REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Orų entuziastus ir ekspertus vienijančioje grupėje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pranešama, kad pastarosiomis dienomis gyventojai galėjo susidurti su neįprastu reiškiniu, kuris vadinamas baltoji tamsa arba baltasis užtemimas.

Orų entuziastus ir ekspertus vienijančioje grupėje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pranešama, kad pastarosiomis dienomis gyventojai galėjo susidurti su neįprastu reiškiniu, kuris vadinamas baltoji tamsa arba baltasis užtemimas.

REKLAMA

WHITEOUT'as (gal jau tekę kažkam pastebėti, jei buvot per stiprią pūgą laukuose). Lietuviškai dar pavadintas kaip baltoji tamsa arba baltasis užtemimas. Tai yra dažniausiai poliariniuose regionuose pasitaikantis reiškinys, kuomet neina atskirti kur yra dangus ir kur žemė (nesimato horizonto linijos).

Kadangi baltas, šviesus aplinkos vaizdas sudaro sąlyginai gero matomumo iliuziją, todėl esant šiam reiškiniui (paprastai pūgos ar rūko metu) galimos mirtinos avarijos.

Neturint orientyrų, netgi galima nesunkiai pasiklysti ir darosi sunku suvokti matomą erdvę. Matomumas būna labai prastas, o judant didesniu greičiu atrodo, kad kliūtys išdygsta visiškai netikėtai.

REKLAMA
REKLAMA

Whiteout'as susiformuoja, kai būna nors viena iš šių sąlygų:

1) labai stipriai pusto

2) labai stipriai sninga

3) esant sniegu padengtam paviršiui užeina tirštas rūkas

Prieš maždaug 40 metų dėl šio reiškinio įvyko didelė lėktuvo katastrofa ir visi 257 žmonės žuvo atsitrenkę į Erebuso ugnikalnį Antarktidoje.

REKLAMA

Pilotas pasitikėjo automatine skrydžio trajektorija manydamas, kad baltuma, kurią mato pro kabinos langą, yra apačioje besidriekiantys sniegynai ir ledynai, o ne kalno šlaitas.

Deja, bet vaizdas akis apgavo ir klaida nulėmė visų keliautojų žūtį“, – skelbiama grupėje „Orai ir klimatas Lietuvoje“.

Dėl snygio ir pustymo situacija Lietuvos keliuose išlieka sudėtinga, snigs ir naktį

Lietuvos keliuose dėl snygio ir pustymo situacija penktadienio pavakarę išlieka sudėtinga, snigs ir naktį, praneša Lietuvos automobilių kelių direkcija.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl besitęsiančio snygio, pustymo ir pūgos, sudėtingos eismo sąlygos šiuo metu išlieka didžiojoje šalies dalyje, ypač rytų ir pietryčių Lietuvoje bei Šiaulių, Kupiškio Kaišiadorių ir Marijampolės rajonuose.

Valstybinės reikšmės keliai provėžoti, slidūs, daug kur padengti pažliugusio, prispausto ar puraus sniego sluoksniu. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniuose keliuose sniego sluoksnis vietomis siekia iki 20 centimetrų storio.

Bendrovės „Kelių priežiūra“ slidžius ir apsnigtus kelių ruožus barsto ir valo, tačiau dėl snygio ir pustymo kelių dangos greitai vėl padengiamos nauju sniego sluoksniu, todėl vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelių būklę ir meteorologines sąlygas bei rinktis saugų, o ne maksimaliai leistiną greitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiojoje šalies dalyje išlieka snygis arba pustymas, tik Klaipėdos ir Skuodo rajonuose – be didesnių kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos.

Naktį eismo sąlygas sunkins snygis, pustymas, plikledis ir gūsingas vėjas.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį daug kur pasnigs, pustys, rytiniuose rajonuose kai kur galima trumpa pūga, susidarys plikledis. Pūs šiaurės vakarų, šiaurės, 9–14 metrų per sekundę vėjas, pajūryje jo gūsiai sieks 15–20 metrų per sekundę. Oro temperatūra bus nuo 2 iki 7 laipsnių šalčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų