Lietuva pažeidė per apkaltą iš prezidento posto pašalinto Rolando Pakso politines teises, kai uždraudė po apkaltos pašalintiems asmenims eiti aukštas pareigas, trečiadienį paskelbė Jungtinių Tautų žmogaus teisių komitetas.

Politiko skundą išnagrinėjęs komitetas paragino Lietuvą panaikinti draudimą visą gyvenimą kandidatuoti į prezidentus, eiti premjero ir ministro pareigas.

Anot Jungtinių Tautų komiteto, draudimas pažeidžia Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą, kuris garantuoja piliečiams teisę „balsuoti ir būti išrinktam per reguliariai rengiamus teisingus rinkimus remiantis visuotine ir lygia rinkimų teise“.

Lietuvos Seimas pašalino R.Paksą iš prezidento posto 2004-ųjų balandį, kai Konstitucinis Teismas nustatė, kad prezidentas neteisėtai suteikė Lietuvos pilietybę Rusijos verslininkui Jurijui Borisovui. Tų pačių metų gegužę parlamentas priėmė rinkimų įstatymų pataisą su nuostata, kad sulaužęs konstitucinę priesaiką asmuo daugiau niekada negali eiti pareigų, susijusių su šios priesaikos davimu.

R. Paksas argumentavo, kad ta pataisa buvo nukreipta specialiai prieš jį ir buvo pritaikyta atgaline data. Nušalintas prezidentas skundėsi, kad visą gyvenimą galiojantis draudimas būti išrinktam yra nepagrįstas ir neproporcingas, ir kaltino Konstitucinį Teismą šališkumu.

Lietuva argumentavo, kad konstituciniai suvaržymai R.Pakso atžvilgiu yra proporcingi „susijusių pažeidimų sunkumui“.

JT Žmogaus teisių komitetas savo išvadoje rašo, kad tuo metu, kai Seimas priėmė nutarimą pašalinti R.Paksą iš prezidento posto, „nebuvo jokios teisinės nuostatos, pabrėžtinai sakančios, kad jam dėl to gali būti uždrausta kandidatuoti rinkimuose“.

Komitetas padarė išvadą, kad „visą gyvenimą taikomas draudimas tapti kandidatu prezidento rinkimuose arba eiti premjero arba ministro pareigas, buvo pritaikytas ponui Paksui po taisyklių nustatymo proceso, pagal laiką ir esmę glaudžiai susijusio su prieš jį inicijuotu apkaltos procesu“.

REKLAMA

Žmogaus Teisių Komitetas prižiūri, kaip Tarptautinio civilinių ir politinių teisių pakto reikalavimus vykdo jį ratifikavusios šalys. Komitetas šį ieškinį nagrinėjo pagal pakto 1-ąjį fakultatyvųjį protokolą, suteikiantį teisę nagrinėti privataus asmens pateiktą skundą.

Seime yra svarstomos Konstitucijos pataisos, kurios leistų R.Paksui dalyvauti prezidento rinkimuose, bet balsavimas sausį buvo atidėtas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.


Rašyti komentarą...
B
Bukagalviams
2014-04-09 14:30:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir asilui aišku,kad klanai nenori,kad atimtų balsus iš jų kandidatų.Konstitucinis teismas aukščiau teisingumo?
Atsakyti
-2

:
:(
2014-04-09 14:29:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
O šitas klounas jau 10 metų pažeidinėja mano, kaip orios demokratiškos šalies piliečio teises. Per šitą nevykėlį, mano gimta šalis yra viena iš keleto, jei ne vienintelė demokratinė šalis, kurios prezidentas buvo nušalintas apkaltos būdu už darbus, už kuriuos aš jį sutikęs dar ir į dūdą duočiau. Dėl to man yra gėda.
Atsakyti
-2

s
stimmt's
2014-04-09 19:54:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Akivaizdu, kad perlenkta su bausme Paksui. Anuomet buvęs sovietmečio prokuroras A.Paulauskas pats pirmas ėmė lakstyti mojuodamas neva slapta pažyma apie Pakso ryšius su rusais (pats sovietmečiu gal dar ne tokių ryšių turėjo), reikalaudamas nušalinimo,mat pats norėjo Pakso vietą užsėsti. Ir jam pavyko, nors neilgam, kol pats Paulauskas nuvirto. Ir kas paradoksalu, kad dabar abu vienoje koalicijoje atsidūrę. Būtų labai keista, jei tvarkiečiai per prezidento rinkimus imtų balsuoti už Paulauską, kuris prieš dešimt metų labiausiai stengėsi dėl Pakso nuvertimo.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų