• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atkuriamojo Seimo narys, buvęs Lietuvos lenkų lyderis Ryšardas Maceikianecas, dabar vadovaujantis fondui „Vilniaus klodai“, toliau nepritaria ažiotažui dėl lenkiškų pavardžių rašybos bei mano, kad problema yra dirbtinė bei brukama Lietuvai nedraugiškų jėgų.

REKLAMA
REKLAMA

Visą video pokalbį žiūrėkite straipsnio pabaigoje

Atgyvenęs klausimas

−        Partija „Lietuvos lenkų rinkimų akcija“ ir jos lyderis Voldemaras Tomaševskis labai aktyviai kelia pavardžių rašybos klausimą. Kokią iš tiesų vietą visuose Vilniaus ar Šalčininkų rajono žmonių lūkesčiuose užima šis klausimas?

REKLAMA

−        Problema šiek tiek aktualesnė buvo maždaug 1991 metais, kai neseniai buvo skelbiama Nepriklausomybė. Santykiai buvo ne tiek įtempti, kiek neaiškūs. Tuo metu viena problemų ir buvo – kaip bus rašomos lenkų pavardės ir vardai. Klausimą išsprendėme užėję į kabinetą pas tuometį Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį per keliolika minučių. Nuo to laiko nekilo jokių problemų dėl šio klausimo.

REKLAMA
REKLAMA

−        Bet dabar šis klausimas vėl kyla ir Lietuvos žiniasklaidoje, ir net Europos parlamente. V. Tomaševskis sako, kad lenkams neleidžiama normaliai užsirašyti vardų ir pavardžių, kuriuos suteikė tėtis ir mama.

−        Problema yra dirbtinė. Pats gyvenu Vilniaus rajone tarp lenkų ir matau, kad niekas ten tų kitokių pavardžių neieško. Per tiek metų man yra žinomas vienintelis atvejis, kai dirbantis veikiausiai „Lietuvos ryte“ Klieczkowskis atkasė savo kilmės dokumentus, siekiančius dar prieš Lietuvos ir Lenkijos Respublikos padalijimą, ir panoro pasikeisti pavardę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitų atvejų aš nežinau, kad kas nors ko nors ieškotų ir nekantrautų. Kartoju – tai visiškai dirbtinė problema.

Partija neturi nurodyti

−        Bet ar nėra dirbtinių kliūčių ir iš lietuvių politikų pusės? Kas gi būtų blogo, jei George’as Bushas būtų rašoma originaliai? Juk kalbame ne tik apie lenkų, bet ir apie visų asmenvardžių rašybą, naudojant lotyniškus rašmenis.

REKLAMA

−Europoje, kiek man žinoma, nėra praktikos, kad į abėcėlę būtų įtraukiamos vienos ar kitos raidės tik tam, kad parašytų kieno nors pavardę. Pagaliau, žmonės turėtų patys apsispręsti dėl savo norų, o ne būti verčiami vadovautis vienos partijos ar kokios grupuotės nurodymu.

Beje, jūsų minėtas atvejis dėl Busho yra lengvesnis. Dėl lenkų sunkiau.

−        O kuo sunkiau dėl lenkų?

−        Kaip rasti galūnę? Koks užrašymas išvis yra teisingas? Pavardės Lenkijoje ir Lietuvoje susiformavo maždaug tik apie 1800 metus. Paskui valdė rusai, ir pavardes išvis rašė kirilica. Kitaip daryta tik tarpukaryje. Lenkai patys neslepia ir savo veikaluose atvirai pripažįsta visiškai nesiskaitę su Vilniaus lietuvių, kurių buvo ne daug, norais tuo metu.

REKLAMA

Savitumą verta išsaugoti

−        Bet ar lietuvių kalbai tikrai kas nors grės, jei kokio nors dabar iš Lenkijos atvykusio asmens pavardė, kad ir Adam Mickiewicz, bus užrašyta originaliai?

−Čia jau reikia klausti lietuvių intelektualų. Manau, kad dalis jų yra kažkiek teisūs, nes reikia išsaugoti tam tikrą kalbos savitumą, ypač vykstant tokiems procesams kaip globalizacija ir Europos susiliejimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

−        Tai jūs esate prieš originalius rašmenis?

−        Tai neturi būti daroma vienos partijos nurodymu. Pilietis turi turėti galimybę apsispręsti, nekeliant vajų ar kampanijų. Gal tam reikia tinkamų procedūrų, kurias reikia sukurti. Kelti paniką dėl žmogaus teisių čia nėra jokio reikalo.

REKLAMA

Manote, kad labai daug žmonių nori bėgti kaitalioti pavardes ir spręsti visas susijusias su tuo problemas valdžios įstaigose? Mechanizmas gal ir reikalingas, bet tai turėtų būti individualus sprendimas, o ne politinės kampanijos pagrindu sukurtas masinis reiškinys.

Bėdos dėl neįvykusios liustracijos

-        Sakoma, kad esate prieš originalias pavardes tik dėl to, kad už jas pasisako V. Tomaševskis. Esą tik keršijate, nes jis jus nuvertė iš valdžios.

REKLAMA

−Tai kad aš niekada valdžioje, kur spręstųsi žmonių likimai, nebuvau, išskyrus tai, kad buvau Seimo nariu.

Nei Vilniaus, nei Šalčininkų rajone jokioje valdžioje nebuvau niekada, žmonių likimų ir finansinių srautų nevaldžiau. Man tiesiog nepatinka, kad pastaraisiais metais lenkai priešinami su lietuviais.

−        Kodėl tokia padėtis? Atkūrus nepriklausomybę Lietuvos ir Lenkijos santykiai buvo geri. Kas ir kada pasikeitė į blogąją pusę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

−        Visos problemos kyla iš to, kad Lietuvoje ir Lenkijoje neįvyko liustracija. Be atitinkamų jėgų palaikymo V. Tomaševskis irgi nekelia jokių problemų. Jis daro, kas jam nurodoma, netgi dalyvauja prezidento rinkimuose. Plika akimi matoma, kad jis valdomas. Klausimas − kieno valdomas?

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų