„Kario tarnyba nesuderinama su dalyvavimu ultranacionalistinių organizacijų, abejotinos reputacijos judėjimų, kurie kursto neapykantą ir nukreipti prieš valstybę ar jos piliečius, veikloje“, – KAM išplatintame pranešime cituojamas laikinai kariuomenės vado pareigas einantis Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas.
Pasak kariuomenės atstovų, kariuomenė, nustačiusi pati arba iš teisėsaugos institucijų gavusi informaciją apie kario vardą žeminančią ar neteisėtą karių veiklą, tokių karių atžvilgiu imtųsi įstatymuose numatytų priemonių.
Iki šiol teisėsaugos institucijos nėra pateikusios kariuomenei duomenų apie tai, kad šių metų gegužės mėnesį Vilniuje per antifašistinio filmo demonstravimą įvykusiame išpuolyje dalyvavę asmenys būtų susiję su Lietuvos kariuomene.
„Norėčiau pabrėžti, kad kariuomenė yra visuomenės dalis, kariuomenėje tarnauja daugiau nei dvylika tūkstančių Lietuvos piliečių. Todėl neatmetu galimybės, kad net ir vykdydama griežtą atranką kariuomenė negali visiškai išvengti visuomenės problemų. Mūsų visų pareiga yra netoleruoti neteisėtos veiklos, o kariuomenėje egzistuojančias problemas nustatyti ir spręsti“, – teigia gen. mjr. J. V. Žukas.
Po kovo 11-osios Vilniaus Katedros aikštėje vykusios eisenos buvo gauta informacija apie eisenoje dalyvavusį profesinės karo tarnybos karį. Dėl šio kario veiksmų buvo atliktas tarnybinis patikrinimas. Kadangi karys dalyvavo eisenoje, kuriai buvo išduotas leidimas, jis nepažeidė karių drausmės. Jam buvo pareikštas įspėjimas dėl karių etikos kodekso pažeidimo, informuoja KAM.
Šiuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgos taip pat vykdo kelis tyrimus dėl kitų karių, kurie galimai galėjo dalyvauti kovo mėnesio eitynėse Vilniuje. Tyrimai tęsiami.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Kadangi viešoje erdvėje pasirodė informacija, jog tarp žmonių, kuriuos penktadienį sulaikė policija, gali būti karių ar žmonių, susijusių su Lietuvos kariuomene, mes kreipėmės į Policijos departamentą ir paprašėme pateikti oficialią informaciją. Kol kas jų atsakymo mes negavome“, – „Balsas.lt“ sakė Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Tomas Balkus.
Po to, kai penktadienį Vilniaus policija sulaikė grupę Lietuvos tautinio centro (LTC), kuriam vadovauja Ričardas Čekutis, narių, fašistuojančių skustagalvių, kurie įtariami surengę išpuolį, spaudoje pasirodė informacija, kad dalis neonacių gali būti glaudžiai susiję su Lietuvos kariuomene ir turėti priėjimą prie kovinių ginklų.
Tačiau T. Balkus „Balsas.lt“ kol kas negalėjo pasakyti, ar pastaruoju atveju galėjo būti panaudoti kariniai dūminiai užtaisai.
„Mes kol kas negalime paneigti, kad tai buvo ne kariniai užtaisai. Į šį klausimą greičiausiai atsakys tyrimą atliekantys policijos pareigūnai. Tik tada, kai jie nustatys, kokie užtaisai buvo naudojami, bus galima atsakyti į šį klausimą“, – sakė kariškis.
T. Balkaus teigimu, Lietuvos kariuomenėje yra itin griežta ginkluotės kontrolė.
„Kontrolė yra griežta. Kariuomenėje tiek per taktikos pratybas, tiek per šaudymo pratybas visi šaudmenys – ir tikri koviniai, ir imitaciniai – yra kontroliuojami. Kariai iš pratybų vietos turi išeiti be šaudmenų. Jie negali jų išsinešti. Net šaudmenų tūtos yra surenkamos“, – aiškino T. Balkus.
Jis sakė, jog pastaruoju metu nebuvo atvejų, kad koks nors ginklas būtų „pasimetęs“, bet neatmetė, jog bandymų paslėpti ginklą gali pasitaikyti.
„Visas galimybes stengiamasi eliminuoti, tačiau aš negaliu pasakyti, kad kas nors ko nors neužsislėpė. Bet yra numatyta atsakomybė, jeigu karys ką nors nuslėptų ir taip pažeistų drausmę. Jam grėstų baudžiamoji atsakomybė“, – aiškino Lietuvos kariuomenės kapitonas.
Pasiteiravus, ar mūsų šalies krašto apsaugos sistemos ir Lietuvos kariuomenės vadovybės nuomone, Lietuvoje galėtų susiklostyti panaši situacija, kaip praėjusią savaitę Norvegijoje, T. Balkus sakė, kad kariai niekuo nesiskiria nuo kitų mūsų visuomenės narių, bet daroma viskas, kad nemalonių incidentų būtų išvengta.
„Kariuomenė vadovaujasi oficialia informacija, tačiau analizuojame situaciją ir patys. Vadai įpareigoti karius stebėti ir auklėti, ir jeigu gauname informacijos, kad karys daro ką nors neteisėta, imasi su jo tarnyba nesusijusios veiklos, kuri gali diskredituoti kario vardą ar krašto apsaugos sistemą, mes atkreipiame dėmesį ir atliekame tyrimus“.
Kaip pavyzdį Lietuvos kariuomenės atstovas pateikė šių metų kovo 11-osios įvykius.
„Vilniuje vyko neonacių judėjimo eisena, ir paaiškėjo, kad vienas iš jos dalyvių buvo karys. Buvo atliktas tarnybinis patikrinimas. Nustatyta, kad karys drausmės nepažeidė, bet pažeidė karių etikos kodeksą. Todėl jam buvo pareikštas rašytinis įspėjimas“.
T. Balkus portalui „Balsas.lt“ pabrėžė, kad Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenės vadovybė smerkia bet kokią diskriminaciją dėl rasės, lyties, tautybės ar pažiūrų, stengiasi ugdyti karių pagarbą kultūrų įvairovei, tautinėms, religinėms ir kt. mažumoms.
Jis pripažino, kad nemalonių incidentų pasitaiko, „nes neįmanoma išvengti, kad tarp beveik 13 tūkst. karių nebūtų tam tikrų nepageidautinų apraiškų, bet su tokiais dalykais mes kovojame ir stengiamės daryti viską, kad nemalonių incidentų pavyktų išvengti“.
„Balsas.lt“ jau rašė, kad po išpuolio Vilniuje, kai policija sulaikė mažiausiai dešimt Lietuvos tautinio centro (LTC) narių, įtariamų surengus išpuolį, vienas filmo peržiūros dalyvių viešai teigė matęs, kad dūminiai užtaisai yra su nuluptomis lietuviškomis etiketėmis. Tokių užtaisų esą nenusipirksi parduotuvėje – jų galima gauti tik kariuomenėje.
Nors po išpuolio krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė ramino, kad neonaciai neturi priėjimo prie ginklų ir kariuomenėje netarnauja, įvykių liudininkas spaudoje teigė neatmetantis, kad Lietuvoje galimi įvykiai, panašūs į Norvegijos. Nerimą jam kelia tai, kad dalis judėjimo dalyvių buvo ar yra susiję su krašto apsaugos sistema, ir tai, kad LTC vadovas R. Čekutis, napalmu siūlantis spręsti tautinių mažumų klausimus, dirba vienoje valstybės įstaigų.
Taip pat skaitykite:
Įtariamasis dėl dviejų išpuolių Norvegijoje veikė vienas
Norvegijos skerdiko portretas: didelis ego ir nacionalistinės pažiūros
Spaudos apžvalga: garantijų, kad Norvegijos tragedija neatslinks į Lietuvą, nėra
Norvegijos skerdikas prisipažino, kas buvo jo pagrindinis taikinys