbo metu skiriamus pinigus. Sumažėjo gavėjų Pradėjus priskaičiuoti didesnes pajamas, paramos gavėjų sumažėjo. Per praėjusius mokslo metus nemokamus pietus mokyklose valgydavo penki tūkstančiai neturtingai gyvenančių panevėžiečių vaikų.
Dar liepą, kai buvo priimami prašymai nemokamam maitinimui, kai kurios šeimos savo kailiu pajuto nemalonias permainas. Prašymai nemokamam maitinimui iš anksčiau mokykloje valgydavusių kai kurių vaikų tėvų net nebuvo priimami. Pasirodo, jau buvo pasikeitusi nemokamo maitinimo skyrimo tvarka ir šeimos nepateko į remtinų šeimų sąrašus. Pasak miesto Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos Z. Ragėnienės, nemokamą maitinimą mokyklose gali gauti šeimų, kuriose pajamos vienam šeimos nariui neviršija 525 litų, vaikai. Net keliais centais pajamoms viršijus nurodytą sumą, vaikai lieka be nemokamų pietų. Atliekant skaičiavimus, jokio apvalinimo sumos mažėjimo link nedaroma.
„Panevėžio balsui“ savo nuoskaudas išsakiusi Jolanta tikina, kad tarp valdžios atstumtųjų patekusi jos šeima prabangiu gyvenimu tikrai nesimėgauja. Tų pinigų, kurie dabar pridėti prie šeimos pajamų, vos užtenka vyrui komandiruotėje toli nuo namų prasimaitinti.
„Nedidelis vyro atlyginimas ir mano motinystės pašalpa – štai tokios mūsų penkių žmonių šeimos pajamos. Kai reikia dviem vaikams dar ir į mokyklą kasdien pietums pinigų duoti, darosi vis sunkiau išsiversti. Manau, kad socialinę paramą skirstantieji turėtų keisti savo požiūrį į paprastą žmogų, o ne ieškoti būdų, kaip dar labiau jį nuskriausti“, – sako Jolanta.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ