Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Gabrielius Landsbergis eilinį kartą meluoja, kas jau tapo prokonservatoriškos propagandos vizitine kortele. Konservatoriai ir liberalai gynė V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus atstovaujamus interesus nuožmiai ir nenuilstamai“, – trečiadienį ryte savo socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Gabrielius Landsbergis eilinį kartą meluoja, kas jau tapo prokonservatoriškos propagandos vizitine kortele. Konservatoriai ir liberalai gynė V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus atstovaujamus interesus nuožmiai ir nenuilstamai“, – trečiadienį ryte savo socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Karbauskio, jei Seime valdanti koalicija turėtų tvirtesnę daugumą, tokios opozicijos pastangos neduotų jokių rezultatų.

„Dabartinė situacija, kada kiekvienas svarbesnio įstatymo priėmimas valdančiai daugumai virsta išbandymu, bus 71 balsuojantis Seimo narys, ar nebus, sudaro galimybę opozicijai gana efektyviai ginti verslo grupių interesus.

Lentelėje matote, kad valdantieji balsavo už projektą, kuris apmokestina bankų sektorių, ir tai labai nepatiko konservatoriams, kurie susilaikė, ir asociacijoms, kurios siekė, kad tokio įstatymo apskritai nebūtų“, – dėstė R. Karbauskis.

Pasak „valstiečių“ lyderio, po antradienį dviejų didelių verslo asociacijų vadovų suėmimo iškilo aibės klausimų, dėl galimo neteisėto lobizmo priimant įstatymus Seime.

REKLAMA
REKLAMA

„Žinant „MG Baltic“ bylos sąsajas su liberalais ir konservatoriais bei šių partijų atstovų veiklą Seime pastaruosius tris su puse metų, buvo akivaizdu, jog eilinį kartą galime sužinoti apie jų galimai neteisėtus ryšius su verslo asocijuotoms struktūromis.

Todėl labai nustebino, kad vietoj bandymo pasiaiškinti, G. Landsbergis ėmė įrodinėti, kad valdantieji esą patys gynė bankų interesus, neva tai patvirtina faktas, kad jų balsais priimtas bankų pelno mokestį didinantis įstatymas.

„Geležinė logika“! Tik visi faktai rodo visiškai priešingą situaciją. Su malonumu dalinuosi šiais faktais, kurie net mažam vaikui leis suprasti, kas tie politikai, kurie žūtbūt kovėsi prieš bankų apmokestinimo padidinimą“, – rašė R. Karbauskis ir išdėstė istoriją, kaip viskas vyko.

R. Karbauskis skelbia, kaip viskas vyko

„2019-10-11 valdančios koalicijos kolega Seimo narys Zbignev Jedinskij registravo pasiūlymą apmokestinti finansų rinkos dalyvių turtą (aktyvus), jei šio mokesčio mokėtojo turto vertė viršija 300 milijonų eurų. Bankų turtą buvo siūloma apmokestinti 0,03 proc. mėnesiniu mokesčio tarifu.

REKLAMA
REKLAMA

Vos tik registruotas projektas netruko sulaukti audringos bankų atstovų reakcijos ir net atvirų grasinimų. Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius išplatino kreipimąsi, kuriame grasinta, kad bankų turto mokestis reikšmingai pabrangins paskolas gyventojams bei verslui ir kitas finansų įstaigų paslaugas. Dėl to jau 2019-10-17 kreipiausi į Skandinavijos bankų savininkus, teiraudamasis, ar tokie jų atstovų Lietuvoje grasinimai pabranginti paslaugas gyventojams yra su jais derinti.

Man atsakydamas nė vienas užsienio bankas nepatvirtino, kad tokie grasinimai, gąsdinant žmones ir skatinant jų nepasitenkinimą mokesčiu, kuriais buvo daromas spaudimas Seimo valdančiajai daugumai, būtų derinti su savininkais Skandinavijoje. Verta žinoti, jog Švedija tuo metu priiminėjo panašų sprendimą nuo 2022 m. įvesti naują bankų mokestį, kurio pajamas valstybė planavo naudoti Švedijos gynybos sistemos plėtrai, kartu kviesdama bankus solidarizuotis su visuomene.

REKLAMA
REKLAMA

2019-11-29 konservatorius Mykolas Majauskas ėmėsi bankų aktyvų mokesčio įstatymo švelninimo – registravo jo įsigaliojimo atidėjimą iki liepos pirmos dienos. Toks pasiūlymas akivaizdžiai naudingas bankams – jiems būtų tekę mokėti tik pusę metinio aktyvų mokesčio sumos.

Matant, kad opozicija priešinasi ir žada Prezidento prašyti vetuoti įstatymą, Biudžeto ir finansų komitetas inicijavo darbo grupę, o po joje įvykusių diskusijų 2019-12-05 Komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas kartu su kitais Seimo nariais registravo pasiūlymą vietoje bankų aktyvų mokesčio finansų įstaigoms taikyti didesnį pelno mokestį, jį padidinant nuo 15 iki 22 proc. Pasiūlymas didinti jau egzistuojantį mokestį, užuot įvedus naują, buvo svarbus ir dėl to, kad jis, priimamas kartu su valstybės biudžetu, būtų nekėlęs galimo teisinio ginčo dėl jo įsigaliojimo nuo sausio 1 d.. Taigi, buvo tikėtasi, kad konservatoriai vis tik nesikreips į Konstitucinį Teismą siekdami sunaikinti valstybės galimybes gauti biudžeto įplaukas iš tokio pakankamai didelio mokesčio surinkimo. 2019-12-06 šis tarifas, įvertinus aplinkinių valstybių taikomus mokesčio dydžius, komitete sumažintas iki 20 proc. ir, galiausiai, jam pritarė Seimas. G. Landsbergis, kaip ir dauguma konservatorių, balsuodami susilaikė (balsavimo rezultatai https://www.lrs.lt/sip/portal.show…).

REKLAMA
REKLAMA

Ir šiam projektui buvo registruotos M. Majausko pataisos – siūlyta įsigaliojimą vėl nukelti iki metų vidurio. Tai bankai, jei M. Majausko pasiūlymui būtų pritarta, būtų sutaupę 10 milijonų eurų pelno mokesčio.

Priėmus įstatymą istorija nesibaigė: M. Zalatorius ragino Prezidentą vetuoti įstatymą, o išplatintame kreipimesi buvo teigiama, kad politikai apkurto ir negirdi teisės profesionalų perspėjimų „dėl mindomos Konstitucijos“. Netrukus, 2020-01-14, konservatoriai kartu su liberalais kreipėsi į Konstitucinį Teismą, reikalaudami bankų pelno mokestį pripažinti prieštaraujančiu Konstitucijai. Kreipimasis patvirtintas ir G. Landsbergio parašu. https://www.lrkt.lt/~prasymai/1_2020.htm…“, – „Facebook“ rašė R. Karbauskis.

STT apsilankė ir Seime

Po paskelbimo apie korupcijos bylą ir Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidento Valdo Sutkaus bei Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidento Manto Zalatoriaus ir dar keturių asmenų sulaikymo Specialiųjų tyrimų pareigūnai antradienį po pietų apsilankė ir Seime. STT pareigūnai susirinko reikiamus dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

„Seime vakar lankėsi STT pareigūnai. Pateikėme jiems dokumentus, bet daugiau nieko negalime komentuoti, nes vyksta tyrimas ir pasirašėme, kad neatskleisime detalių. Tiesiog galiu patvirtinti tik patį faktą. Ten dalyvavo kancleris, todėl turėčiau pasitikslinti dėl vizito laiko“,  –  tv3.lt teigė Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vadovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė ir pažymėjo, kad kažkokių apklausų nebuvo.

Generalinė prokuratūra trečiadienį kreipėsi į Vilniaus apylinkės teismą dėl pirmadienį sulaikyto V. Sutkaus suėmimo. Kaip BNS pranešė teismo atstovė Rimantė Kraulišė, teisme yra gautas prokuratūros prašymas V. Sutkui skirti suėmimą, tačiau posėdžio laikas dar nėra paskirtas. 

V. Sutkus buvo sulaikytas ikiteisminiame tyrime dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbė BNS, M. Zalatorius po apklausos antradienį paleistas į laisvę, tai pranešė jo advokatas Aidas Mažeika: „Jis namie. Vakar vakare paleistas po apklausos.“

Pasak advokato, M. Zalatoriui pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu, įtariamojo namuose antradienį atlikta krata: „Nuo ryto pas jį buvo atlikta krata (...) Namuose, darbo vietoje, automobilyje – tradiciškai.“

A. Mažeika taip pat pridūrė, kad kol kas tiek jis, tiek jo ginamasis susilaiko nuo komentarų apie teisėsaugos vykdomą tyrimą.

Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra apie šį ikiteisminį tyrimą pranešė antradienį. Taip pat pranešta apie V. Sutkaus ir Lietuvos bankų asociacijos prezidento Manto Zalatoriaus bei dar keturių „verslo pasaulio“ asmenų sulaikymą, tačiau konkrečiai teisėsauga nenurodė, kokie įtarimai pareikšti sulaikytiesiems.

„Asmuo yra laikomas įtariamuoju nuo sulaikymo momento. Nedetalizuojame šiuo metu, kokie įtarimai kuriam asmeniui yra pareikšti“, – BNS patikslino STT atstovė Renata Keblienė.

REKLAMA
REKLAMA

Teisėsauga galimus nusikaltimus sieja su neteisėtai vykdoma lobistine veikla ir poveikiu teisėkūros procesams. Teisėsauga teigė besiaiškinanti V. Sutkui priklausančių 400 tūkst. eurų kilmę.

Prokuratūros teigimu, turimi duomenys leidžia įtarti, kad V. Sutkus, vykdydamas savo pareigas LVK ir atstovaudamas jos narių bei kitų verslo subjektų interesams, pasinaudodamas savo užimamomis pareigomis, visuomenine padėtimi, pažintimis, ryšiais ar kita įtaka, galimai gaudavo neteisėtą piniginį atlygį už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus.

M. Zalatorius įtariamas dalyvavęs keliuose nusikalstamos schemos epizoduose. 

Pasak jam atstovaujančio advokato Aido Mažeikos, M. Zalatorius iš sulaikymo buvo paleistas antradienį vakare. Jam pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų