Kandidatų į Seimą amžius: kas valdys Lietuvą – jaunimas ar senjorai?

Dalis Lietuvos visuomenės iš politinių partijų nuolat reikalauja ne tik atsinaujinimo, bet ir atsijauninimo. Tuo metu kiti rinkėjai atrėžia, kad Lietuvai turi vadovauti tik patyrę politikai. Kam patikėsime valstybės vairą po Seimo rinkimų – jaunimui ar vyresniesiems?

Anksčiau žiniasklaidoje skelbta, kad visų 2016 m. Seimo rinkimuose dalyvaujančių politikų amžiaus vidurkis yra 49 m. 2012 m. parlamento rinkimuose kandidatai buvo šiek tiek jaunesnių – jų amžiaus vidurkis buvo 47,2 m.

Portalas tv3.lt atliko septynių populiariausių politinių partijų kandidatų į parlamentą pirmųjų 20-tukų daugiamandatėje apygardoje amžiaus analizę. Tyrimas parodė, kad partijos atsijauninti tikrai neskuba – siekiančių parlamentarų kėdžių amžiaus vidurkis yra 51,5 m.

Jeigu vertintume pirmųjų partijų kandidatų į Seimą 10-tukų amžių, tai amžiaus vidurkis dar labiau ūgteltų – 52,7 m.

Tyrime išnagrinėti Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Darbo partijos (DP), partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), Liberalų sąjūdžio (LS) ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmieji kandidatų į Seimą 20-tukai.

REKLAMA

Vyriausia politinė jėga, vertinant pirmuosius kandidatų 20-tukus, galima būtų vadinti „tvarkiečius“, o jauniausia pagal amžiaus vidurkį – LS.

Lietuvos socialdemokratų partija

LSDP pirmojo kandidatų į Seimą 20-tuko amžiaus vidurkis – 55,2 m. Socdemų kandidatai yra vieni vyriausi, lyginant su kitų partijų atstovais. Juos pagal amžiaus vidurkį lenkia tik dvi partijos.

Jeigu pažvelgtume į LSDP kandidatų pirmąjį 10-tuką, tai amžiaus vidurkis padidėja iki 54,5 m.

Vyriausias socialdemokratų kandidatų į Seimą pirmojo 20-tuko atstovas – dabartinis Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benediktas Juodka (73 m.). 60-70 m. amžiaus politikų socdemų kandidatų sąraše – devyni, 50-60 m. amžiaus – keturi.

Jauniausias socdemų kandidatas į Seimą pirmajame sąrašo 20-tuke – Ramūnas Burokas (31 m.). Politikų, vyresnių negu 30, bet jaunesnių nei 40, LSDP sąraše galime surasti trys, 40-50 m. amžiaus – trys.

LSDP sąrašo vedliui, socdemų pirmininkui, premjerui Algirdui Butkevičiui yra 57 m.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Opozicinės TS-LKD partijos pirmojo kandidatų į parlamentą 20-tuko amžiaus vidurkis nesiekia 50 metų – 49,4 m. Kandidatų amžiaus vidurkis dar labiau sumažėja, jei žvelgiame į pirmąjį TS-LKD 10-tuką – 47,2 m.

Jauniausiu konservatorių kandidatu į Seimą galima tituluoti buvusią eurparlamentarę Radvilą Morkūnaitę-Mikulėnienę (32 m.). Už ją ne ką vyresni yra ir partijos sąrašo vedlys, konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis (34 m.), Seimo narė Agnė Bilotaitė (34 m.), politologas Laurynas Kasčiūnas (34 m.).

Vyriausias TS-LKD narys iš pirmojo kandidatų į Seimą 20-tuko – 2-oje vietoje esanti Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė (67 m.).

Devynių konservatorių iš pirmojo partijos kandidatų sąrašo 20-tuko amžius nesiekia 50 metų, dar devynių kandidatų amžius viršija 50, bet ne daugiau negu 60 m.

Darbo partija

DP šiemet Seimo rinkimuose išsiskiria savo kandidatų į Seimą amžiaus vidurkiu. Pirmojo „darbiečių“ sąrašo 20-tuko amžiaus vidurkis – 48,4 m. Taigi, DP kandidatai jaunesni už konservatorių kandidatus. Tiesa, pirmojo „darbiečių“ kandidatų 10-tuko amžiaus vidurkis yra kiek didesnis nei 20-tuko – 49,7 m.

REKLAMA

„Darbiečiai“ ypatingi ir tuo, kad jų kandidatų gretose galime aptikti ir pačią jauniausią politikę tarp visų nagrinėtų partijų pirmųjų 20-tukų. Tai – buvusi Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės patarėja, dabartinė DP atsakingoji sekretorė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, kuriai yra 26 m.

6-iems „darbiečiams“ iš pirmojo partijos kandidatų 20-tuko nėra 40 metų. Vyresnių negu 50, bet vyresnių negu 60 metų DP kandidatų sąraše yra 11.

Vyriausias „darbiečių“ kandidatas į parlamentą – nepriklausomybės akto signataras Vidmantas Žiemelis (65 m.). Kiek jaunesnis yra 2-ą vietą sąraše gavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas – 63 m. DP sąrašo lyderiui seimo nariui Kęstučiui Daukšiui yra 56-eri.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

LVŽS kandidatų į Seimą pirmojo 20-tuko amžiaus vidurkis siekia 52,5 m., o pirmojo 10-tuko – 54,1 m.

Jauniausias LVŽS kandidatas – Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo įkūrėjas Vytautas Bakas, kuriam yra 39-eri.

Kandidatų, kurie būtų amžius yra 40-50 m., partijos pirmajame 20-tuke galime atrasti keturis. Vyresnių negu 50, bet neperžengusių 60 metų ribos – 11.

Vyriausi LVŽS kandidatai – Eugenijus Jovaiša ir Viktoras Rinkevičius, kuriems yra po 66 m.

Partijos sąrašo lyderis Saulius Skvernelis ir partijos sąrašo antrasis numeris, LVŽS vadovas Ramūnas Karbauskis yra vienmečiai – šiuo metu jiems yra po 46 m.

Partija „Tvarka ir teisingumas“

„Tvarkiečių“ kandidatai į Seimą – vyriausi į parlamentą pretenduojantys politikai. Partijos pirmojo 20-tuko kandidatų amžiaus vidurkis didžiausias iš visų septynių nagrinėtų partijų – 57,2 m. Išnagrinėjus „tvarkiečių“ sąrašo pirmojo dešimtuko atstovų amžių, vidurkis pakyla iki 59,9 m.

70 metų ribą perkopusių „tvarkiečių“ yra net trys. Vyriausiajam partijos kandidatui į Seimą buvusiam Vilniaus miesto merui Juozui Imbrasui – 75-eri. Buvusiam Lietuvos banko vadovui Romualdui Visokavičiui – 73-eji, Seimo narei Onai Valiukevičiūtei – 71-eri.

REKLAMA

Vyresnių nei 60, bet 70 metų amžiaus ribos neperžengusių „tvarkiečių“ kandidatų į Seimą sąraše – penki, 50-60 m. amžiaus – septyni.

Jauniausisas partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas į Seimą pirmajame „tvarkiečių“ sąrašo 20-tuke – sąrašo lyderis parlamentaras Remigijus Žemaitaitis (34 m.). 40-50 m. amžiaus kandidatų partijos sąraše – keturi politikai.

Liberalų sąjūdis

Išnagrinėjus populiariausių partijų kandidatų į Seimą pirmuosius 20-tukus, paaiškėjo, kad LS politikai yra patys jauniausi. Liberalų kandidatų į parlamentą amžiaus vidurkis – 42,8 m.

Tiesa, jei vertintume pirmąjį LS sąrašo 10-tuką, kandidatų amžiaus vidurkis šokteltų iki 46,9 m.

Jauniausias LS kandidatas į parlamentą – Aušrinė Armonaitė, kuriai yra 27 m. Vyresnių negu 30, bet jaunesnių negu 40 m. liberalų gretose – septyni, 40-50 m. amžiaus – aštuoni, 50-60 m. amžiaus – du.

Seimo narys Kęstutis Glaveckas – vyriausias liberalų kandidatas. Jam – 67-eri. LS sąrašo lyderiui Eugenijui Gentvilui šiuo metu yra 56 m.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga

LLRA-KŠS kandidatai į Seimą – vieni vyriausių tarp visų septynių populiariausių partijų. Šios partijos pirmojo sąrašo 20-tuko amžiaus vidurkis – 55,5 m. LLRA-KŠS šiuo rodikliu lenkia tik „tvarkiečiai“. Jeigu vertintume partijos sąrašo pirmąjį 10-tuką, kandidatų amžiaus vidurkis siektų 56,4 m.

Išnagrinėjus septynių populiariausių partijų pirmuosius sąrašų 20-tukus, LLRA-KŠS aptinkame vyriausią kandidatą į Seimą – parlamentaras Juzef Kvetkovskij, kuriam šiuo metu yra 77-eri. 70 metų ribą taip pat yra peržengusi ir Marija Matusecič (73 m.).


Rašyti komentarą...
d
dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
2016-09-10 16:10:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Artėiantys rinkimai į Seimą yra ANTIKONSTITUCINIAI. Nusikaltėliai veržiasi į Seimą.
Atsakyti
0

V
VISI I RINKIMUS
2016-09-10 21:42:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei tauta bent kiek mastytu ir visi ateitu balsuoti ir visus tuos nusenusius pasiustu i poilsi juos isreitingave,tada tik jaunimas ateitu darbo dirbti,o ne savu interesu tenkinti.JAU GEDINGA I JUOS IR ZIURETI,PERKRYPE SENI,PROTO NE KAZKIEK BET SEIMUI TINKAMI
Atsakyti
-1

t
tik už šiuolaikinį jaunimą
2016-09-10 21:50:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
tik nebalsuokit už senelius.Jaunimui reikia vadovaut
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų