Teismams skiriant bausmes norima sudaryti daugiau galimybių įkalinimą pakeisti baudomis arba lygtiniu nuosprendžiu.
Teisingumo ministras Juozas Bernatonis ketvirtadienį Seimui pateikė tai siūlančias Baudžiamojo kodekso pataisas. Toliau jos bus svarstomos parlamento komitetuose.
„Norime sudaryti sąlygas teismams, teisėjams turėti alternatyvas - kad pagal nusikaltimo pobūdį, padarytą žalą teismai turėtų galimybę priimti atitinkamus sprendimus“, - sakė ministras.
Kodekso pataisose siūloma įvesti alternatyvias bausmes – baudą, laisvės apribojimą ar areštą – už kai kuriuos nusikaltimus, už kuriuos šiuo metu teismai gali skirti tik laisvės atėmimo bausmę.
Baudos, siekiančios iki 195 tūkst. litų, galėtų būti skiriamos, pavyzdžiui, už didelės vertės svetimo turto vagystę ar didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių vagystę. Šiuo metu už tai numatyta tik laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.
Ne tik įkalinimas, bet bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas grėstų ir už sukčiavimą, kai įgytas didelės vertės svetimas turtas. Dabar numatyta laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.
Alternatyvias bausmes siūloma ir už didelės vertės svetimo turto pasisavinimą (dabar laisvės atėmimas iki 10 metų), didelės vertės svetimo turto iššvaistymą (dabar laisvės atėmimas iki 7 metų).
Teisingumo ministras pabrėžė, kad Lietuva yra tarp šalių, turinčių vieną didžiausių įkalintų asmenų skaičių Europos Sąjungoje. Bausmių alternatyvos leistų sumažinti kalinių skaičių.
Kalėjimų departamento duomenimis, šių metų pradžioje laisvės atėmimo vietų įstaigose buvo 9729 asmenys, o 100 tūkst. gyventojų teko 315 įkalintų asmenų. Tarptautinio kalėjimų studijų centro 2013 metų rugsėjo mėnesio duomenimis, pagal įkalintų asmenų skaičių Lietuvą Europoje lenkia tik Rusija ir Baltarusija.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.