Papuošta Kalėdų eglutė vyrui nuo vaikystės yra namų jaukumo, šventės simbolis.
Yra toks posakis - roges ruošk vasarą. Ir artėjančioms Kalėdoms V. Klinga pradėjo ruoštis dar vasarą. Jis prieš keturis mėnesius pradėjo džiovinti specialiose formose eglės medieną, kad ši išlinktų reikiamu kampu. Ją taip laikė tris mėnesius.
Mediena eglutės gamybai buvo paimta iš malkoms skirtų atliekų.
Išdžiūvus medžio ruošiniams vyras juos impregnavo, paskui sustatė eglės formos ir suveržė medvaržčiais.
Jokių įrenginių medžiui apdoroti vyras neturi. Medį šlifavo, varžė savo rankomis.
Eglutės pagaminimo principas paprastas, ji susideda tarsi iš „Lego" kaladėlių.
Per medinį stulpą perverta metalinė šerdis. Būtent prie jos meistras tvirtino išlenktas medines varžtais sutvirtintas lenteles.
Vidmanto pagaminta Kalėdų eglutė savo formomis primena tikrą - taip susidėlioja į apačią vis ilgėjančios lentelės. Viršūnėje - bumbulas, kuris sutvirtina visą gaminį, o šonuose mirksi atšvaitai.
Vienas kaimynas, apžiūrėjęs modernizmu dvelkiantį ir užpatentuoti vertą V. Klingos darbą, svarstė, kad, jei šis tokią eglutę nuvežtų į mugę, už pusę tūkstančio litų parduotų.
Tačiau vyras sako parduoti eglutės neketinąs. Pastatė ją savo kambaryje, papuošė žaisliukais ir girliandomis.
Tai jau antra Vidmanto pasigaminta medinė eglutė. Pernykštę naudoja vasarą lauke kaip kabyklą gėlių vazonams.
Senosios eglutės kieme vyras Kalėdoms nutarė nepuošti. Žino, kad papuošalai gali greitai pradingti.
Vasarą vyras sako nespėdavęs naujų vazonų kabinti - naktimis jie būdavo nugvelbiami ilgapirščių.
Artimųjų neliko
Kalėdas Vidmantas Klinga planuoja švęsti su kaimynais. Didžiuliame name, kur užaugo, šiuo metu jis gyvena vienas.
Mama mirė, kai jam tebuvo septyniolika metų. Statybininku dirbusiam tėvui buvo sunku, tad sūnui tęsti mokslų nebuvo sąlygų. Teko suktis pačiam.
Jaunas, vos vienuolika klasių baigęs vaikinas svajojo stoti į Vilniaus inžinierinį institutą, tačiau turėjo rinktis darbą. Pradėjo dirbti Miškų urėdijoje - iš pradžių pjūklininku, o po to - medienos ceche staklių operatoriumi.
Paskutiniu metu jis dirbo „Volimedos" įmonėje. Radęs kokį įdomesnių formų medį sako tempdavęs į namus. Iš jo, regis, niekam nebetinkamo, vyras prigalvodavo visokiausių meniškų dirbinių.
Tačiau birželio mėnesį pusė įmonės darbuotojų buvo atleisti - savininkams vokiečiams nebereikėjo tiek Biržuose gaminamos produkcijos.
„Visokių darbų imuosi, kad nepradėčiau gerti. Gyvenu iš bedarbio pašalpos. Vasara praeina tvarkantis kieme, žiemą irgi atrandu veiklos", - atvirauja pašnekovas.
V. Klingos tėvas ir brolis mirė beveik vienu metu prieš aštuoniolika metų.
Tėvelis išėjo liepą, o penkeriais metais vyresnis brolis - kitų metų balandį.
Visi artimieji išėjo po sunkios ligos.
Vidmanto buvusi žmona ir septyniolikmetis sūnus jau trejus metus gyvena Norvegijoje.
Puoselėja namų aplinką
Biržų rajono valdininkams, ieškantiems gražiausiai tvarkomų sodybų, būtų pravartu pamatyti vyro darbus bei pastangas puoselėjant aplinką. Jo sumanumo įvertinimas būtų puiki dovana artėjančio 50-ojo gimtadienio proga.
Į Žemaitės gatvės 49 namą ir jo aplinką atkreipia dėmesį ne vienas praeivis.
Šią vasarą kiemas nušvito dar naujesniais dirbiniais.
Jame pilna visokiausių iš medžio pagamintų grožybių, kurios įkomponuotos prie įdomiomis formomis apkarpytų kupmedžio ir tujos, jo, dar penkiolikmečio, sodinto miškinio kadagio, tėvų puoselėtos sidabrinės eglės.
Kieme sustingo medinis lėktuvas, kuris tarnauja gėlių vazonams pakabinti. Ant išpuoselėtos vejos stovintis medinis karutis vasarą prisodinamas gėlių.
Ant vieno seno medžio kamieno pritvirtinta daugybė įdomių gumbų, šalia jų - iš medžio drevių pagaminti inkilai. Vasarą juose švilpauja ir vaikus peri varnėnai.
Visus gaminius vyras impregnuoja, kad šie nepūtų.
Svarbiausia, kad tokius gražius dalykus biržietis pagamina savo jėgomis.
Jų pardavinėti meistras neketina.
Pasaga gaudo laimę
Ant namo kabo įrėminta pasaga. Ją vyras surado palėpėje, nušveitė.
Teko ilgokai aiškintis, kaip ji turi būti kabinama.
Draugai internete perskaitė visokiausių versijų. Vieni aiškino, kad pasaga turi būti kabinama „kojomis" į viršų - kad krentančią laimę pagautų, kiti - atvirkščiai.
Vidmantas išsiriko pirmąjį variantą. Jis tiki, kad pasaga padės sugauti laimę. Jei ne iki šių Kalėdų, tai iki kitų - tikrai.
Jurgita Vitkauskienė