Kartą ir visiems laikams: kada kokį COVID-19 testą atlikti?

Nors su COVID-19 pandemija gyvename jau veik metus, vis dar kyla klausimų, kuo skiriasi dažniausiai naudojami koronaviruso diagnostikai naudojami testai. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras sudėliojo taškus ant „i“.

Antikūnų testas (arba greitasis serologinis testas)

Šio tyrimo metu paimamas kraujas iš piršto, šis testas skirtas nustatyti, ar su virusu buvo susidurta praeityje.

Jei tyrimo metu nustatomi specifiniai IgG ir IgA klasės antikūnai, vadinasi, žmogus jau yra persirgęs COVID-19 infekcija.

Jeigu nustatomas teigiamas IgM antikūnas, tai gali būti požymis, kad žmogus galbūt serga COVID-19. Tačiau tam patvirtinti būtina atlikti PGR testą.

PGR testas

Šis šiuo metu dažniausiai atliekamas testas parodo, ar žmogus yra dabar užsikrėtęs koronavirusu.

Tyrimo metu tepinėlis imamas specialia mentele pabraukiant iš nosiaryklės ir ryklės. Rezultatai yra labai tikslūs, bet jų laukimas užtrunka nuo vienos iki kelių dienų.

Antigenų testas

Šis tyrimas taip pat parodo, ar dabar esate užsikrėtęs virusu. Tepinėlis vėlgi imamas iš nosies ir gerklės.

Rezultatai gaunami greitai, bet nėra tokie tikslūs kaip PGR atyrimo atveju. Todėl visgi esant galimybei pirmiausia geriausia atlikti RT-PGR testą.

Kaip atskirti peršalimą ir koronavirusą?

Specialistai primena, jog svarbu žinoti, kuo skiriasi COVID-19, peršalimo ir gripo simptomai tam, kad galėtumėte tinkamai nuspręsti, ar reikia skubėti tirtis dėl koronavirusinės infekcijos, o gal užteks karštos arbatos.

Į gripui ir COVID-19 bendrus simptomus nereikėtų žiūrėti pro pirštus – apie juos reikėtų pranešti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams ar telefonu pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Temperatūra

Esant simptominei COVID-19 formai, temperatūra yra šiai ligai būdingas ir dažnai pasitaikantis simptomas. Aukšta temperatūra užkyla ir pasigavus gripą. Tačiau peršalus temperatūra pakyla retai, dar rečiau – karščiuojama.

REKLAMA

Sausas kosulys ir apsunkintas kvėpavimas

Sausas kosulys – dar vienas simptomas, būdingas tiek koronavirusinei infekcijai, tiek gripui. Tačiau koronavirusinės infekcijos atveju, sausą kosulį dažnai lydi ir apsunkintas kvėpavimas bei oro trūkumas, kas nėra būdinga susirgus gripu. Peršalus taip pat gali atsirasti gerklės dirginimo sukeltas lengvas sausas kosulys, tačiau sunkus kvėpavimas nebūdingas.

Galvos skausmas

Kai kurie COVID-19 susirgę pacientai skundžiasi ir galvos skausmu, tačiau tai nėra dažnas simptomas. Jis kur kas dažniau pasitaiko pasigavus gripą. Peršalus galvos skausmai vargina retai.

Skaudanti gerklė

Jeigu jums skauda gerklę, didesnė tikimybės, kad peršalote ar susirgote gripu – tai vienas iš šioms ligoms būdingų simptomų. Tačiau gerklę retais atvejais gali skaudėti ir užsikrėtus koronavirusu, tad reikėtų stebėti ir kitus simptomus.

Sloga

Varvanti nosis – vienas būdingiausių peršalimo simptomų. Jeigu sloguojate, skauda gerklę – greičiausiai peršalote. Kartais sloga pasireiškia ir susirgus gripu, tačiau COVID-19 atveju nosis bėga retai.

Čiaudulys

Jeigu daug čiaudite, pirmiausia galite įtarti du negalavimus – peršalimą arba prasidėjusią alergiją. Čiaudulys nebūdingas nei gripui, nei COVID-19.

Skonio ir uoslės praradimas

Dažnai pasitaikantis simptomas COVID-19 atveju, pagal kurį kai kurie pacientai teigia supratę, kad greičiausiai užsikrėtė koronavirusu. Peršalus ir turint didelę slogą taip pat galima prarasti uoslę, tačiau dažnai tai trunka vos pora dienų.

Nuovargis

Jėgų ir energijos trūkumas dažniausiai pasireiškia susirgus gripu, tačiau nuovargį pajunta ir kai kurie COVID-19 susirgę ar peršalę pacientai.

Viduriavimas

Nors viduriavimas dažniausiai pasitaiko pasigavus rotavirusinę ar bet kokią kitą žarnyno infekciją, jeigu viduriuojate ir jaučiate kitus COVID-19 būdingus simptomus – jis gali signalizuoti ir apie užsikrėtimą koronavirusu. Tačiau tai retai pasitaikantis simptomas. Peršalimas viduriavimo nesukelia, o gripas – kartais, tačiau dažniau vaikams.


Rašyti komentarą...
Z
Zylė
2021-01-09 11:03:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kinietis prigamino pagaliukų ir prasidėjo kišimas į nosį, gerklę!!! Nenustebsim , kad kokioj 4 bangoje bus kišama į antrą galą pagaliukus!!! Seka pasakas mums žiemą ...Lietuviai ne durni esam žinome , kad jų patikimumas mažas procentas...bet ,,vargšai,, esame ir neturim kito pasirinkimo... nesikiši pagaliuko į nosį ,burną ( NEĮLEISIM Į DARBĄ!) Va...taip turim paklusti sistemai dabartinei!
Atsakyti
-17

d
donce
2021-01-09 12:02:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vos ne kiekviena diena db darausiu testus .alus vynas ir tt,skonis ir uosle yra,bet daug kas sutampa.Galvos skausmas,iei didesnis testas tai ir nuovargis ,ciaudulys ir gerkle dziovina.O jei pamaisai testus tai dar ir viduriavimas
Atsakyti
-5

M
Melas cov
2021-01-09 10:49:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paziurekit Ameriką Canada Prancūzija ir tt demaskuotas tas covidas nesiskiepikit žmonės jai turit smegenu
Atsakyti
-17

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų